Univerzální pevný objektiv, který nezklame - Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

Ať už vlastníte a nebo teprve vybíráte digitální zrcadlovku, další věc, kterou budete určitě brzy řešit, je vhodný objektiv. V této recenzi se podíváme na pevný objektiv Nikkor 35mm 1/1,8, který mne zaujal svou univerzálností, hmotností i cenou.

Vlastním digitální zrcadlovku Nikon D5500, zakoupil jsem jí ovšem bez objektivu. První věc, kterou jsem tedy po nákupu řešil, byl vhodný objektiv. Pročetl jsem různá fóra, koukal na srovnávací snímky a hlavně jsem přemýšelel, co vlastně chci fotit. Výběr objektivu pro mne rozhodně nebyl snadný, v mojem případě se jednalo o první objektiv, se kterým jsem si na nějaký čas měl vystačit. Jak jsem tedy vybíral a proč jsem zvolil právě pevný objektiv Nikon (Nikkor) 35mm?

Fotografie objektivu Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

V první řadě jsem chtěl objektiv s dobrou kresbou a světelností za rozumnou cenu. Nikkor 35mm má světelnost f1/1.8, což je parádní hodnota. Pokud bych podobnou světelnost požadoval u zoomových objektivů, pravděpodobně bych musel sáhnout hodně hluboko do kapsy a tento objektiv je opravdu levný. A co pevná ohnisková vzdálenost 35mm? S ní je to u DX zrcadlovek Nikon tak, že se díky crop faktoru přepočítá na 52,5mm. Takže se tento objektiv vlastně chová téměř jako objektiv s ohniskem 50mm. Toto ohnisko je dnes považováno jako univerzální, jde s ním totiž vyfotit krásný portrét, produktová fotkakrajinka a je vhodný i pro takové to běžné focení na výlety a tak dále. Podle mne se jedná o jeden z nejvíce univerzálních pevných objektivů pro DX zrcadlovky Nikon vůbec.
Poznámka: Zrcadlovka typu DX je fotoaparát s velikostí snímače menší než kinofilmové políčko.

Fotografie Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

Tento objektiv má kompaktní rozměry - průměr 70mm a délku 52mm. Váží pouhých 200 g a díky tomu se s ním parádně manipuluje - nasazený na zrcadlovce vypadá moc pěkně a není zbytečně "dlouhý". Díky nízké hmotnosti Vám při delším focení neupadne ruka, což je rozhodně plus. K objektivu dostanete zdarma sluneční clonu, kterou mám nasazenou na stálo - nijak nepřekáží, vypadá dobře a navíc chrání skleněnou čočku například před větývkami a podobnými nástrahami, se kterými se můžete setkat při divočejším focení třeba v lese.

Fotografie Nikon 35mm f/1,8G AF-S DX

Kvalita obrazu

Fotky jsou krásně ostré a prokreslené při nastavení clony zhruba na F2.8 a více. Minimální clona, která lze nastavit, je F1.8, fotky jsou v tomto případě maličko mělké, mírně neostré zejména na krajích. Co mne nadchlo je krásný bokeh efekt (rozostření pozadí) při nižších clonách. Za cenu okolo 5000 Kč je Nikkor 35mm opravdu parádní volbou, která podle mne nikoho nezklame. Jedinou nevýhodou je náchylnost ke chromatické vadě, což se projevuje posunem a rozkladem barev zejména u ostrých hran (při focení do RAW). Není to ale nic významného a navíc lze tento efekt snadno odstranit třeba ve Photoshopu jedním kliknutím.

Oproti setovým objektivům je posun k lepšímu opravdu znatelný - zejména světelnosti a kresba je mnohem lepší, než například u setového Nikkoru 18-55mm. Kde nastává menší problém? Ostření za horších světelných podmínek nemusí být vždy tolik přesné, ale to je neduh snad u všech levnějších objektivů.

Zpracování

Objektiv je vyroben z plastu s příjemnou povrchovou úpravou. Bajonet je kovový, je opatřen těsnící gumou, díky které nečistoty a prach nemají šanci. Na boku je přepínání mezi manuálním a automatickým režimem ostření, přičemž lze manuálně doostřovat i v režimu atomatickém. Ostření funguje hladce, nic neskřípe a je přesné. Motorek je tichý, ikdyž při natáčení videa s interním mikrofonem slyšet je.

Závěrem

Nikkor 35mm je parádní pevný objektiv za velice nízkou cenu, který je přitom dobře zpracovaný a působí mnohem dražším dojmem. Je vhodný na focení portrétů, produktových fotek i krajinky - neuděláte s ním chybu. Mnoho fotografů si ho nechává, ikdyž už třeba mají násobně dražší objektiv - místo se po něj prý vždy najde a já to mohu potvrdit.

Klady

  • Výborná světelnost
  • Pěkný bokeh
  • Rozměry a váha
  • Technické zpracování
  • Kvalita obrazu
  • Cena

Zápory

  • Dobrá kresba začíná až při cloně 2.8
  • Chromatická vada (lze snadno odstranit)

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.