Chladič s nejlepším poměrem cena / výkon - SilentiumPC Fera 3

Otestoval jsem pro vás velice populární chladič SilentiumPC Fera 3, který je určený pro procesory Intel i AMD. Tento hliníkový trpaslík nabízí parádní chladící výkon za přijatelnou cenu. Mám pro vás samozřejmě i živé fotografie, porovnání teplot a poznatky z montáže i provozu. Více už napoví tato recenze.

Před nedávnem jsem si pořídil nový procesor - AMD Ryzen 2600X, který je dodáván s chladičem AMD Wraith Max. Tento výchozí chladič sice nový procesor uchladí, ale zrovna ten můj kousek nebyl příliš tichý. Proto jsem hledal jiný chladič, který by měl nejlepší poměr mezi cenou a výkonem. Nakonec jsem sáhl po chladiči SilentiumPC Fera 3, který je levný, opravdu tichý a hlavně parádně chladí.

Krabice a obsah balení

SilentiumPC Fera 3 je zabalen do poměrně malé kartonové krabice, která je tak akorát velká na samotný chladič a přiložený ventilátor. V balení se tedy nachází chladič, ventilátor Sigma Pro 120, návod k obsluze, šroubky a příslušenství pro uchycení na základní desku, teplovodivá pasta a kovové držáky pro uchycení ventilátoru na chladič.

Kvalita zpracování chladiče

Žebra chladiče jsou pěkně opracována, vše působí kvalitním dojmem. Vršek chladiče je zesílen černým plechem s logem SilentiumPC. Líbí se mi i vyústění 4 heatpipe trubic - dohromady 8 koncovek má na sobě černé záslepky, takže vše ladí s černým plechem na vršku. Pasivní část chladiče je mírně posunuta na stranu, aby při uchycení ventilátoru nedocházelo ke kolizi s okolními součástkami - zejména RAM moduly.

Spodní strana chladiče SilentiumPC Fera 3 je tvořena hliníkovým blokem, do kterého jsou zapuštěny 4 heatpipe trubice, které přímo dosedají na procesor. Díky tomu nestojí přenosu tepla nic v cestě. Teplo jde z povrchu procesoru skrze teplovodivou pastu přímo do heatpipe trubic, které jsou chlazeny žebry hliníkového pasivu, skrze které profukuje vzduch z ventilátoru.

Chladič je 155mm vysoký, takže se vejde do většiny PC skříní (pro jistotu si to ale ověřte). Jeho chladící výkon (TDP) je uctihodných 180W, takže zvládne i přetaktované vícejádrové procesory.

Podporované patice a montáž

Intel patice, na které SilentiumPC Fera 3 bude pasovat

LGA 775, 1150, 1151,1155, 1156, 1366, 2011 a 2011-3

AMD patice

AM4, AM3+, AM3, AM2+, AM2, FM2+, FM2 a FM1

SilentiumPC Fera 3 je opravdu univerzální chladič a podporuje většinu aktuálních patic od firmy Intel i AMD. Jak už bylo psáno výše, v balení naleznete kompletní příslušenství pro uchycení na základní desky. Montáž je sice trošku složitější, ale s návodem ji zvládne opravdu každý. Proč je instalace složitá? Ze základní desky se totiž musí odmontovat původní držáky chladiče a namontovat železné opory na 4 šroubech. Až k těmto oporám se přimontuje samotný chladič. Dovedu si představit PC skříně, které neumožní dostatečný přístup k zadní části základní desky a montáž tohoto chladiče se neobejde bez jejího vymontování. V mém případě se naštěstí základní deska vymontovávat nemusela, používám PC skříň SilentiumPC Regnum RG4T, která je dobře navržena.

Uchycení 120mm ventilátoru Sigma Pro na samotný pasivní chladič je řešeno pomocí železných svorek. Ventilátor ale musí být na bok chladiče nasazen až po samotné montáži chladiče na základní desku, protože se jeho upínací šroub nachází právě pod ventilátorem a nebyl by tam tak přístup. Na následující fotce je vidět uchycení větráčku k tělu chladiče a také celek s nasazeným ventilátorem.

Hlučnost

Na chladiči je umístěn 120mm ventilátor Sigma Pro, který je opatřen 4pinovým konektorem, který podporuje regulaci otáček na základě teploty (PWM). Mohu potvrdit, že je ventilátor při běžné práci takřka neslyšitelný. Při zátěži se otáčky ventilátoru mírně zvednou, stále ale ve skříni panuje ticho. Oproti původnímu chladiči od AMD je SilentiumPC Fera 3 naprosto tichý. Na fotografiích níže můžete vidět samotný ventilátor se zajímavým tvarem lopatek a také čtyřpinový konektor, který se připojí na základní desku nebo regulaci ventilátorů (pokud máte).

Porovnání teplot

Porovnal jsem teploty chladiče SilentiumPC Fera 3 s původním AMD Wraith Max při použití stejné teplovodivé pasty Arctic Cooling MX-2 a procesoru AMD Ryzen 2600X. Porovnával jsem teploty v klidovém stavu a dále v maximální zátěží po době 15 minut, kdy se maximální teplota ustálila. Pro sledování teplot jsem použil program HWMonitor od firmy CPUID. 

  V klidu V zátěži
SilentiumPC Fera 3 41°C 63°C
AMD Wraith Max 55°C 84°C

Jak je z tabulky vidět, recenzovaný chladič SilentiumPC Fera 3 si oproti původnímu chladiči AMD vede naprosto skvěle. Teplota v zátěži klesla průměrně o 21°C, v klidovém stavu potom o stále pěkných 14°C.

SilentiumPC Fera 3 spodekSilentiumPC Fera 3 detail spodkuSilentiumPC Fera 3 vršek

SilentiumPC Fera 3 mohu doporučit všem, kteří hledají výkonný a tichý chladič procesorů Intel i AMD. Jeho bezkonkurenční poměr cena / výkon z něj oprávněně dělá jeden z nejprodávanějších chladičů na trhu. Podle mého názoru nemá tento chladič ve své cenové kategorii žádnou konkurenci. A pokud hledáte chladič s LED podsvícením, můžete si zakoupit i verzi SilentiumPC Fera 3 RGB, která je ale o třetinu ceny dražší. Cenu naleznete v alternativách níže.

Klady

  • Výborný poměr cena / výkon
  • Tichý chod
  • Chladící výkon
  • Pěkný vzhled
  • Parádní zpracování
  • Univerzálnost

Zápory

  • Složitější montáž

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.