Apple iPhone SE 2020 - malý velký pracant

Připravil jsme si pro vás recenzi mobilního telefonu Apple iPhone SE 2020, který jsem nedávno zakoupil a pečlivě ho pro vás otestoval. Jak na mě telefon zapůsobil a dokázal bych ho vyměnit za dosavadní Android? Více už napoví tato recenze.

Nejlevnější Apple iPhone SE (2020) 64GB stojí v českých obchodech 7 849 Kč. Zobrazit »

Obsah balení

Apple iPhone SE 2020 je zabalen v klasické papírové krabičce, která je na chlup stejná jako u iPhonu 8, ze kterého tento model vychází. Součástí obsahu balení je kromě samotného mobilního telefonu ještě USB-lightning datový / nabíjecí kabel a USB nabíječka s výkonem 5W, která ovšem nepodporuje rychlonabíjení, které iPhone SE 2020 zvládá. Pokud chcete tedy nabíjet rychleji, musíte si zakoupit nabíječku, která má výkon 18W. Dále jsou součástí balení drátová Apple sluchátka s lightning konektorem. Nechybí ani 2 šedé nálepky s Apple logem a malý papírový bloček se základními informacemi. S obsahem balení jsem spokojený a nic dalšího jsem nečekal, ale ocenil bych rychlonabíječku už v základním balení, protože je to takto investice navíc.

Apple iPhone SE 2020 a zavřená krabičkaApple iPhone SE 2020 v krabičceObsah balení Apple iPhone SE 2020

První dojmy z iPhonu SE 2020

Apple iPhone SE 2020 byl už z výroby oblepen průhlednou fólií na displeji i zádech stejně, jako je tomu u dalších produktů této jablečné společnosti. Po prvním zapnutí jsem prošel základním nastavením, které zabere přibližně 5 minut (pokud ovšem neobnovujete data z iCloudu). Telefon jsem také hned aktualizoval na nejnovější iOS 14, který zrovna dorazil v oficiální verzi. Jaké tedy byly moje první dojmy z iPhonu SE 2020 po vybalení? Designově velice povedený, kompaktní a velice rychlý telefon, u kterého na nic nečekám a vše funguje opravdu intuitivně a svižně.

Fotografie přední strany Apple iPhone SE 2020

Design - osvědčený vzhled, který mě baví

Co se designu / vzhledu týká, Apple iPhone SE 2020 je naprosto stejný jako iPhone 8. Firma Apple doslova zrecyklovala starší funkční design. V útrobách je ale nejnovější procesor A13 (dnes už je v iPhone 12 novější A14 CPU). Telefon je tak akorát veliký a dobře padne do ruky. Občas jsem měl pocit, že telefon lehce z ruky vyklouzává, ale to je tím, že jsem zvyklý na plastový Nexus 5x. Líbí se mi čistota iPhonu SE 2020. Na zadní straně je pouze nakousnuté Apple jablíčko, malý popisek RED product, čočka fotoaparátu a přisvětlovací dioda.

Skleněná záda Apple iPhone SE 2020Boční pohled na Apple iPhone SE 2020Boční pohled na Apple iPhone SE 2020

Boky iPhonu jsou příjemně zaobleny a telefon nijak netlačí do dlaně. Na bocích jsou standardně ovládací tlačítka pro hlasitost, kolébkový přepínač pro ztlumení zvuků a vypínací tlačítko spolu se šuplíčkem na nanoSIM kartu. Telefon také umí eSIM, ale zatím ji u nás nikdo z operátorů nepodporuje. Přední straně dominuje display, který na dnešní poměry rozhodně není bezrámečkový. Brada nahoře i dole má svůj účel - nahoře je zde umístěna přední kamerka a sluchátkový reproduktor a v dolní části pod displejem je umístěno domovské home tlačítko s TouchID čtečkou otisků prstů, která mě baví a naprosto mi vyhovuje. Zaujalo mě, že ve skutečnosti toto tlačítko vlastně není tlačítko, ale pouze snímač tlaku při stlačení. Při stisknutí telefon zavibruje a uživateli se tak navodí pocit zmáčknutí - funguje to parádně a doopravdy se dostaví pocit, jako kdybych mačkal reálné tlačítko.

Na spodní hraně telefonu je Lightning konektor pro nabíjení a bohužel i pro připojení sluchátek. Sluchátkový 3,5mm jack konektor byste zde hledali marně. Existuje ale redukce, která z lightning konektoru jack vykouzlí. Dnes už ale vetšina lidí používá bezdrátová sluchátka a například oblíbené Apple AirPods jsou naprosto parádní. Dále jsou na spodní straně telefonu dírky pro výdech reproduktoru.

Mě osobně se vzhled iPhonu SE 2020 v červené RED edici velice líbí a jsem s ním spokojen. Další možné barevné varianty jsou černá a bílá, červená tedy byla jasná volba.

Apple iPhone SE (2020) 64 GB
Apple iPhone SE (2022) 64 GB

Display - stačí i menší rozlišení

Display iPhonu SE 2020 má rozlišení 750 x 1334 px, což je na dnešní poměry spíše podprůměr, ale musím uznat, že díky úhlopříčce 4,7 palce to vůbec nevadí. Ani při pozorování displeje zblízka nejsou vidět jednotlivé pixely, text je ostrý a dobře čitelný. Důležité je, že použitý IPS panel má dobré pozorovací úhly, parádní podání barev a světelnost, se kterou není problém ani na přímém slunci. Líbí se mi podání černé barvy, která je oproti mému starému telefonu mnohem více černou. Nedávno jsem měl ale na chvilku v ruce iPhone 12 a u něho je displej ještě o další level lepší - zde už je černá doopravdy černou.

Display a TouchID - Apple iPhone SE 2020

Celkově se mi kvalita displeje iPhonu SE 2020 líbí, s telefonem vlastně díky tomu rád pracuji a konzumuji obsah. Večer potěší funkce Night Shift, která blokuje modré záření. Zjednodušeně se na display lépe dívá, bílá barva není ve tmě tak agresivní a ještě navíc má Night Shift vliv na kvalitu spánku. Jedinou výtku bych měl k velikosti displeje (preferuji větší) a větším rámečkům nahoře a dole, ale takto je prostě design tohoto telefonu navržen.

Operační systém - iOS je fajn

Operační systém iOS 14 mi vyhovuje - a to jsem zarytý Androidista. V době nákupu byl v telefonu nainstalován iOS ve verzi 14.0. Novinek oproti verzi 13 je sice více, nejvíce viditelnou změnou je ale podpora widgetů na ploše. Tady se Apple inspiroval u konkurenčního Androidu a musím uznat, že to byl dobrý krok. Uživatelské prostředí telefonu je intuitivní a hlavně se už léta výrazně nemění. Pokud jsem přechod z Androidu na iOS zvládl já, nebudete s tím mít problém ani vy. Tu a tam se najde pár detailů, které jsou na Android telefonech řešeny lépe, ale jde spíše o zvyk. Například nastavení jednotlivých aplikací se provádí z hlavního nastavení celého telefonu - toto mi nepřipadá moc logické. Dále mi občas připadá, že umístění šipečky zpět v horní části displeje není moc šťastné, jde ale o zvyk. A zvyk je železná košile.

Domovská obrazovka iOS 14 - Apple iPhone SE 2020Nastavení iOS 14 - Apple iPhone SE 2020Knihovna aplikací iOS 14 - Apple iPhone SE 2020

Co mě ale na iOS baví nejvíce? Celková rychlost a optimalizace. Na Androidu jsem v duchu stále řešil, že mi na pozadí běží různé aplikace a tak nějak instinktivně jsem je vypínal / ukončoval. U iPhonu jde toto vše stranou. Telefon prostě používáte a nic neřešíte, protože vše funguje stále stejně rychle - alespoň tedy u mého testovaného kousku. Velikou výhodu také vidím v tom, že podpora aktualizací operačního systému u Apple produktů trvá zpravidla 5 let. Takže toto "eséčko" bude i za 5 let fungovat na aktuálním iOS.

Z operačního systému jsem celkově nadchnutý a ta rychlost a plynulost je doopravdy návyková. Zjistil jsem, že iPhone prostě používám rád. Díky tomuto iPhonu jsem zjistil, že ze zarytého Androidisty se může stát iOS fanoušek docela lehce. Vše prostě funguje jak má.

Fotoaparát - stejný jako v osmičce, přesto výrazně lepší

Apple iPhone SE 2020 má stejné parametry fotoaparátu, jako iPhone 8. Rozlišení snímače je 12mpix a clona f1.8. Kvalita fotografií je ale na lepší úrovni, než nabízí starší iPhone XR. Udělal jsem docela dost testovacích fotek a některé přikládám níže. Je vidět, že fotoaparát iPhonu SE 2020 bohatě stačí na zachycení momentů běžného života. Nejlepší fotomobil současnosti to ale není a ani to nebyl cíl firmy Apple. Pokud jde o videa, tak telefon zvládá natáčet ve 4K rozlišení při 60fps, což se může hodit. Mě ale v telefonu bohatě stačí FullHD video a 30 snímků za sekundu.

Fotoaparát Apple iPhone SE 2020

Celková kvalita fotoaparátu je tedy dobrá. Rozhodně se jedná o telefon, který svým foťákem nezklame, ale ani neoslní. Pokud se ženete za co nejlepší fotografií v telefonu, doporučuji vyzkoušet Apple iPhone 12 - tam je skok v kvalitě fotografií doopravdy znatelný. Níže už přikládám pár testovacích snímků, které nejsou nijak upraveny - pouze převedené do JPEG formátu a zmenšené (iPhony totiž fotí do úspornějšího HEIC). Pár fotografií z iPhonu SE pořízených na výšku.

Fotografie pořízená Apple iPhonem SE 2020Fotka z iPhonu SE 2020Fotka z telefonu Apple iPhone SE 2020

A tady ještě pár fotek pořízených na šířku.

Jablonecká přehrada - foceno iPhonem SE 2020Výlet v okolí Jablonce - foceno iPhonem SE 2020Návštěva kavárny s iPhonem SE 2020

Výdrž na baterii

Výdrž iPhonu SE 2020 je spíše průměrná. Počítejte s tím, že budete nabíjet každý večer - tedy při běžném používání (sem tam hovor, emaily, sociální sítě, hudba do bluetooth sluchátek). Pokud rádi hrajete hry a nebo telefon vyloženě nepustíte z ruky, baterka docela rychlec mizí před očima, nejedná se ale o nic hrozného. Na tak malý a výkonný telefon je to ale i tak perfektní výsledek. Výrazně lepší výdrž na baterii má například iPhone 11 nebo nový iPhone 12.

Závěrem - pro koho je iPhone SE 2020 vhodný?

Z iPhonu SE 2020 jsem opravdu nadčený. Jedná se o nejlevnější iPhone, který můžete pořídit. Zároveň má v sobě toto "eséčko" opravdu rychlý procesor Apple A13 Bionic, který je osazen i v mnohem dražším iPhonu 11. Pokud tedy hledáte menší telefon od Apple, který je levný a zároveň výkonný, určitě ho mohu doporučit. Tomuto telefonu v zásadě není co vytknout. Za nižší cenu dostanete sice "starší" design, horší (ale stále super) fotoaparát, ale zároveň opravdu výkonné zařízení, které bude ještě dalších 5 let dostávat softwarové updaty.

Pro koho tedy iPhone SE 2020 je? Rozhodně pro lidi, kteří si chtějí vyzkoušet "jablko", ale nechce se jim platit vysoká cena za "plnohodnotný" iPhone. Dále se tento mobil hodí pro lidi, kterým nejde o nejnovější design a nejkvalitnější fotoaparát, ale chtějí Apple.

Apple iPhone SE (2020) 64 GB
Apple iPhone SE (2022) 64 GB

Apple telefony, které mohou iPhone SE 2020 nahradit

Pro zajímavost sem ještě přikládám cenu na Apple iPhone telefony, které je dobré zvážit před koupí právě této odlehčené SE verze.

Apple iPhone SE (2020) 64GB si můžeš koupit již za 7 849 Kč. Porovnat ceny »

Komentáře (4)

Martin 30.01.2021 ve 13:08
Díky za recenzi. Pomohla při rozhodování při výběru. Zvažoval jsem, jestli zakoupit nový iPhone 12, nebo ušetřit a jít do iPhonu SE, který jsem nakonec zvolil a nelituji. Ušetřené peníze si užiji jinak.
Jiří Navrátil 05.02.2021 v 17:58
Pěkná recenze, děkuji za váš čas!
Martina 15.02.2021 v 17:13
Dobrý den, chtěla bych se zeptat kolik paměti zabírá jen samotný operační systém. Chci si koupit 64gb variantu, ale nejsem si jistá, jestli mi 64gb bude stačit.
Jindřich Kuba 15.02.2021 v 17:49
Dobrý den, Martino, čistý operační systém iOS v telefonech Apple iPhone zabírá přibližně 7GB uživatelské paměti. Pokud hodně fotíte a natáčíte videa, sáhl bych po variantě se 128GB paměti - jedná se o takový zlatý střed. Běžný smrtelník si ale bohatě vystačí i se 64GB variantou. Doufám, že správně vyberete! :)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.