Sekačka na trávu VeGA 46 HWXV - kvalita za fajn cenu

Bydlíte-li v rodinném domě se zahradou, tak dříve nebo později si budete muset pořídit sekačku na trávu, která hravě a hlavně bez větší námahy zvládne posekat neustále rostoucí trávník. V naší recenzi se podíváme na zoubek motorové sekačce VeGA 46 HWXV s pojezdem, která ve vyšší střední třídě vyniká svým zpracováním, vybavením a také vzhledem. I její cena vzhledem k funkčnosti potěší - pořídíte je za necelých 7 tisíc korun.

Univerzální sekačka s vysokou kapacitou sekání

Pokud jsme se zmínili o univerzálnosti motorové sekačky VeGA 46 HWXV, máme na mysli hlavně to, že sekačka má opravdu vysokou variabilnost, kterou bychom mohli označit jako 6v1. Sekačka totiž trávu poseče, potom ji posbírá do koše, dokonce mulčuje nebo ji bočním nebo zadním deflektorem vyhazuje ven. To je výborné hlavně pro vysokou mokrou trávu v případě, že jste dlouho nesekali a trávu nechali přerůst. Prostě otevřete kryt na straně šasi a nasadíte boční deflektor bočního výhozu.

Kromě toho je možné si určit výšku, na jakou chcete trávník posekat. Dělá se to nastavením samostatné páky centrálního nastavení výšky. Plastové madlo pro regulaci výšky sečení je dostatečně velké. Možná že až příliš, protože o něco přesahuje obrys sekačky, takže člověk musí dávat pozor, aby o něho nezavadil, když jede se sekačkou třeba okolo zdi.

Fotografie VeGA 46 HWXV

Pohodlné mulčování

Mulčování je výborné pro obohacení trávníku o biologické živiny. Pokud ho použijete, nemusíte již trávu sbírat a odvážet pryč. Ušetříte si tak práci, protože sekačka trávu poseká na opravdu velmi malé částečky a vpraví je zpátky do trávníku jako hnojivo. Mulčovat je třeba vysokými otáčkami nože bez pojezdu, což se může jevit jako problém při mulčování ve svažitém terénu. Tam ten pojezd je prostě nutný.

Odolná sekačka pro zahrady do 800 m2

Zahradní sekačka VeGA 46 HWXV disponuje benzínovým motorem s rychlostí pojezdu 4 km/h. Motor je čtyřtaktní s výkonem 3,7 kW. Startování je bez problémů, rychlé a zvládne ho i žena na jedno zatáhnutí, ale motor je třeba nechat chvíli rozjet, než chytne otáčky. Při sekání vysoké trávy je však nutné dát pákou nůž do vyšší polohy, aby trávu posekal. Jinak se motor začne dusit a zhasne.

Objem nádrže na benzín je 1,5 litru a má snadný přístupný otvor. Hmotnost sekačky je lehce nadprůměrná, váží totiž 33 kg. Kvůli této hmotnosti je lepší mít motorovou sekačku VeGA 46 HWXV na jednom místě - třeba na chatě nebo v rodinném domě, a raději zapomenout na to, že bychom ji neustále převáželi z místa na místo. Nebylo by totiž příliš pohodlné, ono těch 33 kg je opravdu na časté převážení celkem hodně.

Sekačka má kovový kryt, který na první pohled vypadá opravdu bytelně. Je svařovaný z jednotlivých dílů, což by nebylo na závadu. V místě, kde svár není, se však zachytává tráva, kvůli čemuž se sekačka hůře čistí. Není to však závada, která by měla vliv na chod sekačky, takže se dá nad tímto zamhouřit oko.

Objem koše je 70 litrů, což je dostačující na to, abychom s ním mohli ještě dobře manipulovat, i když bude zcela naplněný posekanou trávou. Na sběrném koši je ukazatel naplnění, jedná se o poměrně dobrou vychytávku, abyste měli stálý přehled o tom, na kolik je koš zaplněný.

Sekačka VeGA 46 HWXV se poměrně dobře drží díky měkčené rukojeti, která má pěnovou výstelku. Ta tlumí vibrace a zlepšuje komfort obsluhy. Madlo má jednu stabilní polohu, se kterou nelze nijak manipulovat, takže osobám menší postavy se může sekačka možná hůře ovládat.

Sekačka jezdí po velkých pojezdových kolečkách, na nichž zvládne jak rovný terén, tak i sečení trávy na pozemku, který je mírně do kopce. Na výběr je sekání s pojezdem, nebo bez, přičemž rychlost pojezdu je možné regulovat. Snížíte-li ovšem rychlost pojezdu, bude se pomaleji točit i sekací nůž. Možná to chtělo oddělit tyto dvě funkce, aby na sobě nebyly závislé.

Závěrem

Zahradní motorová sekačka VeGA 46 HWXV má více kladů než záporů. Odmyslíme-li slabší dílenské zpracování, získáme nákupem této sekačky cenného pomocníka do zahrady, který svoji práci odvede opravdu dobře. Určitě se jejího nákupu nemusíme bát, navíc je-li její cena více než příjemná. Tento model nezklame ani náročnějšího majitele, protože má vše podstatné, co od sekačky můžete očekávat.

Klady

  • Příznivá cena
  • Citlivé ovládání pojezdu
  • Hezký design
  • Velká zadní kola
  • Kvalita sečení a plnění koše
  • Snadnost obsluhy
  • Malá spotřeba

Zápory

  • Horší dílenské zpracování
  • Slabší provedení některý dílů
  • Slabší motor, který při hustší vysoké trávě zhasíná

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.