Lowepro ProTactic 450 AW - ten nejlepší fotobatoh?
Dlouho jsem hledal ideální fotobatoh, který je dostatečně velký, vejde se do letadla jako příruční zavazadlo a ochrání drahou fototechniku. Na trhu je spousta dalších fotobatohů, ale pokud hledáte opravdovou kvalitu, LowePro ProTactic 450 AW je ta správná volba. Více se už dočtete v této recenzi.
Tuto recenzi začnu hodně zpříma. Fotím a natáčím videa a poslední dobou i hodně cestuji. Dříve jsem svoji fotovýbavu nosil v obyčejném menším batohu, což nějakou dobu fungovalo. Jak ale časem přibývalo vybavení, už mi obyčejný batoh nestačil a začal jsem vybírat fotobatoh, který by byl dostatečně prostorný, pevný (aby dokázal ochránit techniku) a dobře vymyšlený. Přečetl jsem dost recenzí, kde lidé vybírali ideální fotobatoh a stále více byl zmiňován právě Lowepro ProTactic 450 AW.
Shodou okolností si tento batoh nejprve pořídil i můj kamarád, takže jsem měl možnost si tenhle batoh osahat nejen v obchodě, ale i hezky vklidu. No a nakonec jsem si ho také objednal. Za pár dní jsem měl svůj LowePro ProTactic 450 AW doma a přibližně po roce používání vzniká tato recenze.
Vzhled - chytře, jednoduše a hezky
Lowepro ProTactic 450 AW se vyrábí ve 2 barevných variantách - černá a vojenská maskovaná. Já si zvolikl neutrální černou a rozhodně nelituji. Vzhled většinou u věcí neřeším a dávám přednost funkčnosti a praktičnosti, ale tento batoh mne zaujal i svým vzhledem - doslova na první pohled. Níže se můžete mrknout na pár mých fotek z výletu do Anglie s tímto batohem. Líbí se mi, že je celý batoh zpevněný a drží tvar kvádru i v případě, že je prázdný. Batoh tedy nespadne a pokud ho postavíte na zem, bude celkem stabilně stát na svém místě. Nemám rád, když batoh stále přepadává zádovou stranou například do hlíny / bláta - tady opravdu nic takového nehrozí.
Vnější strany batohu jsou vyrobeny z tvrdší látkoviny, která působí velice odolně. Po obvodu celého batohu jsou navíc vodorovně vedeny popruhy (pásky), na které lze připevnit další kapsičky a příslušenství, o kterém se rozepíši níže. A jak tedy celkově hodnotím vzhled batohu? Design se mi moc líbí. Je to vlastně takový černý kvádr, který o vás hned na první pohled neprozradí, že s sebou táhnete drahou fototechniku, notebook a další věci, které se do batohu s přehledem vejdou.
Kapsy a vlezy do batohu
Na horní straně batohu se nachází vyklapovací víko na zip, které je vyztuženo tvrdým plastem. Vnitřní strana víka má v sobě navíc ještě kapsičku na další zip, do které se vejdou menší věci. Já v této kapsičce nosím například náhradní baterie, kabely, sluchátka, SSD disk a další drobnosti. Je to zkrátka taková ta kapsička, která je rychle po ruce a zároveň je dobře chráněná - ať už před povětrnostními vlivy a nebo zlodějům. Odklopením horního víka se snadno a rychle dostanete do společného prostoru celého batohu. Nejedná se ale o nijak veliký vlez, protože toto vrchní víko nezabírá celou vrchní stranu. Je to takový půlkruh se zipem na stranách.
Boční rychlé vlezy
Velice se mi líbí 2 boční vlezy, které vedou přímo do spodní části batohu. Je jen na vás, jak si vnitřek uspořádáte a jak využijete možnost bočního přístupu do batohu. Já jsem si zde pomocí přihrádek na suchý zip vytvaroval prostor pro fotoaparát s nasazeným objektivem (na jedné straně). Vlez na druhé straně u mě slouží pro další objektiv a ND filtry. Má to obrovskou výhodu v tom, že batoh nemusím zcela sundávat ze zad a dostanu se velice rychle přímo k foťáku / objektivu. Tohle řešení jsem si doopravdy zamiloval a už bych nechtěl nic jiného.
Kapsa na notebook
Kapsa na notebook se nachází na zadní zádové straně, která jde odklopit pomocí kvalitního zipu, který je po obvodu. Do této kapsy se vejde notebook s úhlopříčkou displeje až 15 palců (vejde se sem i MacBook Pro 16, ale doopravdy na těsno). Já zde nosím svůj MacBook Air 2020 s úhlopříčkou displeje 13 palců a nemám nejmenší problém. Vešel se sem i můj starší notebook Lenovo L440, který je doopravdy tlustý - opět bez problému. Líbí se mi, že pro vyndání a zandání notebooku se nemusí odklapovat celá zádová část, ale jen její vršek. Notebook tedy můžu vyndat aniž bych batoh pokládal na zem.
Postranní malé kapsičky
Na stranách se navíc nachází 2 malé kapsičky, ve kterých nosím drobnosti - ať už se jedná o klíče od bytu / auta nebo například hadřík z mikrovlákna pro čištění objektivů. Jedna z kapsiček navíc obsahuje plastovou karabinku, která zajistí například právě ty klíče od nechtěnného vypadnutí ven.
Připínatelné kapsičky
Krom toho, že má Lowepro Pro Tactic 450 AW zajímavě řešené vnitřní kapsičky, lze na batoh libovolně připnout i další kapsičky. K upínání slouží textilní pásky, které se nachází na celém těle batohu. Opravdu chytré řešení! Součístí balení je připínatelná kapsička na láhev, kapsa na upevnění stativu a ještě jedna malá kapsa na suchý zip, kterou osobně používám pro nošení drobností.
Vnitřní organizace - přihrádky a přepážky
Po odklopení celé zádové strany si můžete užít naprosto parádní přístup ke všemu v batohu - přirovnal bych to k otevřenému kufru s věcmi. Tento způsob otevírání jsem si zamiloval nejvíce, protože je ke všemu nejsnadnější přístup. Nevýhodou je jen to, že batoh musí ležet, odklapovat zádovou část za chůze jsem si zatím netroufnul, abych náhodou něco z batohu nevysypal.
Celý vnitřek batohu jde rozdělit a organizovat pomocí přepážek na suchý zip. Je jich k dispozici opravdu hodně a pokud budete chtít, můžete si opravdu celý vnitřní prostor vyplnit přihrádkami, do kterých lze umístit například objektivy, těla fotoaparátů, filtry objektivu a cokoliv dalšího. Na fotografii výše jsem pro ukázku vnitřní prostor batohu rozdělil pomocí přepážek. Ve skutečnosti jsem si ale téměř všechny přihrádky z batohu vyndal. Proč? V batohu nosím kromě fototechniky i další věci - oblečení, elektroniku a tak dále. Vyhovuje mi zkrátka veliký společný prostor pouze se 2 přihrádkami na fotoaparát a objektiv. Z mého batohu LowePro ProTactic 450 AW jsem si vlastně díky vyndání skoro všech přihrádek udělal takový malý cestovní kufr na záda a tento způsob mi nesmírně vyhovuje.
Pláštěnka
Na spodní straně batohu se nachází malá plochá kapsa na suchý zip, ve které je ukryta stříbrná pláštěnka. Použil jsem ji zatím ale pouze jednou, když jsem byl na výletě v opravdu vydatném dešti. Pokud jen tak trošku mrholí, pláštěnku nechávám ukrytou na svém místě. Připadá mi, že ProTactic 450AW je odolný vůči slabšímu dešti i bez pláštěnky, kterou se mi kvůli pár kapkám vody nechce vytahovat.
Je lepší ProTactic 450AW nebo 450AW II?
Jistě jste si všimli, že první generace batohu Lowepro ProTactic 450 AW se v současnosti shání poměrně obtížně a na trhu je již druhá generace s označením ProTactic 450AW II. Jaké jsou mezi těmito batohy rozdíly? Kromě drobné úpravy vzhledu je druhá generace batohu údajně vyrobena z maličko lepšího materiálu. Dále je k dispozici pár oranžových přihrádek na suchý zip, které jsou na první pohled lépe vidět. Jinak se jedná o shodné batohy a není v nich žádný zásadní rozdíl. Dnes bych rozhodně volil ProTactic 450 AW II i přes mírně vyšší cenu.
Velikost batohu
Tento batoh má rozměry 34,8 x 27 x 48,8 cm, takže se vejde do letadla jako příruční zavazadlo. Výrobce uvádí, že vnitřní objem batohu je přibližně 25 litrů a lze v něm přenášet 1-2 těla fotoaparátu, 8 objektivů a další fotopříslušenství. Já jsem byl schopný mít v batohu oblečení, fotoaparát, 2 objektivy, notebook a další drobnosti, které jsem potřeboval na týdenní výlet do zahraničí. Existuje také menší a levnější alternativa s označením ProTactic 350 AW II. Níže se můžete podívat na cenu v porovnání s verzí 450 AW II.
Dražší luxusní alternativa od Peak Design
Nabídka fotobatohů v dnešní době je opravdu bohatá a dají se sehnat i mnohem levnější, ale i dražší fotobatohy. Pokud hledáte opravdu ten nejlepší fotobatoh, který je často srovnáván s LowePro 450 AW II, určitě zkuste mrknout na Peak Design Everyday Backpack 30 a nebo jeho menší variantu Peak Design Everyday Backpack 20. Pokud bych neřešil peníze a chtěl opravdu to nejlepší, volil bych právě značku Peak Design, která má své produkty dotažené do nejmenších detailů co se týče funkčnosti i vzhledu.
Závěrem
Po roce používání je můj Lowepro Protactic 450 AW stále ve skvělém stavu a to jsem ho doopravdy používal téměř denně. S batohem jsem nadmíru spokojený a mohu ho doporučit všem, kteří hledají fotobatoh, který dlouho vydrží, je prostorný, odolný, kvalitně zpracovaný a dá se použít i na cestování. Doufám, že mi bude batoh sloužit ještě dlouho a vám přeji hodně štěstí při výběru svého nového fotobatohu.
Klady
- Vzhled
- Možnost přizpůsobení
- Přibalená pláštěnka
- Pouzdro na notebook
- Odepínatelné příslušenství
- Boční vlezy
Zápory
- Tužší zip horní kapsy
- Vyšší cena
Komentáře
K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)
Přidání komentář