Přeborník ve střední třídě - Xiaomi Redmi 3S
Tato čínská firma rozhodně umí vyrábět velice levné a kvalitní telefony. Xiaomi Redmi 3S je tomu důkazem. Za příznivou cenu dostanete telefon, který je atraktivní nejen svým designem, ale i vybaveností. Pár vroubků se ale našlo.
Xiaomi Redmi 3S je dalším z této úspěšné řady mobilních telefonů, které bojují ve střední třídě. Nabízí poměrně bohatou výbavu za velice lákavou cenu. Konkurence je ale v této cenové relaci obrovská a proto i malé šetření na nesprávném místě může znamenat menší prodejnost. Redmi 3S má podle mne pouze jednu obrovskou nevýhodu - tou je chybějící LTE v pásmech 800 a 900 MHz. Jinak se jedná o parádní telefon, který překvapí nejen designem, ale i svým výkonem.
Vzhled - v jednoduchosti je krása
Už první telefon řady Redmi od Xiaomi měl krásně čistý design. Stejně tak je to u modelu 3S, který v této linii pokračuje. Bohužel se nejedná o rozebiratelný mobil a tak rovnou můžete zapomenout na případnou výměnu baterie. Karty se do těla zasouvají pomocí šuplíčku na boku telefonu.
Kovovým zádům dominuje kulatá čtečka otisků prsůt, nenápadné logo Mi a také 2 plastové proužky. V tom spodním jsou drobné dírky průduchu reproduktoru. V horním plastovém proužku je zasazena čočka fotoaparátu a přisvětlovací diodový blesk.
Boky telefonu jsou příjemně zakulacené a díky tomu se mi telefon pěkně držel v ruce. Na pravém boku naleznete vypínací tlačítko a ovládání hlasitosti. Na levém boku se nachází již zmíněný šuplíček pro SIM a paměťovou kartu, který se vysouvá pomocí "jehly", kterou dostanete v balení.
Přední stranu skoro celou zabírá display s velikostí 5 palců a HD rozlišením, což je možná na dnešní dobu málo. Nenechte se ale zmást, ono to opravdu bohatě stačí. Barevné podání i čitelnost je parádní a díky menšímu rozlišení je výdrž na baterii velice povedená. Xiaomi Redmi 3S patří k telefonům, které mají hardwarová senzorová tlačítka, což velice oceňuji. Reagují pěkně a nezabírají místo na displeji, jako tomu bylo například u telefonu Huawei P9 Lite ze stejné třídy.
Celý telefon působí robusním dojmem, v ruce se nekroutí a ani nevrže. Jeho hmotnost 144 gramů je tak akorát, nejedná se o nejlehčí, ale ani o přehnaně těžký telefon. V originální krabičce naleznete jen samotný telefon, USB kabel, nabíječku a "jehlu" pro vysunutí šuplíčku karet. Design se firmě Xiaomi povedl a Redmi 3S se mi vzhledově velice líbí.
Hardware - zlatá střední cesta
V útrobách tohoto telefonu se ukrývá osmijádrový procesor Snapdragon 430 a grafická jednotka Ardeno 505. K tomu navíc 2 GB operační paměti RAM a 16 / 32 GB úložiště. Nejedná se o nijak zázračnou výbavu, veřte ale, že to pro běžné používání bohatě stačí. S telefonem jsem výkonově nezaznamenal žádné problémy. Aplikace fungují na jedničku, náročnější hry také spustíte, ale musíte se spokojit s nižšími detaily. Pokud hledáte mobil vyloženě na hraní her, rozhodně doporučuji sáhnout po vybavenějším modelu se silenjším procesorem a grafickou kartou.
Co se týče konektivity, Redmi 3S také nezklamalo... Tedy až na LTE a chybějící pásma 800 a 900 MHz, která se u nás používají zejména mimo větší města. Pokud tedy bydlíte na vesnici a v okolí měst, s LTE se bohužel budete muset rozloučit. Toto považuji za jednu z největších slabin tohoto (jinak dokonalého) telefonu.
Z další výbavy model 3S nabídne třeba 5 GHz WiFi, GPS a Bluetooth. Hodí se i infraport, kterým jdou ovládat některé spotřebiče a nebudete tedy potřebovat ovladač. Naopak chybí NFC, což ale v této cenové třídě čeká málokdo.
Čtečka otisků prstů na zádech funguje parádně a většinou na první pokus. Pamatuje si až 5 vašich otisků a nemusíte před skenováním zapínat obrazovku. Jednoduše přiložíte prst na zamknutý telefon a on se hned odemkne.
Výdrž - nádhera co tvá až 3 dny
Vestavěná baterie má úžasnou kapacitu 4100 mAh a díky tomu má mobil výdrže skoro na rozdávání. No tak slavné to zase není, telefon mi vydržel 2 dny běžného provozu a až 3 dny v režimu, kdy jsem měl vyplá data i WiFi a vše jsem zapínal jen v případě potřeby. Podle mne by se dalo dostat i na 4 dny, ale to bych se musel už hodně snažit a to se mi nechtělo. Osobně mne kapacita baterie překvapila. Vůbec bych neřekl, že v ruce držím telefon s tak velikou baterií.
Software ve znamení MIUI 7
Jako zastánce čistého Androidu na mne při zapnutí Redmi 3S čekalo nemilé překvapení. Z čistého Androidu totiž v telefonu moc nezůstalo. Ano, MIUI je grafická nadstavba, která si nebere servítky a vše si dělá po svém. 2 dny ale stačily k tomu, abych si zvykl a nakonec jsem s překvapením zjistil, že mi MIUI vyhovuje. Vyzdvihl bych svižnost a také čistotu celého prostředí. Líbí se mi i efekty, které Xiaomi do této grafické nadstavby zakomponovalo. Ikonky mi trošku připomínaly prostředí iOS, ale po chvilce mi to tak už nepřišlo.
Ve výchozím stavu ale v telefonu nenaleznete žádné aplikace od Google. Pokud píši žádné, myslím tím i Obchod Play. Vše si musíte doinstalovat manuálně. Na druhou stranu v telefonu potom budete mít opravdu jen to, co chcete. Pokud Redmi 3S zakoupíte z české distribuce, Obchod Play tam obvykle už bývá předinstalován prodejcem.
Problém také může nastat s českou lokalizací - zejména u kousků ze zahraničí chybí čeština. Dnes už se ale na internetu dá sehnat česká ROM určená přímo pro tento telefon a samotné přehrání zvládne podle návodu mírně i průměrný uživatel PC.
Fotoaparát - focení pro radost
Xiaomi Redmi 3S má v sobě fotoaparát s rozlišením 13 mpix. Možná tomu nebudete věřit, ale mne osobně by stačilo i 8 mpix. Více bych ocenil kvalitnější optiku nebo snímač, protože mi připadá, že jsou některé fotografie zbytečně přešumené (zejména fotky v tmavém prostředí). Na obyčejné momentky to ale bohatě stačí a od telefonu střední třídy za takovouto cenu snad ani nejde čekat nic jiného.
Fotografie za dobrého osvětlení jsou krásně ostré a nepřepálené. Barvy se mi zdají celkem v normě, sem tam mi přijde, že by mohly být barevnější (sytější). Při zhoršených světelných podmínkách se razantně ztrácí detail a přibývá šumu.
Video lze natáčet ve FulLHD se 30 fps a kvalitou se řadí spíše do průměru.
Závěrečné shrnutí
Tento telefon mne nadchnul hlavně svým designem a zajímavou cenou, která se v dnešních dnech pohybuje kolem 6000 Kč. Kvalita zpracování je na velice dobré úrovni a nenapadá mne, co by tak šlo vytknout. Nejvíce mne mrzí absence českého LTE, takto to bohužel ale Xiaomi s telefony má. Potěšila mne výdrž na jedno nabití, už dlouho jsem se nesetkal s tak pěkným telefonem s takto velkou baterií. Čtečka otisků prstů je doslova návyková a u svého Nexusu 5 mi potom ještě pár dní chyběla.
Tento telefon se hodí pro méně náročné lidi, kteří mají jasný cenový strop a chtějí z něho vytěžit to nejlepší. Neurazí ani školáka, který bude chtít sem tam i nějakou tu hru. Celkově tento mobilní telefon mohu doporučit.
Klady
- Povedený design
- Obrovská baterie a parádní výdrž
- Čtečka otisků prstů
- DualSIM
- Povedená grafická nadstavba MIUI 7
Zápory
- Chybějící pásma LTE
- Průměrný fotoaparát
Komentáře (2)
Přidání komentář