Jak vybrat SSD disk?

Plánujete nákup rychlého SSD disku výměnou za Váš starý plotnový HDD? V tomto článku si ukážeme, na co vše koukat při výběru a doporučíme Vám pár zaručených favoritů. SSD disk výrazně urychlý celý Váš počítač a výměna se

Washington - S příchodem Donalda Trumpa do amerického Bílého domu se Západ obával, že se dosavadní transatlantické spojenectví hroutí. Vypadalo to, že Trump otřese dosavadním uspořádáním celého vyspělého světa.

Zemětřesení skutečně přišlo. Jenže nerozbouralo svět, ale naopak Trumpovy předvolební sliby a plány. Stačil pouhý týden a z toho, co prezident Donald Trump vyhlašoval, nezůstal kámen na kameni.

Všechno bude jinak

Během celé kampaně a ještě i po svém listopadovém vítězství v prezidentských volbách v USA Trump například zpochybňoval NATO. Alianci označil za zastaralou, "překonanou" organizaci, která nedokáže odpovědět na současné bezpečnostní hrozby, především terorismus. 

Naznačil, že Spojené státy by nemusely dodržet závazek vůči členům Aliance o společné obraně, pokud nezačnou plnit slíbené finanční příspěvky NATO. Ruského prezidenta Vladimira Putina označil Trump za "silného vůdce", který ve své zemi jako politik odvádí "skvělou práci". V Sýrii pak chtěl nový americký prezident s pomocí Ruska zničit Islámský stát, ale řešení tamní krize jinak přenechat Moskvě a Damašku. Tedy syrskému prezidentu Bašáru Asadovi.

Spojené státy mají dost svých problémů, nemohou se angažovat na různých místech světa, dodával Trump. Ani Japonsko nebo Jižní Korea by podle jeho původních vyjádření neměly počítat s americkou ochranou, například před jadernými hrozbami totalitní Severní Koreje.

Největším strašákem a příčinou ekonomických potíží americké střední třídy pak byla podle Trumpa Čína. Prezident proto slíbil, že okamžitě po příchodu do Bílého domu vnutí Pekingu nová tržní pravidla, která vymažou velký americký deficit ve vzájemném obchodě. Byla to radikální, podle mnohých nebezpečná agenda. Teď se ale zdá, že neměla budoucnost.

Odvolám, co jsem slíbil

Americký prezident ruší, co sliboval. A dělá rozhodnutí, kterých se chtěl vyvarovat. Až do Washingtonu musely být ve středu večer slyšet z Evropy úlevné oddechy aliančních spojenců, když prezident Trump potvrdil, že NATO už nepovažuje ze zbytečnou organizaci.

"Řekl jsem, že je překonané. Ale už není překonané," uvedl Trump po jednání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. "NATO je skvělá aliance," prohlásil Trump. Den předtím podepsal za Spojené státy souhlas se vstupem Černé Hory do Severoatlantické aliance. "Dveře do euroatlantického společenství zůstávají otevřené," stojí v doprovodné deklaraci Bílého domu.

Nebude to vadit Moskvě? Na to se prezident Donald Trump už neptá. Americké vztahy s Ruskem jsou, jak uvedl ve středu, "na nejnižším bodu, na jakém kdy byly". Podle amerického prezidenta je možné, že Moskva předem věděla o plánu chemického útoku, při kterém syrské vládní letectvo podle tvrzení Bílého domu zabilo minulé úterý v syrském městě Chán Šajchún zhruba 90 civilistů, včetně mnoha dětí. V odvetě za nasazení chemických zbraní nařídil americký prezident Trump o tři dny později raketový útok na letiště, ze kterého podle Bílého domu startovala syrská letadla k útoku. Šlo o vůbec první americký vojenský úder na syrský režim prezidenta Bašára Asada. V roce 2013, kdy po použití chemických zbraní v Sýrii zemřelo 1400 lidí, zvažoval tehdejší americký prezident Barack Obama taky vojenskou akci. Nakonec se k ní neodhodlal. Jedním z těch, kdo ho tehdy od použití síly zrazovali, byl přitom… Donald Trump. "Ušetře si střelný prach," vzkázal tehdy Obamovi. Sýrie podle jeho tehdejšího vyjádření "není americkým problémem".

Asad, "zvíře" pod ochranou Moskvy

Teď chce ale Trump syrského prezidenta svrhnout. Bašára Asada nazval "zvířetem" a "řezníkem" a ruského prezidenta Putina obvinil, že svojí podporou Damašku nese za konflikt v Sýrii spoluzodpovědnost.

"Putin podporuje osobu, která je skutečným zlem. To je pro Rusko velmi špatné," vzkázal Trump ve středu do Moskvy. Ruský prezident, který tam v ten samý den dvě hodiny jednal s americkým ministrem zahraničí Rexem Tillersonem, nezůstal Trumpovi nic dlužen. Podle Putina si Bílý dům vymýšlí podobně, jako když v roce 2003 tvrdil, že v Iráku jsou zbraně hromadného ničení. Americko-ruské vztahy, vzájemná důvěra, jsou teď podle Putina ještě horší, než byly za Baracka Obamy. Tam, kde mělo nastat oteplení, přišel ruský mráz. A z Číny, která měla být hlavním nepřítelem, je přes noc najednou partner.

Ve středečním rozhovoru pro deník Wall Street Journal uvedl prezident Trump, že už nechce Čínu obvinit z manipulace měny.

Minulý týden, během dvoudenního jednání s čínským prezidentem Si Ťi-pchingem, navíc Pekingu nabídl, že slevit může i v otázce amerického deficitu vzájemného obchodu. Výměnou za účinnou pomoc Číny při řešení severokorejského jaderného programu. Prezident Trump věří, že to může fungovat, a upozorňuje, že Čína v posledním týdnu omezila import severokorejského uhlí.

21.04.2017 Návody Jindřich Kuba

Komentáře

K tomuto článku nebyl zatím přidán žádný komentář. Buďte první. ;)

Přidání komentář

Vyplňte, pokud chcete dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.