Recenze na Apple MacBook Air M1 po dvou letech používání
Už je to 2 roky, co jsem přešel z operačního systému Windows na MacOS. Mým prvním notebookem od Apple se stal MacBook Air M1, který používám denně. V této recenzi se s vámi podělím o vše, co se mi na MacBooku Air líbí i nelíbí.
Design a vzhled - okoukaný, ale stále mě baví
MacBooku Air M1 mě vzhledově baví, ikdyž se jedná už o starý (ale ověřený) design z roku 2016, kdy Apple zveřejnil tehdejší MacBook Pro se stejným (hodně podobným) vzhledem. Líbí se mi zejména kvalita zpracování celého notebooku, který je vyroben z lehké slitiny hliníku. Moje barevná varianta vesmírně šedá působí elegantně a není tak výrazná, jako stříbrná verze. Nedrží se na ni ani otisky prstů, což je super.
Rohy a veškeré prvky notebooku jsou zaobleny a zakulaceny - samotné tělo, touchpad, klávesnice i rohy displeje... Vše je do detailu promyšleno, propracováno a ladí to k sobě. Design prostě firmě Apple jde a nedivím se, že tento okoukaný design byl nahrazen až v roce 2022 s příchodem MacBooků Air s čipem M2, jejichž design působí více hranatě.
Hmotnost MacBooku Air s M1 čipem je pouze 1,29 kg. Rozměry jsou 30,41 cm na šířku a 21,24 cm výšku. Tloušťka zkoseného těla je od 0,41 do 1,61 cm. Jedná se tedy o ideální kompaktní pracovní stroj, který neucítíte v kabelce, příruční tašce a už vůbec ne na zádech v batohu.
Display - naprostá paráda
Display mého MacBooku Air mě naprosto uchvátil svým jasem, rozlišením (jemností bodů) a hlavně přesným podáním barev, které potřebuji při grafické práci a při úpravě fotek. Přecházel jsem z klasického LED monitoru Samsung a přechod na retina display byl pro mě obrovský krok kupředu.
Retina displej je na notebocích od Apple něco, co se mi opravdu líbí. Můj MacBook Air M1 má IPS displej s rozlišením 2560 × 1600 při 227 pixelech na palec. Úhlopříčka displeje je 13,3 palců, takže se nejedná o žádného obra. Bohatě to ale stačí na surfování na internetu, kancelářskou práci i úpravu fotek. Pokud potřebuji větší pracovní plochu, připojuji k MacBooku externí monitor pomocí redukce na HDMI. Některé monitory ale už umožňují připojení na přímo pomocí konektoru USB C / Thunderbolt.
Jas displeje je 400 nitů a stačí to i na práci venku během slunečného dne. Displej jsem také porovnával s MacBookem Pro M1, který má světelnost dokonce 500 nitů, ale nejedná se výrazný rozdíl (rozdíl jsem téměř nevnímal).
Výkon - zvládne vše, co potřebuji
Výkon čipu M1 je opravdu oslnivý. Přecházel jsem ze stolního PC a nevěřil jsem, že by notebook bez větráčku dokázal nahradit obří PC s dedikovanou grafickou kartou. Docela jsem koukal, když jsem po 2 měsících s MacBookem Air svůj stolní počítač prodával, protože jsem ho přestal používat. Nebylo totiž potřeba a ani dodnes jsem nepotřeboval přecházet zpátky na klasický "výkonnější" počítač.
Vyrábí se 2 verze čipu M1. Procesor má vždy 8 jader a liší se grafická jednotka, která má buď 7 a nebo 8 jader. Můj MacBook jsem pořídil v plnohodnotné verzi s osmijádrovou grafickou kartou. Zároveň jsem zvolil variantu s 8 GB RAM, ikdyž byla k dispozici i 16 GB varianta. Mac OS dokáže velice inteligentně a efektivně paměť RAM využít na maximum a pokud náhodou kapacita nestačí, svapuje se na bleskově rychlý SSD disk.
Co vše notebook výkonově zvládá?
- Edit 4K videí v náročnějším kodeku h.264 v programu Davinci Resolve (alternativa k Adobe Premiere)
- Úprava fotek v Capture One (alternativa k Adobe Lightroom)
- Tvorba hudby v Apple Logic
- Běžná kancelářská práce
8 a nebo 16 GB RAM?
V dnešní době bych pořídil rovnou variantu s 16 GB RAM a to čistě z důvodu, že MacBooky vydrží opravdu dlouho a v budoucnosti bude software na výkon náročnější a náročnější. Nutno ale podotknout, že 8 GB RAM bude na sorfování po internetu i kancelářskou práci stačit i za pár let.
Kapacita SSD disku - volte 512 GB!
Nedoporučuji kupovat MacBooky Air M1 (i M2) s kapacitou disku 256 GB, protože SSD je poté disk dvakrát pomalejší, než při kapacitě 512 GB. Větší varianty SSD totiž uvnitř mají 2 paměťové moduly a díky tomu i dvojnásobnou rychlost čtení i zápisu. Pořídil jsem kapacitu 512 GB a s rychlostí SSD jsem nadmíru spokojen (kolem 2000 MB/s).
Reproduktory - konkurence může jen závidět
Kvalita zvuku malých reproduktorů po stranách klávesnice je neuvěřitelná. Byl jsem zvyklý na reproduktory notebooků Lenovo a toto je tedy pořádný rozdíl. Zvuk MacBooku Air je plný a dokonce v něm jde slyšet i náznak basů. Hlasitostně zvládne ozvučit menší místnost nebo kancelář. Pro běžnou práci a například sledování videí na YouTube mi vestavěné reproduktory stačí, což se mi zatím u žádného jiného notebooku nestalo. Sluchátka a nebo klasickou reprosoustavu zapínám až v okamžiku, kdy si chci zvuk doopravdy vychutnat. Kvalitu reproduktorů i MacBooků tedy opravdu chválím a oceňuji!
Výdrž na baterii - nabíječku nechávám doma
MacBook Air s čipem M1 vydrží na baterii přibližně 15 hodin kancelářské práce / surfování po internetu, což je neuvěřitelné číslo. V reálu tedy už nepotřebuji nosit nabíječku s sebou, pokud vím, že se večer vrátím domů. O takovéto výdrži jsem si mohl dříve nechat jen zdát, ale s MacBookem Air se sen stává realitou. Ani po 2 letech používání baterie notebooku nějak dramaticky nedegradovala a stále chodím bez nabíječky.
Klávesnice - elegantní a povedená
Ze začátku jsem se obával, že mi nebude vyhovovat poměrně nízký zdvih kláves, protože jsem byl zvyklý na legendární klávesnice notebooků Lenovo. Moje obavy se ale rozplynuly už po prvním týdnu používání. Po 2 letech jsem s klávesnicí stále spokojený, všechny klávesy reagují skvěle, úhozy jsou tiché a přesné. Na klávesnici píši rád a jsem s ní spokojený.
Pokud přecházíte z Windows, budete ze začátku bojovat s klasickou klávesovou zkratkou CTRL + C. Na Apple klávesnici totiž CTRL nahrazuje klávesa Command, která je umístěna více vpravo. Stačilo pár dní a můj mozek si na "jiné" rozložení zvykl a změnu dnes vůbec nevnímám.
Operační systém Mac OS - dejme tomu...
Zde by toho šlo napsat opravdu mnoho, ale pokusím se to zkrátit. S operačním systémem Mac OS jsem celkově spokojen hlavně díky stabilitě a rychlosti. Za 2 roky používání bych mohl na prstech jedné ruky spočítat nějaké záseky, nebo nutnost notebook restartovat. Když si vzpomenu na Windows, Musím se v tomto ohledu jen pousmát...
Je ale pár věcí, které mi na Mac OS vadí. Začal bych Finderem, což je nativní správce souborů. Prostě mi ani po 2 letech nepřišel na chuť a klidně bych používal starý dobrý Explorer z Windows. Finder mi připadá v určitých ohledech neohrabaný a práce se soubory mi prostě trvá a nebo je z mého pohledu nepřehledná, zdlouhavá. Dále mi nevyhovuje dok aplikací, což je vlastně taková lišta Start. Spuštěné aplikace mají v Mac OS u ikonky pouze miniaturní tečku a občas díky tomu bojuji se správou otevřených oken / aplikací. Celkově mi multitasking připadá lépe řešený ve Windows.
Celkově jsem ale s Mac OS spokojený, ikdyž přechod z Windows pro mě nebyl úplně snadný. I po 2 letech mi některé věci z Windows v MacBooku chybí, ale zase je tu spoustu super funkcí a vychytávek, které mohou Windows uživatelé jen závidět - například perfektní propojení s mobilním telefonem (iPhone...).
Klady
- Super výkon díky čipu M1
- Opravdu kvalitní display
- Povedený design
- Kompaktní rozměry
- Povedená klávesnice
- Kvalita reproduktorů
- Dlouhá výdrž na baterii
Zápory
- Vyšší cena
- Těžší přechod z Windows notebooků
Komentáře
K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)
Přidání komentář