Apple iPhone 6S - lepší prakticky po všech stránkách

Apple iPhone 6S byl představen již v září roku 2015, ale stále patří mezi špičku na trhu a má co nabídnout. Vylepšený byl například fotoaparát, výdrž, design a nebo třeba jeho funkce v čele se systémem iOS 9.

Na nový iPhone 6S jsem se těšil tolik, že jsem si k němu našel cestu ještě před spuštění oficiálního prodeje u nás v České Republice. Tuto recenzi jsem se rozhodl napsat už po 2 dnech, které jsem s telefonem strávil. Je to možná celkem krátká doba, ale i tak si myslím, že některé mé postřehy a názory by mohly zajímat ostatní Apple fanoušky, mezi které samozřejmě také patřím. To by bylo k úvodu vše a proto přeji, aby Vám má recenze iPhonu 6S pomohla a usnadnila rozhodování.

Vybalování - nic nového

První, co si každý jistě rád vychutná, je vybalování nového zboží ze svého obalu. Ať už je to jakákoliv elektronika, vždy je to zábava. U iPhonu 6S to platí snad dvojnásobě, protože si Apple drží svou tradici a promýšlí každičký detail té malé bílé krabičky, ve které se nachází jeho produkty. Pokud píši nic nového, myslím to tak, že je balení opět perfektně promyšlené. Nemá cenu tu popisovat krabičku a to, jak v ní vše krásně pasuje do sebe. Zajímavější je její obsah. V balení naleznete kromě samotného telefonu Apple sluchátka EarPods, nabíječku a lighting kabel, který slouží jak pro nabíjení, tak pro připojení k PC. Nezapomnělo se ani na krásně vypadající jehlu pro otevření zdířky pro nanoSIM kartu. Dále je zde návod a 2 jablečné samolepky.

Design je prakticky stejný

Design iPhonu 6S je téměř nezměněný oproti svému předchůdci bez písmenka "S" v názvu. Pamatuji si, jak se lidem nelíbily plastové proužky pro anténu na zádech a bocích, které přišly právě s iPhonem 6 a pokud jste doufali, že je nový model mít nebude, budu Vás muset zklamat. Mne osobně se spojení hliníku a plastu zdá opravdu nepěkné a nechápu, proč se Apple nepoučil z reakcí z minulého roku. Zamrzela mne i mírně vystouplá čočka fotoaparátu, kterou budou mnozí opět proklínat. Proč? Při pokládání telefonu na stůl budete stále myslet na to, aby jste si čočku neškrábli a pokud už se utěšíte tím, že je zde použito safírové sklíčko, které jentak neškrábnete, kovový rámeček kolem čočky je na tom zcela odlišně.

Skoro každý ale iPhone nosí v ochranném pouzdře, které řeší vystouplou čočku i viditelnost plastových proužků. Navíc... Nejčastěji budete stejně koukat na display, který se opravdu povedl. Jeho hrany jsou pěkně zaoblené a splývají s okolním rámečkem. Díky zaoblení navíc máte pocit, že na Vás obsah doslova vystupuje do prostoru - zde Apple odvedl úžasnou práci. Předek telefonu je typický "iPhone" a žádné novinky se nekonají.

Výdrž iPhonu - bez problému celý den

Nový iPhone 6S mne příjemně překvapil svou výdrží. Starší model jsem musel nabíjet někdy i 2x za den a upřímně jsem nečekal, že by se nové "S" nějak polepšilo. Když jsem zjistil, že je v těle ukryta baterie s kapacitou jen 1715 mAh, říkal jsem si, že to snad nemůže Apple myslet vážně. Největší překvapení pro mne bylo, když jsem první den telefon opravdu nešetřil a na konci dne jsem měl 54% baterie. Za noc ubyly jen 3 procenta a až druhý den večer kolem deváté si iPhone řekl o nabíječku. Denně jsem minimálně 15 minut telefonoval, odhadem 2 hodiny surfoval a do toho jsem měl zapnutou synchronizaci. K tomu pár fotografií a sem tam jsem kontroloval čas a hledal autobusové spojení. Níže přikládám srovnání výdrže iPhonu 6S s ostatními top smartphony.

Display s 3D touch technologií

Jednou z největších novinek je display, který podporuje 3D touch. Jedná se o technologii, která dovede rozeznat sílu stisku a na základě ní nabídnout jiný obsah než při normálním klepnutí. Apple nebyl první výrobce, který s 3D touch přišel, předběhl ho totiž Huawei, který ovšem nevěděl, jak vše využít. 3D touch u iPhonu 6S funguje perfektně a spolupracuje s ním mnoho aplikací a celé prostředí telefonu. Je doslova návykový a dovede hodně usnadnit práci. Jako nevýhodu vidím to, že některé aplikace ho prostě ještě neumí a občas by jste nabídku po silnějším stisku čekali tam, kde se s ní ještě nepočítá. Velice mne zaujala možnost přepínání aplikací silnějším stiskem a tažením do leva či do prava - podle toho kterým směrem chcete ve spuštěných aplikacích listovat. Různých vychytávek je v iOS připraveno doslova mraky. Nutno ovšem podotkout, že na 3D touch si je potřeba chvilku zvykat, ne vždy se vše povede na první pokus.

Displej samotný má rozlišení 1334 x 750 na úhlopříčce 4,7 palců a jemnost 326 bodů na palec. Velikostně se jedná dle mého názoru o kompromis, který nikoho neurazí. Zobrazení barev, čitelnost a světelnost je na vysoké úrovni díky IPS LCD panelu, který je opravdu kvalitní - u Apple produktů žádné překvapení. S displejem i novou technologií jsem spokojený.

Výkonu je dostatek na všechno

Apple iPhone 6S je neuvěřitelně rychlý. Nemohl jsem to napsat jinak, protože si už ani nedovedu představit, jak by telefon mohl reagovat rychleji. Ať děláte na telefonu cokoliv, na nic nemusíte čekat. Spouštění aplikací, fotografování a nebo brouzdání po internetu - vše je doslova bleskové. Oproti předchozí generaci iPhonu je zde znát obrovský skok a to na tom starší model rozhodně nebyl špatně.

Za tak výrazné zlepšení podle mne může jednak nový odladěný operační systém iOS 9 a vylepšený procesor Apple A9, který je nataktován na 1800 mHz. K tomu je k dispozici konečně 2 GB RAM, což je dnes už standart. Pokud bych měl výkon iPhonu 6S nějak ohodnotit, použil bych slova: Vše lítá jako namydlený blesk :)

Fotoaparát - konečně větší rozlišení

Každým rokem se na prezentacích Apple chlubí, jak jejich nové iPhony mají daleko lepší fotoaparát a mnoho lidí považuje jejich telefony za nejlepší fotomobily. Tento rok tomu nebylo jinak a došlo na výrazné vylepšení předního i zadního fotoaparátu - alespoň co se týče rozlišení. Hlavní fotoaparát se vyhoupl z 8 na rovných 12 mpix. Přední kamerka má nově 5 mpix, což už bohatě stačí pro kvalitní "selfíčka". Inženýři Apple moc dobře ví, že vše není jen o rozlišení, ale hlavně o optice, která byla už u staršího modelu opravdu kvalitní. Jak se tedy vylepšení projevilo na kvalitě fotografií?

Abych řekl pravdu, na první pohled nevidím nějakou výraznou změnu oproti iPhonu 6. Ano, fotky mají při zvětšení více detailů díky lepšímu rozlišení. Při detailním zkoumání se mi zdají fotografie z iPhonu 6S více ostré, mají více detailu a o chlup lepší podání barev. Veliká změna se odehrála v rychlosti, se kterou telefon fotografie pořizuje. Teď to možná vypadá, že nové "S" s fotoaparátem krom rozlišení trošku zaspalo, ale není to pravda. Ono je těžké srovnávat, když už loňský model fotil na opravdu vysoké úrovni.

Ještě mne zaujala možnost natáčet 4K video, které je doslova dechberoucí. Jediný problém vidím v extrémní náročnosti na paměť. V tomto rozlišení Vás minuta natáčení vyjde na přibližně 400 MB z paměti přístroje a to je opravdu dost.

Lepší Touch ID

Apple iPhone 6S nabízí TouchID druhé generace. Jak se to projevuje v praxi a je vidět zlepšení? Jednoznačně ANO. Dříve se mi občas stávalo, že se čtečka otisku prstu "zasekla" a reagovala opožděně a nebo až na druhý pokus. Nové TouchID reaguje parádně a to například i s mokrým prstem. Tleskám, vidím výrazné zlepšení.

LivePhotos

Zcela novou funkcí v iOS 9 je LivePhotos. Jedná se o fotografický režim, kdy je zachycena sekunda a půl před a po vyfocení fotografie - dokonce i se zvukem. Výsledkem je animace o délce 3 sekundy. Záměrně píši animace, protože o plynulé video se rozhodně nejedná. LiveFotka se přehraje silnějším stiskem a jde nastavit i na plochu. LivePhotos je zajímavá funkce, která mne ale nijak extra neoslovila, kompromisu mezi fotografií a videem jsem zatím úplně nepřišel na chuť.

Shrnutí na závěr

Přemýšlím, jak nejlépe nový iPhone 6S shrnout a je to opravdu těžké. Vzhledově stejný telefon (oproti loňskému modelu) v sobě ukrývá podstatně lepší výkon, mírně vylepšený fotoaparát a pár nových funkcí. Doporučil bych přechod z iPhonu 6? Opravdu nevím, je potřeba zvážit, jestli je pro Vás výkon, 3D Touch a pár novinek opravdu tak důležitým aspektem pro zakoupení telefonu s cenou nad 20 000 Kč. Pokud ale vlastníte iPhone 5, 5S nebo dokonce ještě starší modely, rozhodně bych na iPhone 6S přešel, protože to bude opravdu znatelný rozdíl ve všem. Já osobně jsem od tohoto modelu zase tak moc nečekal a i tak jsem velice spokojen. Apple iPhone 6S je podle mne takovou malou evolucí se špetkou revolučních bonusů

Klady

  • Pevnější konstrukce
  • Lepší TouchID, 3D touch
  • Podstatně vyšší výkon
  • Špičkový fotoaparát
  • Výdrž baterie
  • Ideální velikost

Zápory

  • Cena
  • Plastové proužky na zádech
  • Vystouplá čočka fotoaparátu

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.