Jak vybrat kombinovanou lednici do 10 000 Kč

Vybavení nové domácnosti nebo obnova starých spotřebičů se někdy může stát problémem, který zabere několik večerů prohledáváním internetu. Sama jsem se ocitla v situaci, kdy jsem novou lednici potřebovala pořídit, a i když jsem od nové ledničky příliš mnoho nevyžadovala – aby nebyla příliš drahá, ale přitom za něco stála, a aby měla mrazák – musela jsem si na srovnávacích stránkách užít svoje. Vy to máte mnohem jednodušší díky tomuto porovnání, kde za vás vybíráme kombinovanou lednici.

Beko RCSA 270M21W

Značková lednice, za velmi lidovou cenu a s dobrým hodnocením. Tak by se dala popsat lednice od společnosti Beko, nesoucí označení RCSA 270M21W. Tento volně stojící přes sto sedmdesát centimetrů velikán absorbuje až 175 litrů do chladničky a dalších 87 litrů do mrazáku. Bílá barva bude ladit naprosto ke každé barvě kuchyňské linky, do které tak snadno zapadne. A to rovněž díky možnosti otevření dveří zprava doleva. Mrazák je rozčleněn na celkem tři samostatné šuplíky, které ale nebudete muset vyndávat, protože odmrazování je automatické. Lednice má potom celkem čtyři poličky, do kterých se vejde množství potravin, dále jeden velký šuplík ve spodní části na zeleninu a potom menší poličky ve dveřích. Kromě tohoto dobře vymyšleného rozmístění kladně hodnotím tichý chod ledničky, který se pohybuje kolem 40 dB. Ačkoliv v lednici najdete šetrné LED osvětlení, energetickou třídu má pouze A+, při které spotřebuje přibližně 257 kWh/rok. Lednička je velmi elegantní a naprosto excelentně předvádí, jak může fungovat přísloví „Za málo peněz, hodně muziky.“.

Umístění mrazáku: dole
Energetická třída: A+
Hlučnost: 40 dB
Možnost změny otevírání: ano
Držák na lahve: ne
Odmrazování: ano

Electrolux EN3201MOW

Tato lednice se na českém trhu pohybuje kolem 8 000 Kč a za peníze do ní uložené dostanete opravdu mnoho oplátkou. Začněme elegantním vzhledem, který bude jednoznačně vévodit celé kuchyni. Lednička je samostatně stojící, ale díky možnosti volby bílé (označení MOW) nebo stříbrné (označení MOX), ji lze snadno sjednotit s rázem ostatních spotřebičů. Ani její umístění nepředstavuje problém, protože její dvířka lze uzpůsobit na otevírání vpravo nebo vlevo. Stejně tak samozřejmě spodní část tvořená mrazákem. Nyní se podívejme dovnitř. Mrazák má tři prostorné šuplíky, lednička potom tři poličky a k tomu drátěný držák na lahve a spodní část tvořenou dvěma šuplíky. Toto uspořádání velmi kladně hodnotím, věci se do ledničky mnohem snáze umisťují a všechno je přehlednější. Prostor na ukládání potravin je i ve dvířkách, kam se vejdou i vysoké lahve. Z hlediska technických parametrů tato lednice se honosí energetickou třídou A++ a spotřebou energie 233 kWh/rok. Objem lednice je 198 litrů a mrazáku 111 litrů. Hlučnost může dosahovat 40 dB. Tato lednice je dostačující pro menší rodinu nebo jednotlivce, pro větší rodinu ale může být poměrně malá.

Umístění mrazáku: dole
Energetická třída: A++
Hlučnost: 40 dB
Možnost změny otevírání: ano
Držák na lahve: ano
Odmrazování: ne

Gorenje Primary RK61920X

Ani slovinská značka Gorenje, která patří mezi přední světové vývozce na poli elektroniky, nezůstává s kvalitními kombinovanými lednicemi pozadu. Mezi jednu z nejoblíbenějších patří ta s označením Primary RK61920X. Díky objemu 225 litrů v lednici a 94 litrů v mrazáku může velmi dobře posloužit jednomu velkému jedlíkovi, ale také početnější rodině. Stříbrné provedení je velmi elegantní a moderní, proto zapadne do každé kuchyně, i když není vestavná. Začneme-li vlastnostmi mrazáku, potom důležitou informací pro vás bude, že disponuje automatickým odmrazováním, a navíc také technologií Frostless, díky které se uvnitř tvoří minimum ledu, které je potřeba odstraňovat. Rozčlenění na tři šuplíky je přehledné a jednoduché. Uvnitř chladničky najdete celkem 4 poličky a jeden velký šuplík, na jehož obsah vám posvítí vestavěné LED osvětlení. Velmi kladně hodnotím možnost nastavení poliček ve dveřích a dále výšky nohou a změnitelnost charakteru dveří. Lednice od Gorenje je také úsporná, neboť má energetickou třídu A++, takže spotřeba se pohybuje kolem 231 kWh/rok. A přes všechny tyto vymoženosti má stále tichý chod s hlučností kolem 40 dB. Za přibližně 8 000 Kč u vás doma může stát velmi kvalitní počinek.

Umístění mrazáku: dole
Energetická třída: A++
Hlučnost: 40 dB
Možnost změny otevírání: ano
Držák na lahve: ne
Odmrazování: ano
Frostless: ano

Gorenje RB 3091 ANW

Jednotlivci nebo třeba studenti ocení i menší ledničku, o kterou se nebudou muset příliš starat, a přitom bude fungovat tak, jak má. Kombinaci ledničky a mrazničky tak lze nalézt i v relativně malém kovovém obalu. Objem ledničky s 84 litry a mrazničky s 14 litry se může někomu zdát malý, ale opravdu je to dostačující pro méně využívané domácnosti, jako je třeba chata, nebo pro domácnosti s menším počtem jedinců. Mrazák je u této ledničky umístěn v horní části a lze se do něho dostat pouze otevřením lednice. To hodnotím velmi negativně, protože při vyndávání potravin z mrazáku budou ovlivněny změnou teploty i suroviny v lednici. Prostor v této chladničce je vyřešen velmi elegantně. Uvnitř ledničky se nachází již zmiňovaný mrazák nahoře, potom jsou tu dvě prostorné police a nakonec velký šuplík. Ve dvířkách jsou jednotlivé menší poličky. Tato malá lednice od Gorenje spadá do energetické třídy A+ a spotřebu má přibližně 167,9 kWh/rok. Chod je relativně tichý a blíží se 40 dB. Jedná se o velmi praktické řešení pro již zmíněné kategorie, a to za slušnou cenu kolem 3 500 Kč.

Umístění mrazáku: nahoře
Energetická třída: A+
Hlučnost: 39 dB
Možnost změny otevírání: ne
Držák na lahve: ne
Odmrazování: ne

Zanussi ZRT18100WA

Posledním srovnávaným produktem bude lednice od společnosti Zanussi. První, co na ní zaujme, je to, že mrazák se nachází nahoře. Hlavním negativem tohoto provedení je, že mrazák je mnohem menší a z celkové chladničky ubírá jenom 41 litrů objemu. To na druhou stranu ale znamená, že ponechává více prostoru klasické ledničce a to přesně 132 litrů objemu. Při relativně nízké ceně kolem 5 000 Kč tak budete mít celkem dost místa v lednici. Pro všechny suroviny se ale budete muset více ohýbat, protože ve výši očí budete mít mrazák. Ten obsahuje jenom dvě úložné police, nemá tedy ani šuplík. Na lednici vyšly police tři, při zachování spodního velkého šuplíku na zeleninu, což hodnotím kladně. Poličky jsou zachované i ve dvířkách. Energetická třída je jenom A+, lednice tak spotřebuje asi 206 kWh/rok. Chod je kolem 40 dB. Odmrazování mrazáku ruční. Vzhledem k těmto charakteristikám je tato kombinovaná lednice vhodná spíše na chalupu nebo pro jedince, kteří tolik nepotřebují zamrazovat. Skvěle poslouží i jedincům nebo mladším i starším párům.

Umístění mrazáku: nahoře
Energetická třída: A+
Hlučnost: 40 dB
Možnost změny otevírání: ne
Držák na lahve: ne
Odmrazování: ne

Zhodnocení závěrem

Kombinované lednice jsou si v mnohém podobné. Jejich spotřeba je přibližně podobná, stejně tak hlučnost a jejich energetická třída. To, co tedy především hraje roli, je uspořádání a celkový styl lednice. Spíše jde tedy o vaše praktické rozhodnutí, jestli chcete mrazák nahoře nebo dole, jestli potřebujete pro svou rodinu lednici se třemi nebo více poličkami. Rovněž jestli chcete mít v lednici takové vychytávky, jako jsou dva šuplíky v ledničce, automatické rozmrazování, drátěnou poličku na pití, apod.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.