Apple AirPods - jde to i bez kabelů

Do rukou se mi dostala bezdrátová sluchátka Apple AirPods, takže jsem je pořádně otestoval a následně přináším i tuto recenzi, ve které se dozvíte vše důležité, pokud o těchto "bezdrátech" také uvažujete.

Nejlevnější Apple AirPods stojí v českých obchodech 0 Kč. Zobrazit »

Design a konstrukce

Apple AirPods mají dost podobný design, jako jejich drátová verze EarPods, která byla dodávána v balení snad se všemi iPhony. Největší změnou je samozřejmě chybějící kabel a mírně větší rozměry - delší "nožičky" a mírně objemnější pecka (část, která se dává do ucha). Komu neseděla stará sluchátka EarPods, je tu šance, že nové AirPods sedět budou.

Každé ze sluchátek váží pouhé 4 gramy, což je tak zanedbatelná váha, že se mi občas stalo, že jsem při vypnuté hudbě zapomněl, že sluchátka v uších mám.

Sluchátka se nabíjí pomocí pouzdra, které má v sobě akumulátor. Samotné pouzdro se nabíjí pomocí lightning kabelu, který je součástí balení, což mne potěšilo. AirPody se do pouzdra zasouvají nožičkou napřed a drží na místě pomocí magnetů. Pouzdro je vyrobeno z plastu, takže je náchylné na oděrky (dost lidí si na to stěžuje). Minimalistický design - takto bych ve zkratce nabíjecí pouzdro popsal - mrkněte na fotky.

Jak sedí AirPody v uších?

Ze začátku jsem měl strach, že sluchátka někde ztratím (že mi třeba jedno vypadne při chůzi do kanálu), ale musím přiznat, že AirPods drží v mých uších jako přibité. Jak už jsem psal výše, pecička každého ze sluchátek je mírně objemnější, než u starší drátové verze. Díky tomu AirPods v uších parádně sedí. Sluchátka jsem zkusil i na běhání a se stejným výsledkem - nevypadla. Dle diskuzí na internetu se sem tam stane, že AirPody někomu nesedí - já jsem naštěstí takovou smůlu neměl. Pokud by se Vám to náhodou stalo, ještě není nic ztraceného, na sluchátka totiž existují různé návleky a nástavce, které mohou pomoci.

Kvalita zvuku

Jedním z nejdůležitějších parametrů u sluchátek je kvalita zvuku. Nové AirPody hrají dle mého názoru lépe, než starší EarPody - zejména basy jsou hlubší a lépe prokreslené. Zvuk se mi obecně líbí více. AirPody jsem také porovnal se sluchátky Koss Porta Pro, které stále tak rád používám. Kossy mají rozhodně více dunivý bas, oproti tomu AirPody mají čistší středy. Ve výškách jsou na tom obě sluchátka dosti podobně. Díky tomu, že nejsou AirPody klasické "špunty", netlumí nějak výrazně ani okolní zvuk / hluk - já to považuji za výhodu, člověk totiž stále vnímá vše kolem sebe. Celkově jsem s kvalitou zvuku AirPodů spokojený.

Ovládání poklepem

Velice se mi líbí ovládání přehrávání pomocí poklepu. Oboum sluchátkům můžete nastavit akci při poklepání - například při poklepu na pravé sluchátko můžete přeskočit skladbu a při poklepu na to levé například přehrávání hudby zastavit. Chybí mi možnost ovládání úrovně hlasitosti, ale na druho stranu není problém v kapse nahmatat telefon a hlasitost upravit aniž bych telefon musel z kapsy vyndavat.

Abych nezapomněl, obě sluchátka mají v sobě mikrofon, takže jdou AirPody používat jako handsfree. Kvalita zvuku z mikrofonů je dobrá a nikdo si na ni nestěžoval. Líbí se mi i možnost používat pouze jedno ze sluchátek - pokud chcete z AirPodů doopravdy udělat pouze handsfree do jednoho ucha.

Dosah

Přenos zvuku do sluchátek probíhá pomocí technologie Bluetooth - díky tomu je dosah uvnitř budov přibližně 10 metrů. Nijak zvlášť jsem to netestoval, pouze mohu potvrdit, že sluchátka hrála i v druhé místnosti, když jsem měl telefon položený na stole vedle v pokoji a nijak jsem neřešil, kde po bytě se pohybuji. Dosah venku může být až 50 metrů, ale vzhledem k tomu, že většina lidí má telefon stále v kapse / kabelce, nepřipadá mi tento údaj tolik důležitý. Nestalo se mi, že by se mi přerušilo spojení a nebo sluchátka nějak chrčela.

Výdrž sluchátek na baterii

Testoval jsem, jak dlouho AirPody dokážou hrát na 1 nabití. Dostal jsem se na čas 4 hodiny a 26 minut. Dost ale záleží na hlasitosti a také na druhu muziky. Dobití sluchátek trvá přibližně 20 minut a nabíjecí pouzdro dovede sluchátka dobít přibližně 4x. Pokud začne docházet baterie, sluchátka na to sama upozorní pomocí zvukového signálu. Samozřejmě je možné stav baterie kontrolovat přímo v telefonu / chytrých hodinkách.

Závěrem

Nejprve jsem byl k novým AirPodům poměrně skeptický, ale po pár dnech používání si je nemohu vynachválit. Vyhovuje mi výdrž i kvalita zvukového výstupu. Jediná věc, kterou bych AirPodům v této recenzi vytkl, je cena. Na druhou stranu doposud neexistuje produkt, který by tato sluchátka dovedl plnohodnotně nahradit. Sluchátka Apple AirPods mohu vřele doporučit všem, kteří chtějí zažít opravdovou svobodu při poslechu hudby.

Apple AirPods si můžeš koupit již za 0 Kč. Porovnat ceny »

Klady

  • Dobře sedí v uších
  • Kvalita zvuku
  • Dosah
  • Vzhled
  • Výdrž

Zápory

  • Možnost ztráty
  • Vyšší cena

Komentáře (2)

Murchanský Pavel 28.10.2018 v 09:15
Sluchátka jsou skvělá, dorazili mi před třemi dny a zatím naprostá spokojenost. Využívám je dokonce na zařízením s Androidem. Jediné z čeho mám srrach, tak je jejich ztráta, protože jsou malá a patřím k roztržitým lidem. :-D
Pavel 29.10.2018 ve 20:56
Mám je a jsem spokojený. Všiml jsem si, že díky nim poslouchám více muziky, ten bezdrátovej přenos je návykovej. Navíc opravdu usnadněj život - zaklepu a příjmám hovor, už žádné držení telefonu u ucha za volantem.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.