Sony Xperia Z5 - Telefon uzrálý jako víno

Společnost Sony má za sebou již spoustu podařených telefonů. Sony Xperia Z5 je jedním z nich. Původně vlajková loď za nepřijatelnou cenu je nyní velice slušným telefonem za špičkovou cenu. Aktuálně je nejlepší čas Xperii zakoupit.

Dnes se podíváme na telefon Sony Xperia Z5. Společnost Sony neprochází zrovna skvělým obdobím. Zatímco telefony značek Samsung, Xiaomi a dalších nabývají na popularitě, ty od Sony naopak upadají. Přitom je to škoda, Sony má velice pěknou nabídku chytrých telefonů, jenže ceny, které Sony udává, jsou pro většinu lidí nepřijatelné. Možná to je právě ten důvod, proč už značka Sony není tam, kde bývala dříve. Pojďme se ale vrhnout do recenze na již zmiňovaný Sony Xperia Z5.

Představení telefonu

Telefon byl uveden do prodeje roku 2015 a od té doby již vyšlo spoustu nových, možná i zajímavějších produktů, než je právě Sony Xperia Z5. Nyní je ale telefon v nejlepších letech. Cena už není nesnesitelně přemrštěná a telefon se dá pořídit už za cenovku kolem šesti tisíc a to je za takový kousek opravdu suprová cena.

Fotografie Sony Xperia Z5

Design telefonu - téměř dokonalost

Dobu, kdy se každý výrobce snaží vytvořit telefon s co největší úhlopříčkou displeje na co nejmenší ploše a s co nejtenčí konstrukcí, designéři Sony ignorují. Na telefonu je na první pohled vidět obrovská část nevyužité plochy, což je u Sony standartem a vypadá to, že se od něj nechtějí nechat odradit. Telefon, však vypadá velice pěkně a na první pohled z něj cítíme, že se jedná o prémiové zařízení. Záda jsou pokryta matným tvrzeným sklem, což vypadá velice pěkně, strany telefonu pak pokrývá kovový rámeček, který telefonu dodává na luxusu. Na straně telefonu si můžeme všimnout celkem velikého uzamykatelného tlačítka, které v sobě skrývá čtečku otisku prstů. Sony Xperia Z5 je první telefon od Sony, který právě čtečku obsahuje. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak skutečnost, že celý telefon je utvořen tak, aby fungoval i při styku s vodou.

Fotografie Sony Xperia Z5

Fotoaparát

Telefon Sony je vybaven fotoaparátem s 23 MPx rozlišením. Optická stabilizace je samozřejmostí stejně tak, jako možnost natáčení 4K videí, čí HDR režim. Světelnost fotoaparátu je f/2.3. Telefon bohužel v praxi ukazuje, že megapixely nejsou všechno.

Nechceme tvrdit, že fotografie pořízené telefonem jsou špatné, ale musíme si přiznat, že konkurence je o něco dál. Fotografie nevynikají příliš skvělými barvami, ani ostrostí. Při špatných světelných podmínkách je to o poznání horší, ale s tím musíme počítat. Za aktuální pořizovací cenu je ale fotoaparát na velice dobré úrovni.

Fotografie Sony Xperia Z5Fotografie Sony Xperia Z5Fotografie Sony Xperia Z5

Výkon

Výkon je u tohoto telefonu něco, o co se opravdu nemusíme obávat. Telefon obsahuje druhou verzi osmijádrového procesoru Qualcomm Snapdragon 810. K tomu jsou navíc přítomné 3 GB RAM. O grafiku se stará Adreno 430. Telefon v benchmark testech předčil například Samsung Galaxy S5.

Uživatelské prostředí na jedničku?

Sony má vlastní nadstavbu Androidu, která vypadá velice líbivě a spousta uživatelů si ji vychvaluje. Můžeme říci, že je o poznání odladěnější než nadstavba, kterou nabízí telefony Samsung. Uživatelské prostředí vypadá opravdu hezky, ale je to subjektivní pocit a ne každému se může líbit. Sony navíc do svých zařízení zpřístupňuje například vlastní propracovaný hudební přehrávač, který dle našeho názoru nemá mezi Androidy konkurenci.

Fotografie Sony Xperia Z5

Výdrž telefonu? Na den určitě vystačí

Při středně náročném používání, kdy za sebou máte hodinu hovorů, hodinu stráveném na internetu a hodinu poslechu hudby, vám ještě zbyde přibližně necelá polovina kapacity baterie. Pro střeně náročného uživatele je tedy baterie zcela dostačující.

Verdikt? Telefon uzrálý jako víno

Přemýšleli jste v minulosti o pořízení Sony Xperia Z5, ale byli jste odrazeni cenou? Nyní nastal ten správný čas, kdy telefon pořídit. Jak jsme již v článku zmiňovali, telefon se dá pořídit s cenovkou kolem 6ti tisíc, což je za bývalou vlajkovou loď opravdu super cena. Pokud netoužíte vyloženě po high-end telefonu, ale chcete schopný telefon na úrovni, Sony Xperia Z5 je jasná volba.

Klady

  • Velice přijatelná cena
  • Výkon
  • Výdrž baterie
  • Provedení telefonu
  • Čtečka otisku prstů

Zápory

  • Fotoaparát
  • Přehřívání telefonu
  • Již starší telefon

Komentáře (8)

Denisa 31.05.2018 v 15:10
Tento telefon jsem si dnes na rychlo koupila a to i díky téhle recenzi. Hledala jsem telefon, který nemá každá moje kamarádka a Sony jsem měla naposled pár let dozadu a byla jsem spokojená, tak proč tomu nedát šanci znova. Zatím se mi telefon líbí, je to rychlé a fotky paráda.
Hovi 02.06.2018 ve 12:22
Pořídil jsem před půl rokem a zatím vše OK. Dokonce i s foťákem jsem spokojen, ikdyž dnešní top telefony fotí o třídu lépe. Jen doporučuji nějaký kryt, oděrky jsou na těle hned.
Filip Bašus 06.06.2018 ve 12:40
Jsme velice potěšeni, že i naše recenze měla vliv na výběr vašeho nového telefonu. Přejeme ať slouží. :)
Filip Bašus 06.06.2018 ve 12:41
Jsme rádi, že jste s telefonem spokojen a děkujeme za doporučení. :)
Marek 16.10.2019 v 11:15
Jaký je rozdíl mezi Xperii Z5 a Xperii 5 prosím? Je novější? www.smartmania.cz/sony-xperia-5-recenze
Jiří Šťastný 16.10.2019 ve 12:09
Novější je Xperia 5. Oproti Xperii Z5 má vyšší odolnost, o trochu lepší displej, hlavně už nabízí USB Type-C konektor, ale postrádá třeba jack na sluchátka. Ale hlavně Xperia Z5 nabízí už v základu Google Android 9 Pie, oproti tomu Xperia 5 byla představená již před 5 lety.
Edmond Dantes 01.01.2020 v 03:06
Napsal jsi to obráceně,před 5 lety byl představen Sony Xperia z6 s androidem 5, Sony Xperia 5 je nový model s androidem 9.
Edmond Dantes 01.01.2020 v 03:08
Opravují chybu,mělo být Z5.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.