Jak vybrat plynovou varnou desku do 5 000 Kč

Od chvíle, kdy se do kuchyňských linek začaly montovat vestavné spotřebiče, se z jednoho většího problému staly hned dva větší problémy. Dříve byla varná deska pevnou součástí trouby, jenomže potom, co se trouba oddělila a začala se stěhovat z místa pod varnou deskou do komínku spotřebičů na okraji linky nebo například do ostrůvku či barových pultů, se teď místo vybírání jednoho spotřebiče musíte zaobírat výběr dvou. My vám pomůžeme s plynovou varnou deskou, kterou můžete pořídit do 5 000 Kč.

Mora VDP 641 X

Za jednu z nejkvalitnějších plynovaných varných desek je považována ta od českého výrobce Mory s označením VDP 641 X. Má tradičně čtyři plotýnky různých velikostí, k jejichž zapálení vám postačí jenom zmáčknout zapínací čudlík. Takže jenom otočíte vybraným zapínáním a poté lehce zatlačíte, aby vyskočila jiskra. Je to jednoduché a praktické. Velmi kladně hodnotím celkové rozmístění plotýnek, kdy největší vařič se nachází v přední části. Ačkoliv by to mnozí mohli považovat za nevýhodu, z důvodu snadnějšího převrácení, z praktického hlediska při vaření je to jediná schůdná možnost. Vzhledem k technickým parametrům této varné desky jsou knoflíky na zapínání umístěny vlevo, čímž dochází ke zmenšení manévrovacího prostoru na plotýnky. Pokud by se velká plotýnka nacházela vzadu, dost možná by se vám tam opravdu velký hrnec nevešel. Nerezové provedení je velmi elegantní a snadno se zkombinuje s dalšími spotřebiči v domácnosti. Rovněž se tento povrch velmi dobře čistí. Na druhou stranu je na něm ale vidět téměř každé vybublání vody z hrnce, což považuji za nevýhodu. Nikdo nechce čistit sporák dvakrát denně. Vzhledem k velmi nízké pořizovací ceně a převažujícím výhodám je ale tato varná deska naprosto dostačující pro jakoukoliv domácnost.

Počet hořáků: 4

Zapalování hořáků: vlevo

Elektrické napětí: 230 V

Bezpečnostní pojistka: ne

Materiál: nerez

Mora VDP 641 X

tento produkt se již neprodává

AMICA DP 6410 BG

Na českém trhu méně známá evropská značka spotřebičů Amica, má za sebou dlouholetou zkušenost s výrobky cílenými na zdravé životní prostředí. Důkazem toho je plynová varná deska DP 6410 BG, která je vyrobená ze skla a její hořáky z litiny. Jedná se tedy o materiály, které mohou projít recyklací poté, co spotřebič doslouží. Toho se ale u takto kvalitně zpracovaného kousku dočkáte až za hodně dlouho. Varná deska je klasicky čtyřmístná, avšak zapínání hořáků se zde nachází v přední části. Značně se tím zmenšuje prostor pro větší hrnce a je tedy dobře, že největší hořák se nachází vepředu. Toto zapínání je vhodné především pro jedince, kteří jsou zvyklý na dřívější zapínání u plynového sporáku, snadněji se také rozpozná, kterou plotýnku jdete zrovna rozpalovat. Elektrické zapalování je pohodlné, stačí jenom zmáčknout knoflík daného hořáku. Varná deska od Amicy zároveň obsahuje bezpečnostní pojistku hořáků, která hlídá plyn. V případě, že vám tedy vyběhne voda z hrnce a uhasí vám plamen hořáku, tak ten se automaticky vypne. Zabrání se tak úniku plynu, který by mohl být zdraví ohrožující. Vzhledově je varná deska velmi elegantní a díky svému stříbrnému i černému provedení se hodí do rozmanitých kuchyňských linek.

Počet hořáků: 4

Zapalování hořáků: vepředu

Elektrické napětí: 230 V

Bezpečnostní pojistka: ano

Materiál: sklo, litina

AMICA DP 6410 BG

od 3 490 Kč
Porovnat ceny

Bosch POH6B6B10

Společnost Bosch vsadila nejenom na praktičnost a kvalitní součástky, ale také na elegantní design, který zaujme na první pohled. Nenachází se tu dvě mřížky, ale každá plotýnka má svou vlastní, čímž se odlišuje od ostatních klasicky provedených modelů. Kromě toho je do jisté míry atypická i jeho černá barva, která je daná materiálem použitým na jeho výrobu. Skládá se z tvrzeného skla a smaltovaných roštů, což jsou materiály šetrné k životnímu prostředí. Má celkem čtyři hořáky, přičemž jeden z nich je vybaven vysokým výkonem, takže dokáže ohřát i nádobí s tlustým dnem velmi rychle. A to se hodí, když potřebujete honem rychle něco ohřát. Mimoto se všechny velmi snadno ovládají a regulují knoflíky, nacházejícími se na levé straně spotřebiče. V nich je ukryto i elektrické zapínání sporáku, nemusíte tedy zvlášť otáčet spínačem a zvlášť zažehovat jiskru, protože to zvládnete najednou jednou rukou. I tento vestavný model varné desky má bezpečnostní pojistku, která šetří na okraj vaši peněženku, ale především také vaše zdraví. Po uhasnutí plamene sporák totiž vypne přívod plynu do hořáku. Celkové provedení této plynové varné desky je velmi promyšlené a dovedené do posledního detailu. Také právě proto si za ni ale připlatíte, protože varná deska od Bosch už se pohybuje u samotné námi vytyčené hranice.

Počet hořáků: 4

Zapalování hořáků: vlevo

Elektrické napětí: 230 V

Bezpečnostní pojistka: ano

Materiál: sklo, smalt

Bosch POH6B6B10

od 4 440 Kč
Porovnat ceny

Whirlpool AKT 6414/NB

Americká značka Whirlpool je ponejvíce spojovaná s pračkami a myčkami, ale kvalitně fušovat umí také do dalších kategorií domácích spotřebičů. V tomto případě do plynových varných desek. Ta s označením AKT 6414/NB je velmi originální svým vzhledem. Její černá barva a také zpracování každého hořáku samostatně bez jednotného roštu působí neokoukaně a nově. Rovněž se také lépe čistí, což hodnotím velmi kladně. Provedení z bezpečnostního skla je praktické, neboť na něm nejsou hned vidět všechny nečistoty a ty ostatní se potom snadno omývají. Menší knoflíky na hořáky umožňují dostatečný prostor pro všechny čtyři hořáky, kterými varná deska disponuje. Jeden z těchto hořáků je velmi výkonný a jeden naopak výrazně úsporný. Zbývající dva jsou běžného charakteru. Varná deska má bezpečnostní pojistku, která zajistní bezpeční vaření – jakmile zhasne plamen, přívod plynu se vypne pro zajištění vaší bezpečnosti. Zapnutí hořáku je potom velmi snadné, stačí otočit knoflíkem a podržet ho, než se automaticky zapne. Závěrem je na tom spotřebič tedy velmi dobře, a to rovněž i z finančního hlediska, neboť nevyjde nijak zvlášť draho.

Počet hořáků: 4

Zapalování hořáků: vepředu

Elektrické napětí: 230 V

Bezpečnostní pojistka: ano

Materiál: sklo, litina

Whirlpool AKT 6414/NB

od 3 648 Kč
Porovnat ceny

Beko HIZG 64121 SX

Posledním představovaným modelem je ten od společnosti Beko, která si český trh omotala kolem prstu. Kvalitní a promyšlené zpracování jejích spotřebičů najdeme i u varné desky HIZG 64121 SX, která se svým provedením asi nejvíce přibližuje klasice, kterou známe z plynových sporáků. Nerezové provedení snadno splyne s ostatními spotřebiči v kuchyni, takže nebude vyčnívat, ale naopak se poddá požadovanému designu. Aby byla zachovaná prostornost vestavné varné desky, nacházejí se knoflíky spouštějící hořáky na levé straně. Jejich vzhled ale hodnotím s menším mínusem, protože jejich tvar může snadno podklouzávat. Dva velké litinové rošty zasahují přes celou varnou desku a schovávají pod sebou čtyři hořáky, z nichž jeden je WOK. Zapalování je integrované, takže se plamen snadno rozhoří a potom se lehce reguluje. Součástí varné desky od společnosti Beko je také bezpečnostní pojistka, sloužící pro vaši ochranu. Zpracování a i hodnota této varné desky odpovídá klasice – nijak nevyčnívá, ale naprosto dostačuje pro běžný chod domácnosti. Rovněž snadno ladí k dalším spotřebičům.

Počet hořáků: 4

Zapalování hořáků: vlevo

Elektrické napětí: 230 V

Bezpečnostní pojistka: ano

Materiál: nerez

Beko HIZG 64121 SX

od 3 990 Kč
Porovnat ceny

Zhodnocení závěrem

Funkce jednotlivých plynových varných desek se od sebe příliš neliší, hodně tedy záleží na designu. Pokud toužíte po originálním zpracování, které bude navíc ještě z ekologických materiálů, potom jsou pro vás vhodné varné desky AMICA DP 6410 BG, Bosch POH6B6B10 nebo potom Whirlpool AKT 6414/NB. Klasické provedení naleznete spíše u českého výrobce Mora VDP 641 X a tureckého Beko HIZG 64121 SX. Jako významný bod při výběru varné desky, považuji určitě bezpečnostní pojistku pro vypnutí plynu, pokud dojde k zhasnutí plamene. Tu z tohoto výčtu nemá pouze první zmiňovaný model Mora VDP 641 X. Podle svého vlastního uvážení vybírejte také umístění knoflíků na regulaci hořáku. Zboku neubírají tolik místo pro vaření, zepředu zase více připomínají dřívější vařiče, takže na ně můžete být takto zvyklí.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.