Jeden z nejrychlejších SSD - Corsair Neutron XT

Delší dobu jsem uvažoval nad výměnou pevného HDD za moderní SSD disk. S koupí nového notebooku jsem se rozhodl investovat a pořídil jsem si i velice rychlý Corsair Neutron XT s kapacitou 240 GB. Po 2 týdnech používání bych se rád podělil o zkušenosti s tímto sprinterem na poli pevných disků. Pojďte si přečíst mou recenzi.

Nejlevnější Corsair Neutron XT 240 GB stojí v českých obchodech 0 Kč. Zobrazit »

Corsair Neutron XT je velice rychlý SSD disk do SATA konektoru s velikostí 2,5 palce a tloušťka 7mm - řadí se tedy mezi standart mezi dalšími SSD disky. V porovnání s konkurencí se jedná o poněkud dražší disk. Co nabídne navíc? V prvé řadě parádní přenosové rychlosti, kvalitu a také design - třeba pro případ, že máte prosklenou bočnici u stolního PC a vzhled komponentů je pro Vás důležitý. Teď už ale k samotné recenzi.

Obsah balení

Disk dorazil v opravdu malé černé krabičce. Její velikost mne celkem překvapila a když jsem na poště zásilku vyzvedával, napadlo mne, jestli je uvnitř opravdu můj nový SSD disk. Po rozbalení se mé obavy rozplynuly jako pára nad hrncem. Uvnitř byl pečlivě zabalený samotný disk, informace o záruce a červený plastový rámeček, který je možné na disk přilepit ze spodní strany a mírně zvětšit jeho výšku, aby například neplandal ve svém slotu.

Fotografie Corsair Neutron XT 240 GB

Instalace do notebooku

Instalace do počítače či notebooku probíhá jako obvykle - žádné nástrahy na Vás nečekají. Disk jednoduše umístíte do volného slotu či patice a připojíte. Moje Lenovo L440 tento disk hned rozpoznalo a bylo možné s ním okamžitě pracovat. Následovala instalace Windows 10, protože jsem chtěl mít vše "jako nové" a začít s čistým štítem. Pokud by se Vám ale nechtělo vše instalovat znovu, jde samozřejmě naklonovat Váš starý systémový disk a pokračovat v používání počítače bez jakékoliv softwarové změny. Corsair dokonce k disku nabízí speciální software, který umí disk naklonovat (Corsair SSD Toolbox).

Fotografie Corsair Neutron XT 240 GB

Vzhled disku

Design u pevného disku je asi tou poslední věcí, která mne zajímá. Přesto si tento SSD disk alespoň odstaveček textu zaslouží. Je totiž velice pěkně zpracovaný - vše do červené barvy, výrobce si prostě vyhrál a pokud na disk budete vidět skrze prosklenou skříň PC, určitě Vás zaujme. Jak už bylo zmíněno, disk je formátu 2,5 palců a jeho váha je krásných 55 gramů. Shrnuto a podtrženo, na tento disk se opravdu dobře kouká.

Výkon a parametry

Co Vás asi zajímá nejvíce jsou přenosové rychlosti. Výrobce udává, že tento SSD disk zvládne číst data rychlostí 560 MB/s a zapisovat 540 MB/s. To jsou vskutku parádní hodnoty a velice mne potěšilo, že test v programu CristalDiskMark přinesl podobné výsledky. V porovnání s běžným HDD si SDD disk vede mnohonásobně lépe ve čtení a zápisu náhodných dat umístěných různě na disku. Tam, kde by běžný HDD musel zdlouhavě přesouvat čtecí hlavu, SDD disk jde rovnou na jistotu a data čte a zapisuje tam, kde je třeba. Níže přikládám 2 screenshoty, kde je vidět benchmark SDD (vlevo) a HDD (vpravo) disků.

Výsledky hovoří jasně pro bezplotnový disk. Kde se výhoda SSD disku reálně objeví? Téměř všude. Rychlejší je start systému, instalace i start programů, rychlejší kopírování a tak dále. Další výhodou je absolutně nulová hlučnost a výrazně nižší spotřeba (nic se v disku netočí, není zde žádý motorek).

Slova závěrem

Corsair Neutron XT s přehledem drtí své konkurenty a řadí se mezi nejrychlejší SATA SSD disky na trhu. Jsem velice spokojen s výkonem, oproti HDD to byl opravdu znatelný krok kupředu. Na disk je poskytována 5 let záruka přímo od výrobce, a je tak vidět, že si Corsait u svých SSD věří. Jde zakoupit i levnější disk se stejnou kapacitou, ale u Corsairu Neutronu XT máte záruku spolehlivosti a hlavně výkonu. A konečný verdikt této recenze? Disk mohu všem doporučit.

Corsair Neutron XT 240 GB si můžeš koupit již za 0 Kč. Porovnat ceny »

Klady

  • Jeden z nejrychlejších SSD
  • Krásný design
  • Nepřehřívá se
  • Absolutně tichý
  • Nízká spotřeba

Zápory

  • Update FW disk naformátuje

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.