Jak vybrat vestavnou troubu do 10 000 Kč

Vestavné spotřebiče jsou nejen moderní, ale také praktické. V ničem vás neomezují – lze je dát i jinam než varnou desku, můžete si kuchyni uspořádat podle svých představ a potřeb. Vyrábí je ale mnoho známých značek a to za poměrně dost odlišené ceny. A přiznejme si, že v tom se špatně orientuje. Sama vím, jaké všechny parametry jsem musela hodnotit při výběru své vestavné trouby. A tuto zkušenost vám přináším přímo u jednotlivých vestavných pečících trub.

Trouba Mora VT 538 BX

Spotřebiče domácí značky Mora se vždy honosí velkou kvalitou za přiměřenou cenu a nejinak je tomu v případě trouby s označením VT 538 BX. Horkovzdušná trouba s objemem 65 litrů je velmi prostorná a svým vzhledem zaujme i v moderně zařízené kuchyni. Její nerezový vzhled snoubící černou a stříbrnou je velmi elegantní a snadno se kombinuje s dalšími spotřebiči. Za pozornost stojí také zamačkávací ovládací knoflíky, které tak nebudou kazit celkový dojem z trouby. Výhodou je rovněž její vnitřní organizace – nachází se v ní celkem čtyři rošty, z nichž dva jsou teleskopické a výsuvné. Proto už se nikdy nemůže stát, že byste se spálili. Za sebe velmi dobře hodnotím displej, na kterém přehledně vidíte, jaký program jste nastavili, popřípadě jak dlouho trouba ještě bude péct. Mnozí jistě ocení i možnost odloženého startu, díky kterému nebudete muset kvůli svatomartinské huse už nikdy ponocovat. Celkem má tato trouba od Mory jedenáct funkcí. Velmi výhodná je také její schopnost samočištění, se kterou už nebudete muset troubu drhnout, protože vám s odstraněním nečistot pomůže sama. Trouba Mora VT 538 BX spadá do energetické třídy A, takže při jejím používání výrazně pocítíte úsporu elektrické energie a zároveň budete šetřit životní prostředí. Za jedinou nevýhodu této trouby vidím cenu, která je sice poměrně vysoká, ale vzhledem k českému původu trouby i pochopitelná.

Energetická třída: A

Objem: 65 l

Displej: ano

Počet úrovní roštu: 4

AquaClean: ano

Trouba Gorenje Essential BO637E21XG

Designově okouzlující, funkčně praktická – taková je trouba od značky Gorenje v celé své nerezové kráse. Pod označením BO637E21XG najdeme skoro celou černou kvalitní troubu, která má praktický displej a dva ovládací knoflíky, které lze schovat zamáčknutím do desky. Co ji ale především odlišuje od ostatních vestavných trub na trhu, to je její ergonomický tvar, příznačně nazvaný HomeMade. Tvar vnitřku troubu je inspirovaný klasickými pecemi na dřevo, které mají oblé hrany místo ostrých rohů, takže horký vzduch může plynule putovat po troubě a rovnoměrně ohřívat a opékat jídlo. Tento prvek hodnotím velmi kladně a zajímavě. Jídla se přitom do této trouby vejde opravdu hodně, neboť její objemová hodnota se pohybuje kolem 67 litrů. Péct lze ve čtyřech úrovních, a to hned na několika pleších najednou. Případné nečistoty jdou očistit snadno nejen díky nerezovému materiálu, ale především funkci AquaClean, která při umístění pekáče s čistou vodou a zapnutí tohoto programu, tuto nepříjemnou práci usnadní. Samozřejmostí trouby Gorenje Essential BO637E21XG energetické třídy A, je možnost odloženého startu, teleskopické vysouvání jedné úrovně roštu či tišší zavírání dvířek pro lepší manipulaci. Obecně je tato trouba velmi vhodná do domácností s větším počtem členů, kteří ji využijí na maximum její kapacity.

Energetická třída: A

Objem: 67 l

Displej: ano

Počet úrovní roštu: 4

AquaClean: ano

Trouba Whirlpool ACTUAL AKP 459 IX

Důkazem toho, že i kvalitní vestavná trouba může být za pár korun, je horkovzdušná trouba značky Whirlpool ACTUAL AKP 459 IX. Má nerezový vzhled s černými dvířky, který ale není její jedinou předností. Spadá do energetické třídy A, takže kromě atraktivního provedení je také úsporná a šetrná nejen na elektrickou energii a tím i vaši peněženku, ale také k životnímu prostředí. Tři jednoduché mechanické knoflíky ovládají celý její vnitřek o velikosti 60 litrů, rozkládající se do třech úrovní. Mně konkrétně u tohoto modelu chybí displej, ale pro někoho může jeho absence naopak představovat výhodu, protože mechanické ovládání je snadnější. V této troubě od společnosti Whirlpool najdete celkem osm různých nastavení, která vám pomohou grilovat, rozmrazovat či pracovat s horkovzduchem. Dobu pečení včetně teploty a také minutky, nastavíte právě na zmíněných otočných knoflících. Za zmínku u této trouby jistě stojí také možnost dokoupení pojízdných kolejniček, které zajistí, že už se nikdy při pečení nespálíte. Tato trouba je velmi vhodná pro jedince, kteří od trouby očekávají, že bude pouze péct a přídavné funkce pro ně tolik roli nehrají. Přesně to totiž tato trouba nabízí – jednoduchost v rouchu elegance, kterou lze snadno udržovat v čistotě díky zvolenému materiálu smaltu.

Energetická třída: A

Objem: 60 l

Displej: ne

Počet úrovní roštu: 3

AquaClean: ne

Trouba Electrolux EOB 43410OX

Electrolux schovává pod označením EOB 43410OX nerezovou, extrémně velkou troubu o pěti úrovních, která si dokáže poradit i s pořádanou rodinou slezinou. Objemově překonává svoje předchůdce celkovými 74 litry, které navíc umí zhodnotit v mnoha ohledech. Má jednoduché linie, zamačkávací tlačítka a zároveň praktický displej, takže všechna nastavení snadno uvidíte. Pro volbu jedné z osmi funkcí stačí pootočit tlačítkem – vybírat můžete mezi spodním a vrchním ohřevem, rozmrazováním, grilem, infragrilem a dalšími. Výhodou je také možnost nastavení minutky. Péct můžete přitom až na třech úrovních současně. Uklízení po takovém pečení navíc není nijak složité, protože trouba disponuje funkcí AquaClean, která pomáhá odstraňovat mastnotu v troubě a udržovat ji tak čistou. Ani exteriér není ušetřen speciální úpravy, která zajišťuje, že po vás nezůstanou žádné nelichotivé otisky prstů. Při této práci přitom trouba Electrolux EOB 43410OX šetří elektrickou energii, neboť spadá do energetické třídy A, ke které má ještě izolační vrstvu, jež zamezuje zbytečnému plýtvání tepla. Jelikož je tato trouba za přiměřenou cenu, nemám zde příliš co bych vytkla. Snad jen absenci nastavení odloženého startu a nemožnost zhasnout během pečení světlo v troubě.

Energetická třída: A

Objem: 74 l

Displej: ano

Počet úrovní roštu: 5

AquaClean: ano

Trouba Bosch HBN 532E5

Černá barva s nerezem ladí vždycky, o tom se můžete přesvědčit při pohledu na troubu značky Bosch HBN 532E5. Německá multifunkční vestavná trouba se lehce kombinuje s ostatními spotřebiči, takže je jedno, jestli ji pořizujete do již vybavené kuchyňské linky nebo jako jeden z prvních spotřebičů. Má dva velké otočné knoflíky, se kterými vybíráte funkci a také teplotu. Kolik času zbývá do upečení potom přehledně vidíte na displeji trouby. Objem 66 litrů je rozdělen do tří stupňů s možností výsunu plechů, přičemž úctyhodných osm funkcí, které tato trouba má, se postarají o vaše jídlo. Horní či dolní ohřev, gril, rozmrazovaní či 3D horký vzduch, to jsou schopnosti, jimiž tato trouba vládne. Výhodou je rovněž dětský zámek, který ochrání prstíky vašeho sviště, a minutka. Ačkoliv je tato trouba velmi pěkná a umí toho opravdu hodně, přesto si myslím, že trouby s podobnými funkcemi lze sehnat levněji než tuto troubu. Německá kvalita je zde opravdu podepsaná, a to především do cedulky s cenou. Útěchou budiž energetická třída A, díky které se šetří elektrická energie, a tedy se vrací pomalu vaše investice a rovněž životní prostředí.

Energetická třída: A

Objem: 66 l

Displej: ano

Počet úrovní roštu: 3

AquaClean: ne

Zhodnocení závěrem

Vestavné trouby na trhu disponují vesměs podobnými funkcemi, proto je důležité vybírat spíše podle její velikosti, úrovní ohřevu nebo dalších doplňků, jako je možnost AquaClean, dětský zámek nebo výsuvné kolejničky. Dle mého názoru jsou spíše přeceněné trouby Bosch HBN 532E5 a Mora VT 538 BX. Obě sice pocházejí od kvalitních značek a jistě je to jistou zárukou jejich dlouhé životnosti, ale přesto nemají tolik funkcí a výhod, abyste za ně museli platit tolik. Lépe na tom s troubou Electrolux EOB 43410OX, která disponuje velkou kapacitou, Gorenje Essential BO637E21XG, která má originální tvar, který může dobře posloužit během pečení, nebo Whirlpool ACTUAL AKP 459 IX, která je za velmi dobrou pořizovací cenu.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.