AMD Ryzen 2600X - jaký doopravdy je?

V této recenzi se do podrobna podívám na velice populární šestijádrový procesor AMD Ryzen 2600X. Mám pro vás také fotografie samotného procesoru i přibaleného chladiče. Jaký tento procesor je po více než měsíčním používání?

Nedávno jsem si sestavoval počítač zaměřený na střih videí a kladl jsem důraz na co nejvyšší výkon za co nejnižší cenu. Po sečtení všech pro a proti jsem se rozhodl dát šanci procesorům značky AMD. Vybíral jsem z modelů AMD Ryzen 2700X, AMD Ryzen 2700 a AMD Ryzen 2600X, který jsem nakonec i zvolil.

Obsah balení

Procesor jsem kupoval osobně v kamenném obchodu. Hned na první pohled mě překvapily malé rozměry krabičky, ve které se Ryzen 2600X nacházel spolu s chladičem označeným jako AMD Wraith Max cooler. Na fotografii níže vidíte samotný chladič, procesor i krabičku, ve které je vše chytře a zároveň bezpečně naskládáno. Rád bych podotkl, že mi u procesoru na designu krabice opravdu nezáleží, ale alespoň víte, co můžete očekávat, pokud si tento procesor (nebo jiný Ryzen) pořídíte.

Fotografie undefined

Chladič a jeho instalace

Jak jsem již zmínil výše, firma AMD tento procesor prodává s chladičem Wraith Max cooler. Jedná se o hliníkový kulatý pasiv s měděným jádrem, který má na sobě uchycen ventilátor. Existuje i LED verze, ta je ale za příplatek a pro mne se jedná o zbytečnost. Chladič má na sobě už z výroby nanesenou teplovodivou pastu, kterou jsem ale rovnou nahradil pastou Artic Cooling MX-2, kterou používám už delší dobu (plánuji upgrade na Artic Cooling MX-4).

S montáží chladiče na základní desku nebyl žádný větší problém. Pouze se mi zdálo, že musím vyvinout poměrně velký tlak, abych překonal odpor pružinek u šroubků, které zapadají do patice u základní desky a drží chladič přitisknutý na procesoru. Doporučuji při nasazování chladiče trpělivost a opatrnost. Důležité je držet chladič kolmo k procesoru, který by mohl být poškozen, pokud byste chladič přimontovali jen na jedné straně - vznikl by veliký tlak na růžek procesoru.

Výkon procesoru

Tento procesor jsem kupoval hlavně kvůli skvělému poměru cena / výkon. ADM Ryzen 2600X se díky 6 jádrům hodí na náročnější multitasking. Jádra pracují na frekvenci 3,6 - 4,2 GHz a přetaktovávají se podle potřeby. Tento procesor nemá cenu přetaktovávat, je totiž z výroby naladěn tak, aby se na svůj maximální možný výkon přetaktoval sám v okamžiku, kdy je to potřeba. Jak si představit multitasking, který s tímto procesorem zvládnu? V mojem případě se jedná například o současné renderování videí a surfování na internetu, kancelářskou práci nebo úpravu fotek. Velice mne potěšila možnost střihu 4K videí bez nutnosti vytváření optimalizovaných náhledů - nemusím se tedy ničím zdržovat a mohu rovnou stříhat (příjemná změna oproti notebooku). Ke střihu používám DaVinci Resolve (přecházel jsem z Adobe Premiere, pokud by vás zajímaly důvody, napište mi to do komentářů a já na toto téma udělám článek).

Pár tipů

Pokud chcete, aby AMD Ryzen 2600X pracoval na co možná nejvyšších taktech, doporučuji k procesoru dokoupit kvalitnější chladič. Já osobně jsem zvolil chladič SilentiumPC Fera 3, který jsem tu nedávno recenzoval. S výchozím chladičem jsem se při dlouhodobé zátěži procesoru (renderování videí) pohyboval okolo frekvence 3,8 GHz. S novým chladičem se frekvence při dlouhodobé zátěži drží kolem frekvence 4 GHz a krátkodobě se dostávám až na samotné maximum procesoru - 4,2 GHz. Přiložený originální chladič byl navíc na můj vkus poměrně hlučný, což byl jeden z důvodů, proč jsem ho vyměnil.

Fotografie undefined

Závěrem

Ikdyž jsem ze začátku zvažoval koupi procesoru AMD Ryzen 2700X, jsem rád, že jsem to neudělal. Ryzen 2600X je totiž jen o cca 10% pomalejší, ale je skoro o polovinu levnější. Tento procesor bych doporučil všem, kteří hledají procesor s co možná nejlepším poměrem cena / výkon + je pro ně důležitý multitasking.

Klady

  • Výborný poměr cena / výkon
  • Kvalitní chladič v balení
  • Cena
  • Automatické přetaktování na maximum

Zápory

  • Přibalený chladič byl hlučnější

Komentáře (2)

Jan Ptáček 22.06.2019 v 15:27
Pořizoval jsem si AMD Ryzen 7 2700X na hry a je úplně parádní, zahraju si vše na co si vzpomenu, ale možná by mi stačil ten levnější 2600X. :(
Jindřich Kuba 22.06.2019 v 16:46
Ve hrách tyhle 2 procesory mají dost podobný výkon. Ryzen 2700X se lépe uplatní v aplikacích, které dovedou využít více jader. Nákupu bych nelitoval, takto výkonný procesor vám nějaký čas vydrží a nebudete muset řešit upgrade za půl roku.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.