Cenově dostupný SSD disk Sandisk Ultra II s kapacitou 240 GB

V dnešní době pomalu vymírají obyčejné plotnové pevné disky a nahrazují je modernější SSD disky, které jsou nesrovnatelně rychlejší ve čtení i zápisu. Mezi cenově dostupné SSD disky se mimo jiné řadí SanDisk Ultra II, který za rozumnou cenu přináší zajímavý výkon. Dnešní recenze odhalí jeho reálnou rychlost a pár poznatků z používání.

Tento SSD disk používám v notebooku Lenovo L440. Není to na dnešní poměry úplně nejvýkonnější notebook, nicméně po přechodu na SSD disk se jeho rychlost výrazně zlepšila. Start Windows 10 do přihlašovací obrazovky s tímto diskem trvá přibližně 6 sekund. S normálním plotnovým diskem to trvalo mnohem déle (+30 sekund). Mezi hlavní výhody SSD disků obecně patří násobně vyšší rychlost čtení i zápisu, podstatně nižší spotřeba energie, nižší hmotnost a v neposlední řadě i kompaktnější rozměry.

Výrobce uvádí, že tento pevný disk umí číst data rychlostí 550 mb/s a zapisovat je rychlostí 500 mb/s. Provedl jsem samozřejmě i vlastní testování, které samozřejmě nedopadlo tak slibně. Naměřil jsem rychlost čtení 476 mb/s a rychlost zápisu 262 mb/s. To jsou o poznání horší hodnoty, ale takto to u disků bývá. Výrobci totiž disky testují za ideálních podmínek, které doma ve stolním PC a nebo notebooku rozhodně nenasimulujete. Oproti plotnovému disku je to stále podstatný rozdíl - hlavně díky rychlosti při náhodném čtení či zápisu. Tam, kde se běžný disk zdržuje přemisťováním hlavy po plotně, tam SSD disk sáhne hned tam, kam má. Ještě se na chvilku vrátím k naměřeným hodnotám. Někteří uživatelé na webu píší, že s tímto diskem dosáhli i vyšších přenosových rychlostí, než udává výrobce - to tedy znamená, že záleží na programu, pomocí kterého se měření provádí a také na počítači, ve kterém je disk připojen.

Fotografie SanDisk Ultra II 240GB

Sandisk Ultra II je opravdu tenoučký - na výšku má jen 7 mm a vejde se tedy i do toho nejtenčího notebooku. Jeho váha je zanedbatelná, tělo je vyrobeno z plastu a uvnitř je jen malý tištěný spoj, který zdaleka nezabírá celou plochu svého krytu. Je zabalen do papírové krabičky a po rozbalení na Vás vykoukne samotný disk ukrytý v plastovém ochranném výlisku. Je zde také jakýsi návod a podkladový rámeček, který zajistí to, že disk nebude plandat tam, kde je na něj připraveno více prostoru.

Výrobce udává životnost 1,75 milionů hodin, což je v přepočtu 72 916 dní a nebo 199 let nepřetržitého provozu. Vtipná čísla, že? Aneb tento disk Vás prostě přežije. Disk hodnotím kladně a mohu ho všem doporučit. Za nízkou cenu nabídne SanDisk Ultra II celkem hodně muziky. Na trhu jsou i výkonnější disky (Corsair Neutron XT), ale jsou o pár set Kč dražší a je otázkou, jestli rozdíl ve výkonu vůbec poznáte. Při běžné práci (Word, prohlížeč, filmy) bude rozdíl zanedbatelný.

Klady

  • Parádní cena
  • Rychlost
  • Nízká hmotnost

Zápory

  • Nic

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.