Nokia 3310 je zpátky - návrat legendy v novém kabátku

Každý jistě pamatuje na legendární nerozbitnou Nokii 3310. Tento rok se začala prodávat omlazená verze se stejným názvem. Nová Nokia 3310 nabízí podobný design, jaký její předchůdkyně, barevný display, fotoaparát, FM rádio a další funkce - stále se ale jedná o základně vybavený telefon určený pro nenáročné uživatele. V této recenzi se nové Nokii 3310 podíváme na zoubek.

Obsah balení

V pestrobarevné krabičce toho kromě samotné Nokie 3310 moc nenajdete. Je zde jednoduchý návod, nabíječka s microUSB konektorem a obyčejná pecková sluchátka, která poslouží i jako handsfree. Od jejich kvality nečekejte zázraky, i sluchátka za cenu kolem 300 Kč hrají podstatně lépe.

Fotografie Nokia 3310 (2017)

Omlazený design

Nová Nokia 3310 designově vychází ze své stařičké sestřičky a je to na první pohled poznat. Mohutný rámeček kolem displeje, zakulacená tlačítka klávesnice a podobné rozměry - vše jako by staré Nokii 3310 z oka vypadlo. Velikou roli ale hraje doba 17 let, za kterou se toho mnoho změnilo. Technologie pokročily, nároky na telefony jsou úplně jinde a tak je nová 3310 o poznání tenčí a lehčí (80 gramů). Na zádech ji také přibyla čočka fotoaparátu a z černobílého displeje se stal barevný. Toto jsou patrně ty nejvýraznější změny oproti původnímu modelu.

Zpracování je na dobré úrovni. Telefon je kompletně plastový, ale působí robusně. Zadní kryt nijak nevrže ani při snaze telefon různě ohýbat a kroutit. Nová Nokia 3310 je elegantní tlačítkový mobil, za který se rozhodně není nutné stydět - oprášený vzhled se podle mne povedl. Hladký plast celkem klouže a může se lehce stát, že telefon vyklouzne z ruky - mne se to naštěstí nestalo... Ale i kdyby, nová 3310 by to podle mne vydržela bez nějakého většího defektu.

Displej má rozlišení 320x240 bodů a úhlopříčku 2,4 palce. Je dobře čitelný na sluníčku, má pěkné barvy, ale pokud jste zvyklí na dokonale jemný obraz, viditelné čtverečky (pixely) Vás budou štvát.

Fotografie Nokia 3310 (2017)

Ovládání

Tlačítkové telefony skoro vyhynuly a proto se zaměřím i na ovládání telefonu, které funguje právě skrze hardwarovou klávesnici, čtyřsměrný joystick se středovým potvrzovacím tlačítkem a 2 dvojité ovládací klávesy. Tlačítka kromě joysticku jsou pěkně podsvícená, stisk funkčních kláves je jistý a povedený, ale numerická klávesnice na původní Nokii mi přišla lepší - působila jistějším dojmem a nebyla tak tuhá. K ovládání ale nemohu mít výdrady, vše funguje tak, jak má.

Software telefonu a jeho funkce

V telefonu beží operační systém Series 30+, který vyvinula přímo firma Nokia a nachází se i v dalších telefonech podobné kategorie. Jedná se o základní prostředí, které nenadchne, ale ani neurazí. Nová Nokia 3310 rozhodně není smartphonem - nečekejte proto například Obchod Play či iOS a kopu aplikací a her k tomu. Telefon umí pouze java hry a aplikace, které byly populární o mnoho let zpátky a instalují se skrze obchod od Opery. Překvapila mne možnost nainstalovat si i Facebook Messenger, Twitter a pár dalších aplikací dnešní doby.

V telefonu je samozřejmě internetový prohlížeč - Opera Mini, ale na nějaké velké surfování to rozhodně nebude - telefon podporuje jen EDGE připojení, které je dost pomalé. Velikost displeje jen 2,4 palce je také nevhodná pro surfování. Dále je v telefonu obsažen hudební přehrávač, který ovšem nahrané MP3 neumí nijak třídit. Potěší FM rádio, poznámky, kalendář, kalkulačka, pětinásobný budík, stopky a hlasový rekordér. Do adresáře lze uložit až 1000 kontaktů, což musí stačit naprosto každému uživateli.

Pohyb v menu je poměrně plynulý, nečekejte nějaké obří prodlevy. Nová 3310 je primárně určena na volání a SMS a v tomto ohledu plní své úkoly na jedničku. Paměť telefonu je 16 MB a uživateli jsou z ní k dispozici pouhé 2 MB. Naštěstí je zde ale možnost použít paměťovou kartu.

Nokia 3310 by se neobešla bez legendární hry had (Snake), který v telefonu také nalezneme, ale jeho nová omlazená verze, ztrácí retro kouzlo tím, že se had pohybuje všemi směry a ne je v úhlu 90 stupňů, Samozřejmě zabaví, ale já jsem měl rád starého dobrého hada.

Fotoaparát - nouzové řešení

V nové Nokii 3310 je připraven fotoaparát s rozlišením 2 mpix a přisvětlovací diodou. Extrémně nízké rozlišení a pevná optika bez možnosti ostření má za následek dosti podprůměrnou kvalitu fotek. Fotky jsou nemastné neslané, spíše pro naprosto nouzové focení. Kdo by ale čekal něco více od telefonu za takovouto cenu. Pokud fotografie nebudete zvětšovat, není to ještě tak zlé, ale při pohledu na fotky v plném rozlišení jsou patrné neostré flíčky, ze kterých se výsledný obraz skládá.

Veliké plus si zaslouží přisvětlovací dioda, která lze použít jako vestavěná svítilna.

Fotografie Nokia 3310 (2017)

Výdrž na baterii

V čem tento telefon exceluje oproti dnešním smartphonům? Jednoznačně výdrží na baterii. Při běžném používání jsem se dostal na výdrž 7 dní, s telefonem jsem provolal přibližně 30 minut denně, napsal pár SMS a cca 30 minut poslouchal hudbu nebo FM rádio. Pokud bych telefon šetřil, určitě by se dalo dostat na výdrž přes 10 dní.

Závěrem

Recenzovaná Nokia 3310 se vůbec nedá srovnávat se současnými telefony. Je to tlačítkový levný telefon určený pro nenáročné uživatele, případně jako nouzový záložní telefon. Co se týče volání a SMS, tady Vás tato novinka nezklame. Ráno Vás telefon vzbudí, poslechnete si i FM rádio či nějakou tu MP3. Je možné pořídit nouzové fotografie, ze kterých jde poznat, co že jste fotili. S parádní výdrží bych se telefon nebál vzít třeba na vodu či na tůru bez nabíječky. Je to povedený remake staré legendy, který neurazí, ale také ani nepřekvapí. Dle mého názoru by telefon mohl být levnější, protože se jedná o opravdu základně vybavený mobil.

Klady

  • Parádní výdrž na baterii
  • Rozměry a hmotnost
  • Design

Zápory

  • Nemá Wifi
  • Slabý fotoaparát

Komentáře (3)

Marek Czucher 24.08.2017 v 17:46
Má někdo zkušenosti? Je to opravdu úspěšný návrat ke kořenům?
Tommy 30.08.2017 ve 20:04
Mám tuhle nokii a žádné zázraky od toho nečekej. Prostě tlačítkový telefon volání, sms a sem tam had :) Za tu cenu je fajn.
Teror 27.04.2018 ve 14:14
NOKIA 3310 ve zkratce: -malé pětitlačítko=otlačené prsty, nevím proč ale je ze dvou dílů, asi dlouho nevydrží -nelze vypnout zvukový efekt při forecní -blesk je úplně k ničemu -nemá automatický zámek klávesnice -kalendář-k ničemu (max 25 zápisů, nelze je přesouvat, zapisovat do prošlého data, nelze zapisovat dle typů-např narozeniny, upomínka apod) -nelze nastavit vlastní vyzváněcí tóny -nelze nastavit žádné barevné schéma mobilu, poze bílá barva -hra had ->je totálně k ničemu, had se motá jako špína v kýblu, nefungují tlačítka 3,1,7 a 9 +baterka +12 kulatých tlačítek ty krásně sednou na prst +mobil vypadá v reálu lépe než na fotkách

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.