Notebook HP Pavilion Gaming - nejen na hraní her

Pokud sháníte počítač určený k hraní her, většina odborníků Vám spíše doporučí koupi stolního PC. Mnoho uživatelů ovšem potřebuje skloubit jak výkon, tak i přenosnost a praktičnost, a tak se spíše poohlídnou po tzv. herním notebooku.

Obecně

Notebook HP Pavilion Gaming 15 se nabízí v nejrůznějších variantách podle konfigurace a my se v této recenzi zaměříme na základní model, který je možné v současnosti pořídit za cenu okolo 23 000 Kč s DPH. Po bližším prozkoumání notebooku zjistíme, že tato cena je v poměru s tím, co notebook nabízí, velmi solidní.

Provedení

Než se pustíme do samotné hardwarové konfigurace, zaměříme se na celkový design a vzhled notebooku. Notebook má velmi podobný, až shodný tvar, jako “vyšší” herní notebook od společnosti HP s označením Omen. Na rozdíl od něj oplývá spíše konzervativním dojmem. Stříbrné víko s lesklým logem společnosti, chromované lesklé panty a decentní zbarvení plochy u klávesnice doplněné o slabé proužky příliš neoslní, avšak notebook je díky tomu možné použít i pro formálnější účely, než je hraní her. Na rozdíl od svého předchůdce, který měl podobné označení a zelené provedení více zaměřené na skalní hráče, má současný model výstup chlazení vzadu. Díky tomuto rozdílu se notebook chladí mnohem lépe než předešlý model. Elegantní vzhled podtrhuje také podsvícení klávesnice v provedení studená bílá.

Displej

Rozlišení FULL HD, tedy 1920 × 1080 bodů je dnes již standardem u většiny notebooků. Pokud je použita technologie IPS, pak je to jen plus, a v případě HP Pavilion Gaming tomu tak je. Technologie AntiGlare, použitá u tohoto matného displeje, zaručuje skvělou viditelnost a kvalitu obrazu i při slunečných dnech.

Procesor

Hp Pavilion Gaming není žádné ořezávátko - o tom svědčí už jen použitý procesor. Již v námi recenzované základní verzi je osazen procesor Intel® Core™ i5-6300HQ (2,3 GHz až 3,2 GHz, 6 MB mezipaměti). Tento procesor má 4 fyzická jádra. Výkon procesoru se samozřejmě projeví na výdrži baterii, ale není to zase tak hrozné.

Grafická karta

Opět je třeba míti na paměti, že se jedná o nejnižší konfiguraci řady notebooků HP Pavilion Gaming. I tak tu máme slušnou grafickou kartu - konkrétně NVIDIA GeForce GTX 960M s 4 GB vyhrazené paměti GDDR5. A s tou už si něco zahrajete.

Pevné disky

HP Pavilion Gaming není osazen jedním, ale rovnou dvěmi pevnými disky. Vedle rychlého SSD disku o kapacitě 128 GB je tu ještě klasický HDD s kapacitou 1000 GB, ovšem s rychlostí 7200 otáček. Při porovnávání s mnoha notebooky v podobném cenové relaci bývá častým neduhem osazení pouze SSD diskem, případně pouze HDD.

Ostatní parametry

Notebook disponuje pouze 8 Gb paměti RAM, nicméně i to je dostačující. V případě potřeby lze pamět upgradovat na 16 Gb, myslím si ale, že vzhledem ke zbytku konfigurace to není nikterak nutné.

Notebook disponuje společným portem pro reproduktory / sluchátka i mikrofon. Na jedné boční straně má osazen 2 USB porty a sluchátkový port, na druhé potom jeden USB port, jeden HDMI port a také port napájení notebooku.

Nabíječka k notebooku není příliš objemná ani těžká, což je skvělé. Kabel by mohl být delší, ale i tak je dostačující a obecně bych řekl že spíše nad průměrem.

Baterie

V notebooku je pevně vsazena 3 článková baterie. Interní baterie jsou dnes již standartem. Při kancelářské práci (Word, Internet) notebook vydrží 5-6 hodin, což sice není extra hodně, avšak s ohledem na konfiguraci je to slušné.

Při hraní náročnějších her je vhodné mít notebook připojen do sítě, jinak je možné zaznamenat pokles výkonu. Notebook se při hraní her nijak nepřehřívá. Hlasitost větráčků není příliš rušivá a při hraní si toho člověk ani nevšimne, pokud se na to nezaměří.

Zhodnocení

Notebook HP Pavilion Gaming je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí výkonný praktický notebook použitelný i na formálnější činnosti. Čtyřjádrový procesor Intel Core i5 ve spojení s grafickou kartou GeForce GTX 960M a rychlým SSD diskem vytváří velmi zajímavou nabídku na poli nižších herních notebooků. S cenou okolo 23 000 Kč s DPH se jedná o skvělý poměr cena / výkon.

Klady

  • Pěkný vzhled
  • Tichý chod
  • Použitelnost nejen na hry

Zápory

  • Nevyměnitelná baterie

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.