Dobble - senzační stolní hra, která zabaví

Tuto senzační stolní hru jsme pořídili našemu staršímu synovi k 8. narozeninám. Dle popisu se mělo jednat o logickou stolní hru, která rozvíjí především soustředěnost a rychlé myšlení. Jelikož jsem zastáncem toho, aby děti v dnešní přetechnizované době občas také zapojily „mozkovny“, hry tohoto typu jsou u nás vítané.

Jaký je smysl hry Dobble?

Dobble obsahuje 55 kartiček a na každé z nich je vyobrazeno 8 různých symbolů. Cílem hry je najít na dvou různých kartách stejný symbol v co nejkratším čase. Hráči, kterých může být od 2 do 8, si rozdají mezi sebou všechny karty a jednu nechají uprostřed - otočenou symboly vzhůru. Poté všichni zároveň otočí svoji první kartu a hledají mezi svojí kartou a kartou uprostřed stejný symbol. Vyhrává ten, kdo nedrží v ruce žádné karty. Ostatní zbylí hráči můžou hru pochopitelně dohrát, pokud ovšem stojí o stříbrné či bronzové medaile.

Fotografie stolní hry Dobble

 

Na první dojem jsem byla celkem zklamaná, protože, dle mého názoru, najít dva stejné symboly, je opravdu lehké - no prostě pro malé děti☺. Ale už při první hře jsem poměrně rychle změnila názor, především, když jsem těmi malými dětmi byla totálně převálcována…

 

Symbolů na kartách je dohromady cca kolem 50 a pro lepší zapamatování (nebo pro někoho i pro snazší dezorientaci) jsou rozlišeny do několika barev. Dále každý jeden symbol má na kartě vždy jen tu jednu barvu. Velikost znaků se ale na každé kartě mění, stejně jako jeho umístění. Díky tomu je někdy úplně malinká fialová kočka totálně neviditelná, i když zahlédnout naprosto obří zelený strom bývá někdy též veliký problém.

V čem hra Dobble jiná?

Hra je popsána jako logická stolní (karetní) hra, ale klasické karty nečekejte. Oproti čtvercovým pexesům či obdélníkovým klasickým kartám, mají tyto kartičky kulatý tvar, což přidává na zajímavosti. Karty se dobře drží v ruce a symboly se na kulatém podkladě se dobře hledají. Kromě klasické, výše popsané struktury hry, lze hrát ještě několik dalších obměn s názvy Pekelná věž, Studna, Horký brambor, Chyť je všechny! či Otrávený dáreček. Jde vlastně stále o stejný princip hry, tedy vyhledávat stejné symboly na kartách, akorát u některé z miniher jsou všechny karty ve Vaší ruce a cílem je se jich zbavit. Podruhé jsou karty uprostřed stolu a vy je naopak získáváte - čili v tomto případě vítězí hráč s nejvyšším počtem karet.

Jen pro děti? Ani náhodou…

Hra dobble je prý určena pro děti od 6 let. Našemu mladšímu synovi je 5 let a v této hře exceluje a pravidelně nás poráží. Tuto hru si tedy zahrají děti mladší 6 let a zároveň i dospěláci.

Stolní hra Dobble je výborná na soustředění, postřeh a rozvoj myšlení. Při hraní u nás většinou panuje dobrá nálada a je to opravdu legrace. Já Dobble vřele doporučuji všem, kteří touží po změně, chtějí hrát něco jiného než stále stejné hry dokola (pexeso, člověče nezlob se atd…), a přitom se rozvíjet a nenechat zakrnět mozkové buňky.

Musím s trochou pokory přiznat, že když nemám zrovna nejlepší náladu, jdu si Dobble zahrát s manželem. Nejenže téměř vždycky vyhraju, ale ten pocit mně pokaždé zvedne náladu a já si připadám zase o dost lépe.

Klady

  • Hra je jednoduchá
  • Zabaví děti i dospělé
  • Je u ní legrace
  • Rozvíjí soustředění i postřeh

Komentáře (2)

Petra Holcová 24.02.2019 ve 20:00
Koupila jsem tuto hru své dceři a nyní to hraje celá rodina. :D
Jiří Šťastný 07.11.2018 v 15:56
Osobně hru mám a mohu doporučit. Začínal jsem s ní po své nehodě, kdy jsem se musel spoustu věcí učit znovu. Ukázali mi jí v nemocnici a od té doby si jí rád s někým zahraju. ?

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.