Když se při hraní potká celá rodina - Scrabble Original

Scrabble je skvělým důkazem pravdivosti tvrzení, že v jednoduchosti tkví mnohdy to největší kouzlo. Populární stolní hra se slovíčky se v různých variacích a obměnách prodává po celém světě již řadu let a ani v době 3D vizualizací a počítačových her nic neztrácí na své hratelnosti. Máte chuť si hrát? Jste na tahu!

Zajímavosti z historie

Hru jako takovou (i když pod jiným jménem – Criss Cross Words) vymyslel koncem třicátých let minulého století jistý americký architekt jménem Alfred Mohser Butts, jinak zapálený křížovkář. Pan Butts udělal několik kopií, všechny ale vesměs jen pro svou rodinu a přátele – obchodníci a veřejnost neměli o hru zájem. Komerčního úspěchu se hra (již pod jménem Scrabble) dočkala až v padesátých letech 20. století, kdy se distribuce ujala společnost Selchow and Righter Company. V jejím portfoliu byla hra Scrabble až do bankrotu firmy v roce 1989. Nyní se o její osud starají dvě firmy – Hasbro má pod palcem distribuci Scrabble pro Severní Ameriku, Mattel ji distribuuje ve zbytku světa.

Princip hry Scrabble

Mattel Scrabble Originál sestává z hracího pole s 15 x 15 políčky a 100 kamenů, které symbolizují jednotlivá písmena abecedy. Některých kamenů, třeba s A, je víc, jiných je zase míň – například kámen s Ů nebo s Ť je jenom jeden. Hru hrají minimálně 2, maximálně však 4 hráči, kteří si vylosují 7 kamenů-písmen, snaží se z nich sestavit smysluplná slova a umístit je na desku horizontálně nebo vertikálně tak, aby dávala smysl a navazovala na již položené slůvka. Každé z písmen má svoji hodnotu, podobně jako políčka na hrací desce (některá násobí hodnotu kamene, jiné celého slova, můžou být ale i neutrální, bodově nezvýhodněná políčka) – s uložením slov a výběrem písmen tedy lze taktizovat a není jedno, kam svoje slovo položíte. Vyhrává hráč s nejvyšším dosaženým počtem bodů. Jak prosté.

Fotografie hry Scrabble

Co se nám na Scrabble líbí?

V čem je největší síla Scrabble? Podle nás hlavně v tom, že díky jednoduchému principu je hratelná pro všechny věkové kategorie. Slovní zásobu si pomocí Scrabble procvičí a zlepší důchodci i začínající školáci, klidně tak může dojít i k vyrovnanému souboji generací. Zmínit musíme zjevný edukační rozměr hry, kterou lze zařadit i jako výukovou pomůcku pro dyslektiky.

Dalším plusem silně návykového Scrabble je, že i když existují pevně stanovená pravidla, můžete si vymyslet svá a hrát podle sebe – my (hráči ve věku 28 let +) jsme si vyzkoušeli hru na čas a pěkně jsme se během ní zapotili; přemýšlet pod časovým tlakem je mnohem náročnější, ale taky zábavnější.

Kdo se bude o světový fenomén jménem Scrabble více zajímat, ten záhy zjistí, že hra má svoje mistrovství světa, lze ji hrát online proti soupeřům z celého světa, ale taky na ligové úrovni v České republice. Kromě ligy se u nás koná řada turnajů různé úrovně, nad kterými bdí Česká asociace Scrabble. Jejím předsedou byl například Jaromír Nohavice, mistr ČR v Scrabble z roku 1997.

Co se nám na Scrabble líbilo méně?

Když jsme hru vyndali z obalu, ne úplně nás přesvědčila kvalita jejího provedení. Zmíníme zejména hrací desku, která působí méně kvalitně. Když ale budete s hrou zacházet opatrně, žádná zásadní ujma nehrozí ani po letech hraní.

Když si budete chtít Scrabble koupit, pořádně si prolistujte seznam a nabídku obchodů a eshopů. Hra je totiž v Čechách k mání za necelých 600, ale také za více než 900 Kč, co je už pořádný rozdíl. I s nejnižší cenou ale patří spíš k tomu dražšímu ve světě stolních her.

Klady

  • Rozvíjí kreativitu, myšlení a slovní zásobu
  • Vhodná pro děti i dospělé – mohou hrát proti sobě
  • Snadno pochopitelná pravidla
  • Baví a učí zároveň

Zápory

  • Vyšší cena

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.