Jak vybrat automatickou pračku do 10 000 Kč

Levná ale kvalitní aneb tak, aby to správně fungovalo. Při vybavování nové domácnosti pračkou nebo pořizování nové poté, co se stará odebrala na šrotoviště, se vždycky vyjeví jako strašák otázka peněz. Kolik do takového spotřebiče investovat? Prát se musí a jelikož ani já jsem nechtěla prát u své maminky, rozhlížela jsem se poměrně dlouho po pračce, která by splňovala určité standardy, ale přitom její cena nepřesáhla 10 000 Kč. Zde je pět nejžádanějších praček v této cenové relaci.

Indesit Giugiaro IWSC 51051 C ECO EU

První pračka patří mezi top produkty, neboť se v roce 2015 probojovala v této kategorii až do finále a nese tedy nálepku Finalista Produkt 2015. Má standardní bílou barvu a disponuje na svou výkonost poměrně malými rozměry, na hloubku má pouhých 42 centimetrů. Jedná se tedy o dobrou volbu pro ty, kteří potřebují v koupelně nebo technické místnosti šetřit místem. I tak se do pračky vejde 5 kilogramů prádla najednou při zachování 1 000 otáček za vteřinu. Třída energetické účinnosti je A+, vaše prádlo tak bude vyprané na třídu A, odstředěné potom na třídu C. Mnoho programů umožňuje prát přesně podle potřeb, samozřejmostí jsou programy podle různého typu materiálu oblečení, potom tu najdete i program ekologický nebo sportovní. Hlučnost u praní se pohybuje kolem 60 dB a odstředění potom o nějakých 15 dB výše. Velmi kladně u této pračky hodnotím její velikost a přední plnění, potom možnost odloženého startu a paletu programů, na druhé straně vidím jako nevýhodu absenci displeje. Pračka sice má ukazatel fáze pracího cyklu, ale ten neříká přesný čas ukončení, pouze to, v jaké fázi je právě praní. Tato pračka od spolehlivé společnosti představuje opravdu dobrý produkt za relativně málo peněz

– finančně je dostupná kolem 5 000 Kč.

Hloubka – 42 centimetrů

Množství prádla – 5 kg

Energetická třída – A+

Displej – ne

Plnění – předem

Whirlpool AWE 50510 

Vrchem plněné automatické pračky jsou obecně dražší než jejich předem krmené kolegyně. Vrchní plnění je perfektním řešením především do menších prostor, jako jsou například koupelny v panelovém bytě, apod. Do malé koupelny nemusí ale hned být malá pračka, která bude nutit prát častěji. Tato Whirlpoolka má sice hloubku kolem 60 centimetrů, ale šířku potom jenom pouhých 40 centimetrů. Vejde se tak do ní pohodlně 5 kilogramů prádla, při zachování odstřeďování 1 000 otáček za minutu. Energetická třída A++ zajišťuje ekologické a šetřivé praní. Při praní si lze vybrat z celkem 18 různých programů, podle vaší potřeby, a funkce odložený start umožňuje vyprat prádlo kdykoliv potřebujete. Hlučnost při praní dosahuje jenom 60 dB a při odstřeďování o pouhých 15 dB více. Jak již bylo řečeno, tato pračka je určena především do menších prostor, díky čemuž dle mého názoru trochu trpí její design. Ačkoliv prakticky je velmi funkční a snadná na nastavení, chybí mi tu displej nebo alespoň ukazatel fáze praní. Takto si budete muset pamatovat, kdy jste pračku zapínali, abyste zhruba věděli, kdy přijít pro vyprané prádlo. Tak jako tak je značka Whirlpool zárukou kvality, čemuž odpovídá i cena kolem 5 500 Kč.

Hloubka – 60 centimetrů

Množství prádla – 5 kg

Energetická třída – A++

Displej – ne

Plnění – vrchem

Samsung WW70J5446DW/ZE

Větší rodina nepředstavuje jenom radost a lásku, ale také velké množství věcí na vyprání. Aby se nemuselo černé prát natřikrát a bílé nadvakrát, musí se vybrat větší pračka, která pojme takové množství prádla, aby se dalo ušetřit nejen finančně, ale také časově. Samsung proto představuje pračku s hloubkou pouhých 55 centimetrů, které ale naložíte klidně i 7 kilogramů prádla jako nic. Praní bude ekologické a navíc úsporné, protože pračka spadá do energetické třídy A+++. Až si budete vybírat z celkem 14 různých programů a 8 různých funkcí, na přehledném displeji uvidíte, jak dlouho se vám bude prádlo prát. Snadno tedy poznáte v jaké fázi praní se pračka právě nachází a kdy dojde na odstřeďování s energetickou třídou B se zárukou 1 400 otáček za minutu. Samozřejmostí je možnost odloženého startu. Nadstandard představuje BubbleSoak, která je určena na velmi špinavé prádlo či funkce Smart Check, který rozpozná a diagnostikuje problémy hned na začátku. Prádlo pere velmi tiše. Kladně hodnotím celkový design i schopnosti pračky, velkou úsporu při praní i množství vypraného prádla v různých programech, na druhou stranu její cena se šplhá téměř k vytyčené hranici 10 000 Kč, což už představuje trochu větší investici.

Hloubka – 55 centimetrů

Množství prádla – 7 kg

Energetická třída – A+++

Displej – ano

Plnění – předem

Gorenje Essential W 7523

Za velmi úspornou a šetrnou k životnímu prostředí platí také pračka od slovinské společnosti Gorenje. Tato pračka je standardně hluboká nějakých 60 centimetrů, ale přesto je schopná pojmout až 7 kilogramů prádla. Energetická třída A+++ umožňuje praní na nízké teploty a za krátký čas a přesto s velmi dobrými výsledky. Pračka disponuje 23 pracími programy mezi kterými najdete, jak základní programy jako je bavlna, syntetika, ruční praní nebo vlna či rychlý program, tak potom i praní za studena, máchání, noční praní, ultra bílé či sport. Kromě toho také máte možnost tvorby vlastních programů, uzpůsobených vašim požadavkům. Za zmínku dále stojí možnost zvolení praní na AllergyCare, při které je prádlo více mácháno a je tak vhodná pro alergiky, nebo TimeCare, která zkracuje délku praní. Všechno, co vaše pračka dělá a jak dlouho ještě bude prát, můžete vidět na přehledném LED displeji v přední části. Praní se potom odehrává na pozadí přibližně 74 dB hluku. Vzhledem k vlastnostem pračky zde asi není příliš co vytknout, dokonce i její cena, pořídíte ji za cca 6 500 Kč, je velmi přívětivá. Pouze lze dodat, že není příliš vhodná pro jednotlivce nebo menší domácnosti, které by ji nemuseli zvládat plně naplnit.

Hloubka – 60 centimetrů

Množství prádla – 7 kg

Energetická třída – A+++

Displej – ano

Plnění – předem

Beko WTV 6502 B0

Aby pračka mohla prát s dobrým výsledkem, je nezbytné, aby k tomu disponovala vhodnými programy. Ta od spolehlivé značky Beko to s těmi svými 15 programy například zvládá celkem hravě. Programů je tak akorát, abyste nemuseli při každém praní panikařit, který zvolit, ale dost na to, abyste mohli prát ekologicky, bavlnu, vlnu, černé prádlo, sport, apod. Na displeji se vám při zvolení programu objeví, jak dlouho se prádlo bude prát, přičemž lze tuto hodnotu pozměnit podle toho, na kolik otáček a jakou teplotu dáte věci prát. Pračka má sice jenom 45 centimetrů na hloubku, ale do jejího bubnu se vejde najednou až 6 kilogramů špinavého prádla, které se bude prát úsporně díky energetické třídě A+++, co které tato pračka od Beko spadá. Odstředění se potom bude odehrávat při rychlosti 1 000 otáček za minutu. Pračka má dále technologii AquaFusion, která zajišťuje, že prací prášek neodteče bezúčelně do odpadu, ale celý se zužitkuje, nebo odloženým startem. Praní se odehrává při hlučnosti necelých 60 dB a odstřeďování potom za 75 dB. Předem plněná pračka Beko s jasným displejem a dostatečnými možnostmi za přibližně 5 600 Kč představuje zlatou střední cestu. Zvládne prát jak pro jednotlivce, tak pro menší rodinu, přičemž se skladně vejde i do menší koupelny.

Hloubka – 45 centimetrů

Množství prádla – 6 kg

Energetická třída – A+++

Displej – ano

Plnění – předem

Shrnutí závěrem

Aby nad špinavým oblečením šlo jenom mávnout rukou se slovy „Pračka to vypere.“, musíte mít opravdu jistotu v tom, co máte doma. V opačném případě si zaděláváte na dlouhé noci strávené nad namáčením a předpíráním prádla. Kvalitní automatické pračky, které prádlo i vyždímají se dnes dají pořídit v opravdu slušných cenových relacích, takže víceméně spíše záleží na vašich potřebách a detailech, kterými by měla pračka disponovat. Pro menší prostory se hodí vrchní plnění pračky, jako to má ta od Whirlpool. Pro větší rodiny je nutnost většího bubnu alespoň pro 7 kilogramů prádla, jako je to u praček od Gorenje a Sumsungu. Indesit a Beko potom představují zlatou střední cestu – jednu ozářenou LED displejem, druhým bez.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.