Apple iPhone SE - vytrvalý pracant do kapsy

Zrecenzovali jsme iPhone SE - nový telefon od firmy Apple s příjemnou velikostí a výkonem, který Vám určitě bude stačit. Také kvalita fotoaparátu a dílenské zpracování je opět na vysoké úrovni. A cena? Ta je velice příznivá. V této recenzi tento mobil rozebereme do doslova šroubků.

Nejlevnější Apple iPhone SE stojí v českých obchodech 3 689 Kč. Zobrazit »

Aktualizováno: Recenze na nový iPhone SE 2020

Nedávno jsem zrecenzoval i nový Apple iPhone SE 2020, takže pokud hledáte recenzi na tento mobilní telefon, naleznete ji po kliknutí na tento odkaz.

Proč zrovna iPhone SE?

Nový iPhone SE mne zaujal hlavně svým výkonem a designem propůjčeným už z modelu 5S. V okamžiku, kdy byla uveřejněna i jeho nízká cena, věděl jsem, že si tento telefon nemůžu jentak nechat ujít. Chtěl jsem si také vyzkoušet kouzlo operačního systému iOS, doposud jsem totiž používal výhradně telefony s Androidem. Této razantní změny jsem se celkem obával, protože mám rád Google a jeho všemožné aplikace. Po 2 týdnech s iPhonem SE bych se s Vámi rád podělil o tuto recenzi.

Vybalování a obsah krabičky

Telefon dorazil v malé bílé krabičce s nápisem iPhone SE. Jako je tomu u všech produktů firmy Apple, zpracování krabičky i celého balení bylo na vysoké úrovni. Po odklopení přední strany na mne hned vykoukl samotný telefon pečlivě oblepený fóliemi ze všech stran. Pod plastovou vaničkou, ve které iPhone SE ležel, se nacházela obálka s dokumenty a sponkou pro otevření šuplíčku pro NanoSIM kartu. Dále v krabičce byla USB nabíječka, USB-Lightning kabel a sluchátka. Vybalování mne bavilo hlavně díky tomu, že to má Apple dokonale promyšlené a věřím, že Vás to také bude bavit.

Design a dílenské zpracování

Telefon mi padl perfektně do ruky. Jsem zvyklý na mnohem větší mobily a iPhone SE se drží doslova parádně. Slitina hliníku, ze které je vyroben rámeček a záda, je velice příjemná na omak. Telefon díky tomu působí luxusním dojmem a máte pocit, že v ruce držíte opravdu kvalitní mobil, který už něco vydrzí - a crash testy to samozřejmě potvrzují. Váha 113 gramů je tak akorát a kapsu Vám tento iPhone rozhodně nevytahá.

Design jako celek je čistý a nepřeplácaný. Na přední straně najdete display, pod ním kulatý home button se čtečkou otisku prstů a nahoře malý průduch pro sluchátko a přední kameru v podobě malé tečky.

První start telefonu

Než budete moci iPhone naplno používat, musíte si projít prvotním nastavením (jazyk, datum a čas, Apple účet atd...). Moc času mi to nezabralo a po chvilce bylo vše připraveno na první spuštění. Musím ale konstatovat, že se mi nastavování zdá mnohem zdlouhavější, než u konkurenčního Androidu. Přístupové heslo musíte zezačátku zadávat skoro všude, přitom by to bohatě stačilo jen 1. To jsou ale opravdu drobné detaily, kterými jsem se nechtěl nechat rušit. Vše se mi zdálo poměrně intuitivní a přehledné, na vše se dá rychle zvyknout a nenarazil jsem na žádný problém.

Operační systém iOS - rychlost, občas zmatek

Operační systém od Apple se mi celkem líbí, vše je bleskově rychlé a jednoduché. Za celou dobu se mi nestalo, že by se telefon zasekl nebo výrazně zpomalil. Zejména multitasking nemá konkurenci, aplikace doslova přeblikávají na kliknutí. Abych jen nechválil, sem tam mi připadá iOS mírně zmatečný. Například nastavení se mi nezdá úplně přehledné a jedna věc mi vyloženě vadila. Pokud chcete nastavit určitou aplikaci, musíte otevřít nastavení telefonu a dole zvolenou aplikaci přímo nastavovat. Některé aplikace ale mají své nastavení přímo v sobě. Je v tom občas trošku zmatek. Sem tam se mi stalo, že mi chyběla šipečka zpět, která by mne posunula v nastavení jen o 1 krok zpět. To v Androidu jde úplně bez problémů. Velice mi vadila nemožnost odstranit předinstalované aplikace, které nepoužiji - moc jich sice není, ale něco se vždycky najde. Vyřešil jsem to složkou, do které jsem zbytečnosti naházel a byl klid.

V AppStoru je dostatek aplikací a her a v tomto směru Vám nic chybět nebude. Dokonce ani aplikace Google nedělají iPhonu problém. Vše funguje a moje obavy se naštěstí nenaplnily. Google play je ale podle mne mnohem přehlednější. I přesto se dá na AppStore zvyknout celkem rychle.

Fotoaparát - špičková kvalita a nádherné fotky

Co mne na iPhonu SE doslova fascinovalo? Focení, natáčení videí a celkově kvalita fotoaparátu. Fotky jsou dokonale ostré, pěkně barevně vyvážené a čisté. Videa jsou plynulá, zvuk je krásně hluboký a zřetelný. Rozlišení 12mpix bohatě stačí na běžné focení a věřím, že i náročnější fotografové budou s iPhonem SE spokojeni. Za horších světelných podmínek jde kvalita dolů, ale to je u telefonů úplně normální. HDR režim funguje na jedničku a o jeho zapnutí se nemusíte starat, spustí se automaticky, když telefon usoudí, že se to hodí. Přední kamerka už tolik kvalitní není, ale na obyčejné selfie snímky to bohatě stačí. V aplikaci fotoaparátu jsou i různé barevné filtry s živým náhledem, které mi u Androidu opravdu chybí - zde je Apple rozhodně dále.

Apple iPhone SE umí i 4K videa, která jsou pro mne ale momentálně zbytečná - vždyť kdo má dnes 4K monitor, kde by se takové rozlišení dalo využít. Velice mne zaujala možnost pořídit zpomalený záběr, který jde až 8x zpomalit (240 snímků za sekundu). Je nesmírně zajímavé natáčet třeba zvířata a potom si je zpomalovat. Stejně tak i obyčejná padající kapka vody natočená iPhonem SE vypadá při zpomalení kouzelně.

A co vestavěný blesk? Dvě diody zajišťují pěkné barevné vyvážení. Jedna dioda je žlutá, druhá bílá a fotky focené s bleskem jsou více přirozené. A líbí se mi i selfie přisvětlení, kdy v šeru problikne display a osvítí Vám tvář - výborný nápad, jak přední blesk alespoň trošku nahradit.

Display - parádní barvy i čitelnost

Apple ve svých telefonech dlouhodobě používá IPS panely a ani iPhone SE není vyjímkou. Rozlišení displeje je pouze 1136 x 640 pixelů, což na dnešní dobu není mnoho, ale na úhlopříčku 4 palce to bohatě stačí. Jemnost displeje je 326 DPI a věřte, že jednotlivé pixely nerozeznáte, dokud se nekouknete opravdu zblízka. Kontrast a barevné podání displeje je jako vždy na vysoké úrovni. Oproti mému Nexusu 5 je display iPhonu SE o pořádný kus dále. Barvy jsou lépe prokreslené a černá je černější. Čitelnost na sluníčku je také velice pěkná. V nastavení se dále nachází funkce pro úsporu očí - funguje to tak, že displej v závislosti na čase mění svou barevnou teplotu a šetří tak Vaše oči.

Čtečka otisků prstů

Nápad s umístěním čtečky otisků prstů do domovského tlačítka se mi opravdu zalíbil. Nemusíte složitě vyťukávat Vás číselný kód, jednoduše jen chytíte telefon do ruky, přiložíte palec (nebo jiný prst) a během okamžiku už se nacházíte na domovské obrazovce. Iphone SE má v sobě sice čtečku první generace, vše ale funguje rychle a bez problémů. Čtečka je věc, na kterou si člověk velice rychle zvykne a přechod na telefony bez ní je potom celkem nepohodlný.

Přechod z Androidu na iPhone s iOS

Jak už jsem psal výše, původně jsem se přechodu na iOS z Androidu celkem obával. Po pár dnech mi ale nic nechybí a nevadí. Když opomenu drobné detaily, mohu říci, že je přechod hladký a nejedná se o nic drastického. Všechny aplikace fungují tak, jak mají a Google pro iOS vydává i aktualizace (né zase tak často). Žádné veliké nedostatky jsem nespozoroval a věřím, že kdybych přecházel například z nějakého mobilního telefonu bez operačního systému, mnoho deteilů a vroubků bych vůbec nezaznamenal. Takže pokud máte Android a bojíte se, že si nezvyknete, mohu Vás ujistit, že to nebude zase takový problém.

Výdrž na baterii

Apple iPhone SE má v sobě baterii s kapacitou "jen" 1642 mAh, což je na dnešní poměry celkem málo. Pokud ale vezmete v potaz, že máte v ruce pouze čtyřpalcový telefon s výborně odladěným systémem přímo pro konkrétní hardware, zjistíte, že i tato číslovka je celkem dostačující údaj k tomu, aby Váš telefon udržela při životě i 2 dny intenzivního používání. Zapnutá data a WiFi byla samozřejmostí. Občas nějaká fotka, messenger a cca 30 minut hovorů. Pokud jsem telefonu nevěnoval ve dne tolik času, dostal jsem se i na 4 dny výdrže - a o tom si mohu u svého Nexusu 5 s novou baterií nechat jen zdát. Výdrž iPhonu SE je dle mého názoru výtečná.

Verdikt? Proč ne.

Tento mobilní telefon se firmě Apple opravdu povedl. Parádní design, rychlý odladěný systém a perfektní fotoaparát spolu s dostatečnou výdrží doslova nahrávají tomu, abych telefon v této doporučil ostatním. A já to rád udělám. Pokud se k tomu ještě připočte příznivá cena, je iPhone SE jasnou volbou pro ty, kteří chtějí opravdu svižný mobil od Apple za parádní cenu. Doufám, že Vám tato recenze pomůže při rozhodování s výběrem telefonu.

A co recenze na iPhone SE 2020?

Samozřejmě jsme si už pro vás připravili recenzi na Apple iPhone SE 2020, ve které nechybí ani fotografie, snímky obrazovky, ukázkové fotografie z fotoaparátu a mnoho dalšího. Kliknutím na odkaz se na recenzi snadno dostanete.

Apple iPhone SE si můžeš koupit již za 3 689 Kč. Porovnat ceny »

Klady

  • Vysoký výkon
  • Kvalitní fotoaparát
  • Perfektní dílenské zpracování
  • Nízká cena
  • Výdrž

Zápory

  • Občas nelogický systém
Apple iPhone SE 2020 - 64 GB

Apple iPhone SE 2020 - 64 GB

lze nyní pořídit za cenu od 10 666 Kč
Zobrazit nabídky
Apple iPhone SE 2020 - 128 GB

Apple iPhone SE 2020 - 128 GB

lze nyní pořídit za cenu od 12 400 Kč
Zobrazit nabídky

Komentáře (15)

Pavel Fučík 13.03.2017 ve 21:30
Dobrý den, můžete mi prosím prozradit, kde je možné ten přístroj pořídit za necelých 8000Kč? To je vtip že?
Jindřich Kuba 13.03.2017 ve 22:29
Dobrý den, nejednalo se o vtip, opravdu šel pořídit v jednom z eshopů. Ceny načítáme přímo a automaticky, takže ta cena byla pravdivá. Zkuste použít náš hlídač ceny vpravo pod hodnocením - nastavte si požadovanou cenu a až se sem cena opět dostane, dojde Vám email. Ceny aktualizujeme každou hodinu.
Nikol 19.06.2017 ve 22:00
Mám a můžu potvrdit. Je skvělej. X)
Jiří Klein 17.12.2017 v 10:22
Dobrý den, prosím poraďte mi a vysvětlete jaký je rozdíl když je uvedeno produkce CZ/produkce EU, lokalizace CZ/loklizace EU? Velice děkuji. JOK
Jiří Šťastný 17.12.2017 v 10:29
Velmi často je rozdíl například v podporovaných LTE pásmech.
Jiří Klein 17.12.2017 v 11:31
Velice děkuji. JOK
Jiří Šťastný 17.12.2017 v 17:30
Ještě bych rád upozornil na dobu reklamace, která se prodlužuje ze standardních 30 dní až na 60 dní, protože telefon je většinou zasílán do zahraničí. Reklamace se uplatňuje u českého prodejce (pokud telefon koupíte v ČR).
Marián 27.12.2017 ve 13:47
Len jedna rada: od Androidakov počúvam že im chýba šípka(krok spet) to isté v tejto recenzii.. Ios to má vyriešené že potiahnete prstom z ľava do prava.to isté naopak (krok v pred) z prava do ľava
Barbora 07.01.2018 ve 13:53
Dobrý den, můžete mi prosím poradit chci si koupit iphone se a chtěla bych vědět zda mi bude stačit 32gb? děkuji za odpověd
Jiří Šťastný 07.01.2018 ve 14:07
To je hrozně individuální. 32GB Vám bude určitě stačit na takové ty běžné soubory, aplikace a podobně. Záleží, co jste zvyklá do telefonu ukládat.
Kristy 11.03.2018 ve 14:36
Zdravim, momentalne mam mobil s velkostou 5.2" a chcela by som si kupit svoj prvy iphone - SE len mi robi problem ta velkost, myslite ze mi to bude vyhovovat. Nemam moc rada velke mobily, ale tie 4" mi pride moc nie?
Jiří Šťastný 11.03.2018 v 18:01
Ze zkušenosti můžu říct, že displej je opravdu malý, ale telefon je i přes to velmi dobře ovladatelný. :)
Marcoos 30.05.2018 ve 13:12
Dovolím si nesouhlasit s celkovým hodnocením. Kvalita zpracování je sice na první pohled opravdu skvělá, ale po roce a půl používání se na telefonu odlepuje levý horní roh. Bohužel to není pouze moje osobní zkušenost. Pak fotoaparát. Ten By si zasloužil tak 80%. Se zbytkem ale souhlasím a chválím za super přínosnou recenzi.
Jindřich Kuba 30.05.2018 ve 13:18
Děkujeme za poznámku k hodnocení, které je dosti subjektivní a záleží na redaktorovi. Možná bychom mohli vymyslet, jak hodnocení více sjednotit a používat stejný metr na vše. Jsme rádi, že se recenze líbí.
Honza 25.11.2018 v 15:32
Ahoj, jak přepnout funkci tlačítka - pořizování fotografie, aby se pořídil jen jeden snímek při delším podržení? Děkuji

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.