Recenze hry GTA V: Pět let kralování

Je to přesně pět let od vydání posledního kousku patrně nejznámější sandboxové série všech dob: Grand Theft Auto V. Za tuto půldekádu se událo mnohé jak u autorů tohoto díla, tak i na poli herního průmyslu obecně: právě v posledních týdnech rezonuje celou herní komunitou vydání dalšího dílu jiné úspěšné série od stejných autorů, jako je GTA – divoký západ simulující Red Dead Redemption 2. Jak GTA 5 v této konkurencí stojí dnes? Změnila se hra od svého vydání? A je vůbec ještě potřeba další díl?

Nejlevnější GTA 5 stojí v českých obchodech 399 Kč. Zobrazit »

U takové hry jako je poslední díl GTA je historie notoricky známá, přesto však z mnoha důvodů stojí za zmínku. První dva díly se na přelomu tisíciletí (1997 a 1999)  zapsaly do myslí hráčů jako brutálně vtipné a vtipně brutální střílečky z poněkud unikátního 2D pohledu zeshora. Již tehdy se jednalo o technicky dobře zvládnuté a rozsáhlé hry, které kladly důraz na hratelnost, vtipnost a hlavně zábavu. K první z mnoha revolucí v této herní sérii došlo v roce 2001, kdy byl vydán třetí díl. Ten nabízel zcela odlišný herní zážitek: hru z pohledu třetí osoby, na tehdejší poměry obrovský svět, kde bylo možné se volně (!) pohybovat a plnit mise v rozvolněném (ne však libovolném) pořadí. Tento model pracující s volností a svobodou pohybu se stal okamžitým hitem a zůstal s hrou až do dnešních dnů.

Fotografie GTA V

Vice City, díl zasazený do stejnojmenného slunného města připomínající Miami osmdesátých let, pak prohluboval zejména příběhovou stránku hry a i tento model byl přivítán ovacemi. San Andreas pak (bohužel na stejném starém enginu jako Vice City) opět rozvíjelo volnost a rozsáhlý svět, přibyla volná příroda, vesnice okolo, mnoho způsobů vyžití, dokonce RPG systém. GTA IV, předposlední díl série, se pak v prostředí Liberty City snažil o simulaci reálného prostředí divokých devadesátých let.

Proč ta rozsáhlá rekapitulace? Jednoduché: GTA V totiž všechny dobré stránky předchozích dílů spojilo dohromady v dokonalé harmonii. A přidalo ještě obrovské množství originálního obsahu.

Forma neustupuje obsahu

Vzhledově je hra i po pěti letech stále nádherným kouskem. Zasluněné pláže, krásná příroda plná skal, rostlin a zvířat, lesklé barevné karoserie sportovních aut u “hollywoodských” vil. To vše a mnohem více si lze v jedné hře vychutnat. Vzhled navíc není vykoupen přehnanými HW nároky. GTA V se na nejnižší detaily dá vcelku slušně rozjet i na průměrném notebooku s dedikovanou grafickou kartou.

Vývojáři si dali ale záležet především na hratelnosti. Po dvou letech od vydání hry přibyl i pohled z první osoby, který se hlavně při přestřelkách velmi hodí. Právě přestřelky jsou ještě větší částí hry než kdy dřív a hře tohoto formátu to samozřejmě prospívá. Střílení do policistů, členů konkurenčních gangů i mimozemšťanů (neptejte se) má tu správnou atmosféru a vtáhne vás jako nikdy dřív. Už první (tak trochu tutoriálová) mise nabídne úžasnou přestřelku s místní policií, která bohatě představí hru, kterou hrajete, v tom nejlepším světle.

Nebylo by to však GTA, aby se netočilo především okolo příběhu. Ten představuje Michaela, stárnoucího bývalého gangstera, jehož největší starostí je zdánlivě pubertální obtloustlý syn a otravná manželka. Postupně se ale odkrývá příběh, který jako první díl v historii série představuje i další dva hrdiny, za které jde hrát: mladého zloděje aut Franklina a jižanského vesnického magora Trevora, který se musí stát oblíbencem snad každého, kdo jen projde okolo pátého GTA.

Mezi postavami nejen že jde přepínat během pobíhání po světě, jde to i během mise a právě tento fakt dodává hře tu správnou šťávu. Nutné je také zmínit, že každá z postav má svou unikátní schopnost, která při správném použití může rozhodnout o úspěchu či neúspěchu mise.

Sandbox jak má být

Kdo hrál San Andreas, nemůže přehlédnout velké množství podobností: počínaje přepracovaným Los Santos, tedy fiktivním Los Angeles, které se poprvé objevilo právě v dílu San Andreas, konče základním RPG systémem, který naše postavy posunuje vpřed. Ten je příjemně vyvážený, aby hráče neotravoval a přesto motivoval k dalším výkonům.

Pro mnohé hráče však hlavním důvodem k hraní je rozsáhlost a volnost světa. Ta se projevuje mnohem výrazněji než kdy dřív – od konce první mise má hráč absolutní volnost a odemčený celý obrovský svět plný mnoha desítek aktivit, ať se bavíme o skocích z padáku, pouličním závodění, plachtění na moři či chození do kina. Jen tyto vedlejší aktivity spolu s objevováním světa dají hráči mnoho desítek hodin zábavy.

A co až se tak po stovce hodin začnete pomalu ale jistě nudit? Věřte nebo ne, i to se může stát. Pro tento případ tu je GTA Online, multiplayerový mod, který nabídne další možnosti vyžití: od automobilových závodů (které si můžete vytvořit i sami), přes areny pro přestřelky až po heists, tedy velké krádeže, které je třeba předem naplánovat. GTA Online je stále intenzivně aktualizováno a vylepšováno a nezdá se, že by jeho oblíbenost klesala. GTA V tedy v dnešní době žije hlavně zde.

Resumé

Grand Theft Auto V je přesně tím dílem slavné série, o kterém sní každé velké herní studio: jemnou souhrou detailů z předchozích dílů a přidáním tuny dalšího obsahu vznikla symfonie mezi hrami, skutečné umělecké dílo, na které se bude dlouho vzpomínat a velmi těžko navazovat. GTA VI, o kterém se čím dál intenzivněji mluví, bude muset laťku dále posunout a to rozhodně nebude snadné. Rockstar Games ale už mnohokrát dokázalo, že laťku posunovat umí. Tak se těšme.

GTA 5 si můžeš koupit již za 399 Kč. Porovnat ceny »

Klady

  • Parádní grafika
  • Chytlavý příběh
  • Bude vás bavit dlouhé hodiny
  • Možnost multiplayeru

Zápory

  • Náročnost na hardware počítače
Far Cry 4

Far Cry 4

lze nyní pořídit za cenu od 208 Kč
Zobrazit nabídky
Dead by Daylight

Dead by Daylight

lze nyní pořídit za cenu od 230 Kč
Zobrazit nabídky

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.