Apple iPhone XR vs. Apple iPhone XS - který si vybrat?

Porovnali jsme mezi sebou nejnovější jablečné telefony - Apple iPhone XR a Apple iPhone XS. Je lepší si připlatit a nebo ušetřit pár tisíc korun? Mrkněte na naše srovnání a budete mít jasno.

Letos Apple představil 3 nové telefony - iPhone XR, iPhone XS a iPhone XS Max. Všechny je pohání stejný procesor Apple A12, takže mají srovnatelný výkon. Jaké jsou tedy mezi nimi rozdíly? Tento rok to není úplně jednoduché. Dražší iPhone XS nabízí sice to nejlepší, co od Apple můžete dostat, ale ani levnější iPhone XR na tom není vůbec špatně. Pár rozdílů se najde.

Fotografie Apple iPhone XS vs XR

Proč si vybrat iPhone XS?

Apple iPhone XS nabízí zkrátka to nejlepší, co od Apple můžete získat - bez nějakých kompromisů / šetření. Dražší iPhone XS nabízí lepší použité materiály, druhý fotoaparát, více režimů pro focení portrétů, odolnější sklo na zádech, lepší voděodolnost a hlavně OLED display s podporou 3D touch,HDR a úzké rámečky kolem. Pokud chcete opravdovou kvalitu a jste ochotni za to zaplatit, iPhone XS je tou správnou volbou.

Apple iPhone XS

od 15 333 Kč
Porovnat ceny

Co nabízí iPhone XR?

Apple iPhone XR je oproti iPhonu XS levnější (momentálně cca 7500 Kč) a Apple u tohoto telefonu pár kompromisů udělal. Nejvíce se šetřilo na displeji - je použit pouze LED panel s rozlišením 1792 x 828 bodů, což při úhlopříčce 6,1 palců není žádná sláva a hodně lidí právě display vidí jako největší slabinu levnějšího z nových iPhonů. Ukázalo se ale, že je použitý display i tak opravdu kvalitní a že i s "nižším" rozlišením člověk není schopen rozeznat jednotlivé pixely ani při pohledu zblízka. Barevně je display také povedený, dokonce má lepší podání bíle barvy, než OLED panel z iPhonu XS. Až při zobrazování černé barvy je LED technologie mírně pozadu. Černá není zkrátka dokonale černou. Dále displej iPhonu XR nepodporuje 3D touch, což je škoda, ale nejedná se o tolik zásadní nedostatek. V čem je iPhone XR bezesporu lepší? Má o cca 20 procent lepší výdrž na baterii. Všechny rozdíly jsme navíc sepsali do bodů níže, aby to bylo přehlednější.

Apple iPhone XR

od 15 090 Kč
Porovnat ceny

iPhone XR vs. iPhone XS - hlavní rozdíly

  • Display - iPhone XS má OLED display, iPhone XR pouze LED s nižším rozlišením
  • Rámečky kolem displeje - iPhone XS je má o fous tenčí
  • Velikost displeje - iPhone XS (2436 x 1125 bodů, Super Retina HD - 5,8 palců), iPhone XR (1792 x 828, Liquid Retina HD - 6,1 palců)
  • Voděodolnost - iPhone XS má odolnost IP68 (30 minut ve vodě, hloubka 2 metry), iPhone XR nabízí IP67 (30 minut ve vodě, hloubka 1 metr)
  • Fotoaparát - iPhone XS má 2 čočky fotoaparátu (optický zoom), iPhone XR má pouze 1 čočku fotoaparátu (bez zoomu). Oba fotoaparáty mají jinak stejnou kvalitu a parametry
  • Portrétní režim - iPhone XR má omezenou funkčnost portrétního režimu. Nepodporuje rozpoznání zvířat a rostlin. Druhý fotoaparát mu zkrátka na toto chybí
  • 3D touch - iPhone XS má 3D touch, iPhone XS nabízí pouze Haptic touch
  • Použité materiály - iPhone XS má rámeček z nerezové oceli, iPhone XR má rámeček hliníkový
  • RAM - iPhone XS má 4 GB RAM, iPhone XR "pouze" 3 GB
  • Velikost uložiště - iPhone XS (64, 256, 512 GB), iPhone XR (64, 128, 256 GB)

Apple iPhone XS

od 15 333 Kč
Porovnat ceny

Apple iPhone XR

od 15 090 Kč
Porovnat ceny

Rozdíly mezi iPhone XS vs. iPhone XS Max?

Apple také rovnou vydal zvětšenou verzi iPhonu XS a pojmenoval ji jako iPhone XS Max. Jaké jsou mezi těmito telefony rozdíly? Apple iPhone XS Max má větši display (6,5 palců oproti 5,8 palcům) a vyšší rozlišení (2688 x 1242 oproti 2436 x 1125 px). Mírně samozřejmě narostla i váha (208 g vs 177 g) a výdrž většího telefonu je o pár procent lepší díky baterii s vyšší kapacitou. Jinak jsou parametry obou telefonů totožné, jedná se opravdu pouze o zvětšenou variantu, která se bude líbit milovníkům větších displejů.

Apple iPhone XS

od 15 333 Kč
Porovnat ceny

Apple iPhone XS Max

od 19 790 Kč
Porovnat ceny

Závěrem

Ikdyž se pár rozdílů mezi iPhonem XS a XR najde, neznamená to, že by iPhone XR nějak výrazně zaostával. Jedná se o parádní telefon, který zkrátka s nižší cenou nenabízí úplné maximum, které Apple umí vměstnat do iPhonu XS. Výkonově jsou oba telefony srovnatelné, kvalita fotografií je při běžném focení stejná a hlavní rozdíly jsou tedy velikost, kvalita displeje a pár funkcí, které si iPhone XS syslí pro sebe. Je jen na Vás, co vše od telefonu požadujete a jestli jste ochotni si připlatit za prémiový kousek, nebo se spokojíte s mírnými kompromisy za lepší cenu.

Komentáře (1)

Tommy 30.04.2019 v 19:07
Nakonec jsem vzal iPhone XS a jsem totálně spokojen. Můj iPhone SE už dávno dosluhoval a rozdíl je to obrovský. Jednak v rychlosti a jednak v kvalitě snad všeho.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.