Jaký vybrat gimbal pro fotoaparát / kameru

Gimbal je elektronický stabilizátor těla fotoaparátu / kamery. Pokud chcete krásně plynulé záběry, je gimbal jednou z možností, jak toho docílit. Sepsal jsem pro Vás porovnání těch nejprodávanějších gimbalů v současnosti.

Jak funguje gimbal

Gimbal je zařízení, které má v sobě gyroskop a soustavu 3 elektromotorů. Každý tento elektromotor naklání (nebo vyvažuje) tělo kamery v 1 ze 3 os. Motory pracují současně a nezávisle na sobě a díky tomu kamera "drží horizont", nebo jsou její pohyby krásně plynulé. A pokud je zajištěn plynulý pohyb kamery, bude i výsledné video plynulé (stabilizované).

Na co si dát pozor při výběru gimbalu

Při výběru gimbalu je třeba zkontrolovat, jaká je jeho nosnost. Kamera a kvalitní objektiv můžou mít vyšší hmotnost, než na kterou je gimbal stavěný a nemusí správně fungovat. Většina gimbalů nebude mít problém s většinou běžných foťáků s nasazeným objektivem, ale pro jistotu je to potřeba zkontrolovat.

Fotografie Jaký vybrat gimbal pro fotoaparát / kameru

Dále je dobré prověřit kompatibilitu gimbalu s nasazeným tělem fotoaparátu a objektivem. Někdy se může stát, že je tělo / objektiv příliš velký a při vyvažování těla může docházet ke kolizím s konstrukcí gimbalu. Většinou s tím problém nebude, výrobci se snaží své gimbaly dělat co možná nejvíce univerzální.

DJI Ronin S

Dle všemožných testů nejkvalitnější, ale zároveň dražší gimbal na trhu pro DSLR kamery. Tento stabilizátor je opravdu plynulý a velice dobře se ovládá. Na trhu je už nějaký ten pátek, stále ale dokáže porazit i své novější konkurenty. DJI Ronin S se vyrábí ve 2 variantách, které se liší cenou a přibaleným příslušenstvím. Základní set (essentials kit) obsahuje samotný gimbal DJI Ronin S, baterii, kufřík na uložení, základní kabeláž a plastovou trojnožku (tripod). Oproti tomu plnohodnotný Ronin S (standard kit) obsahuje navíc více kabelů a příslušenství, kovovou trojnožku (tripod) a hlavně ostřící kolečko (focus wheel) společně s elektromotorkem, který se upevní k ostřícímu prstenci objektivu a zajistí manuální ostření. Pokud je pro vás důležýitá cena a nepotrpíte si na manuálním ostření, určitě bude stačit základní set. Gimbal se nastavuje skrze mobilní aplikaci, která je přehledná a odladěná.

Zhiyun Crane 2

Parádní gimbal s výborným poměrem cena / výkon. Za normálních okolností poslouží skvěle, pouze při rychlých pohybech může být výsledné video méně plynulé (v porovnání s DJI Ronin S). Osobně tento gimbal používám již druhým rokem a jsem spokojen. Menší nevýhodu vidím v mobilní aplikaci, ve které se dá vše detailně nastavit. Aplikace se mi ale nezdá tak povedená, jako například u konkurenčního Roninu S od DJI. Zhiyun Crane 2 je jasná volba pro ty, kteří chtějí mírně ušetřit a zároveň požadují kvalitu. Existuje i starší verze označená jako Zhiyun Crane Plus a jeho zmenšená verze Zhiyun Crane M - určená pro lehčí fotoaparáty a mobily. Pokud bych se rozhodoval z těchto 3 gimbalů od Zhiyun, zvolil bych model Crane 2 - jedná se o druhou generaci s hezčím designem a kolečkem pro zoomování / ostření (pokud to podporuje fotoaparát), elektromotorek ale chybí.

Zhiyun Crane 3

Tento gimbal je na trhu poměrně krátce a přichází se zajímavou inovací - nenabízí totiž klasický "tyčovitý" design, ale drží se za polohovatelné držadlo, které zasahuje za tělo fotoaparátu. Tato konstrukce má velikou výhodu při pořizování záběrů s kamerou těsně nad zemí. Dle dosavadních recenzí se ale tento gimbal při běžném používání hůře drží - právě díky polohovatelnému držadlu je celá kamera trošku dále od kameramana a jeho paže jsou více namáhány. Co se stabilizace týče, Zhiyun Crane 3 funguje parádně - stabilizuje tak, jak má. Stále ho ale lidé srovnávají s levnějším a starším DJI Ronin S, který mu konkuruje a při rychlejších pohybech ho poráží. Výsledek je ale těsný.

Který gimbal v současnosti vybrat?

Ze všech zmíněných gimbalů v této recenzi bych doporučil Zhiyun Crane 2 díky nejlepšímu poměru cena / výkon. Pokud hledáte opravdovou kvalitu bez kompromisů, sáhl bych po základní nebo rozšířené verzi DJI Ronin S. Ve výsledku ani s jedním z gimbalů neuděláte chybu - rozdíl oproti nestabilizovaným záběrům je obrovský.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.