Canon EOS 600D – starší, ale stále výborná zrcadlovka

U digitálních fotoaparátů je situace trochu jiná, než např. u mobilních telefonů, kde jsou modely staré několik let už beznadějně zastaralé (např. kvůli operačnímu systému). Pro naše další testování jsme vybrali digitální zrcadlovku Canon EOS 600D, která se na našem trhu začala prodávat již v roce 2011, ale i po šesti letech se pořád jedná o kvalitní kousek, který má stále co nabídnout.

Konstrukce fotoaparátu

Canon EOS 600D je relativně kompaktní a lehký fotoaparát, jeho hmotnost je 570g. Je vyrobený z kvalitního a odolného plastu, který je vyztužený skelnými vlákny. Na horní straně foťáku se nachází kolečko režimů s přepínačem pro vypnutí a zapnutí, vedle něj pak tlačítka pro nastavení citlivosti (ISO) a pro změnu zobrazení údajů o nastavení (DISP). Zadní strana je pak vyhrazena pro velký výklopný LCD displej, nad ním jsou tlačítka pro vstup do menu a pro informace, napravo od displeje je pak řada dalších tlačítek. Hned vedle hledáčku je umístěno tlačítko pro natáčení videa a spuštění živého náhledu.

Fotografie Canon EOS 600D

Kvalita fotek

Snímač fotoaparátu Canon EOS 600D má rozlišení 18 Mpix, což považuji za stále dobrou hodnotu. Hodně samozřejmě záleží i na tom, jaký budete mít objektiv, mně se každopádně podařily vesměs dobré a čisté snímky (použil jsem objektiv Canon EF-S 18-55mm) a to i při vyšší citlivosti. Skvěle se mi s ním fotilo i v noci, kdy byly výsledné snímky krásně ostré. Na běžné amatérské použití je fotoaparát určitě dobrou volbou, na profesionální tvorbu už je ale lepší si připlatit za lepší a novější model.

Fotografie Canon EOS 600D

Videa můžete natáčet i ve vysokém rozlišení

S digitálním foťákem Canon EOS 600D můžete dělat nejen skvělé fotky, ale i natáčet videa, a to rovnou ve Full HD rozlišení. Kvalita videí, která jsem natočil, nebyla vůbec špatná a myslím, že na to, že jde o 6 let starý model, mají velmi kvalitní obraz. Roli v tom ale určitě hraje i vyklápěcí displej, který práci při natáčení výrazně usnadňuje. Naopak zvuk úplně ideální nebyl, interní mikrofon totiž nenahrává stereo a zachycuje i zvuky ostření a stabilizace. Pokud vám tedy jde primárně o videa, asi bude rozumné pořídit si navíc externí mikrofon.

Fotografie Canon EOS 600D

Uživatelské menu

Menu se mi u tohoto fotoaparátu docela líbilo – je přehledné a i začátečník se v něm dokáže snadno zorientovat. Dostanete se do něj tlačítkem Menu, po jehož stisknutí se vám zobrazí 10 záložek, velkým plusem je jejich barevné rozlišení podle čtyř kategorií (fotografické nastavení, technické nastavení, režim prohlížení a vlastní menu). Menu nabízí spoustu možností nastavení a je kompletně přeloženo do češtiny.

Skvělý vyklápěcí displej

Velkou předností tohoto foťáku je jeho displej. Ten je totiž – na rozdíl od mnoha jiných modelů v podobné cenové relaci – vyklápěcí a to do všech stran. I díky tomu se s ním velmi příjemně pracuje, navíc má vysoké rozlišení a je dobře čitelný i za přímého slunečního svitu.

Fotografie Canon EOS 600D

Výdrž baterie

V tomto ohledu Canon EOS 600D obstál dobře, akumulátor s kapacitou 1120 mAh se ukázal jako dostatečně silný. Výrobce u něj udává výdrž 440 snímků na jedno nabití, reálně se ale můžete dostat i na vyšší počet. V tomto směru jsem byl celkem spokojený, i když pro ty, kteří fotí opravdu hodně často se může jednat o malé hodnoty.

Klady

  • Kvalitní LCD displej, který je výklopný
  • Možnost natáčení videí ve Full HD
  • Přehledné uživatelské menu, dostupné i v českém jazyce
  • Velmi dobrá kvalita fotografií i při vyšší citlivosti
  • Jednoduché ovládání, se kterým si snadno poradí i začátečníci
  • Dobré rozmístění tlačítek
  • Integrovaný čisticí systém EOS
  • Výborná podpora bezdrátových blesků

Zápory

  • Dnes už se dá hůře sehnat
  • Horší kvalita zvuku u videí

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.