Jak vybrat myčku na nádobí do 10 000 Kč
Správně vybraná myčka na nádobí dokáže spolehlivě ušetřit v chodu vaší domácnosti peníze za vodu a také energii vynaloženou na ohřev vody při ručním mytí nádobí. Nemluvě o úspoře vaší energie a času, který můžete vynakládat jinde. Myčka s vyšší energetickou třídou dokáže například na jedno mytí spotřebovat pouhých 12 litrů vody, zatímco vám by doslova pod rukama proteklo na větší nádobí i přes 30 litrů vody. Takže pokud se do vaší kuchyně vejde další spotřebič, podívejte se na toto srovnání.
Beko DFN 26321 W
Moderní a úsporná myčka na nádobí za celkem dostupné peníze, která převádí do skutečnosti poměr cena a kvalita. Tak by se asi ve stručnosti dala popsat myčka od společnosti Beko, skrývající se pod označením DFN 26321 W. Jedná se o volně stojící spotřebič bílé barvy, který snadno umístíte do jakékoliv kuchyňské linky. A to i díky její standardní šířce 60 centimetrů. Na jedno umytí se do ní vejde celkem 13 sad, což představuje nádobí po bujaré oslavě nebo talíře po početnější rodině. Díky vysoké energetické třídě A++ je u ní spotřeba vody pouhých 10 litrů na jedno mytí. Velmi kladně u této myčky hodnotím displej, který přehledně ukazuje nejen programy, ale především zbývající čas do konce programu. Při mytí si můžete vybírat z celkem šesti programů a lze u nich i odložit start, což znamená, že můžete v klidu umývat nádobí až bude levnější noční proud, aniž byste na to museli myslet. Ačkoliv by se o této myčce dalo říct, že nadělá za málo peněz spoustu muziky, neplatí do doslovně, neboť hlučnost myčky Beko dosahuje pouhých 46 dB. Cena za tento zázrak dosahuje necelých 7 000,- Kč. Myčka od společnosti Beko je tak zlatou střední cestou pro malou až středně velkou rodinu a pro její každodenní mytí nádobí.
Energetická třída: A++
Počet sad: 13 sad nádobí
Spotřeba vody: 10 litrů
Hlučnost: 46 dB
Konstrukce: Volně stojící
Bosch SMI46KS01E
Německá „echt“ kvalita se propsala do každého šroubku a matky myčky společnosti Bosch se značením SMI46KS01E. Jedná se o vestavnou myčku, kterou snadno vpasujete do kuchyňské linky, aniž by se narušoval její celkový vzhled. A právě jelikož se nejedná o volně stojící spotřebič, který je ještě k tomu od známé značky, za pořízení této myčky si připlatíte. Cenově se totiž nachází na samé hranici 10 000,- Kč. Za tuto cenu ale nabízí prostorné a úsporné útroby, do kterých se snadno vejde až 13 sad špinavého nádobí, které umyje při spotřebě 9,5 litru vody na jedno umytí. Z toho už je patrné, že se řadí do energetické třídy A++, která je velmi úsporná a šetrná nejen k vaší peněžence, ale také k životnímu prostředí. Mimoto budou ušetřeny i vaše uši, protože hlučnost této myčky se pohybuje kolem 46 dB. Myčka se snadno nastavuje díky přehlednému LED displeji, na kterém vidíte, jaký ze šesti programů a pěti teplot jste vybrali. Tento detail opět hodnotím velmi kladně, stejně jako malou spotřebu vody. Samozřejmostí je možnost odloženého startu. Myčka od společnosti Bosch si už trochu hraje na něco lepšího, hodí se do moderní kuchyně nejen svým vzhledem, ale i svými možnosti. Vzhledem k velkému obsahu je vhodná pro větší rodinu nebo domácnost s větším počtem členů.
Energetická třída: A++
Počet sad: 13 sad nádobí
Spotřeba vody: 9,5 litrů
Hlučnost: 46 dB
Konstrukce: Vestavná
Mora IM 651
Ani česká kotlina si nestojí na poli mezi kuchyňskými spotřebiči špatně, jak je vidět v případě myčky na nádobí Mora IM 651. Jedná se o vestavnou myčku, kterou lze díky praktickému rozměru 60 centimetrů šířky integrovat do každé kuchyňské linky. I zde je díky vestavné konstrukci trochu vyšší cena, která opět dosahuje stanovené hranici v tomto srovnání. Tato investice je ale do myčky perfektně rozložená do poslední koruny. Asi největším kladem je kapacita myčky, do které se vejde celých 14 sad špinavého nádobí, a to při zachování šířky myčky pouhých 60 centimetrů. Standardní rozměr je tedy nadstandardně využit do posledního centimetru. Na jedno mytí se i při takto velkém obsahu spotřebuje jenom 10 litrů vody, takže myčka je i velmi úsporná. Převedeno na energetickou třídu se jedná o třídu A++, která je šetrná na životní prostředí i použitou vodu. Jako menší mínus u této myčky vidím absenci displeje, jenž je do určité míry nahrazen zvukovým signálem, který zazní v případě dokončení programu. Volit můžete celkem z osmi různých programů podle své potřeby a také podle míry špinavosti nádobí a typu nádobí. Start lze odložit na jakoukoliv hodinu. To znamená, že mýt nádobí můžete i přes noc, myčka vás totiž svým chodem nebude ani náhodou rušit. Myje totiž pouze na hlasitosti 45 dB. Úspornost této myčky pocítíte jen při jejím plném vytížení, což znamená, že je vhodnější pro větší rodiny nebo domácnosti, kde se často konají různé oslavy či se schází více jedinců.
Energetická třída: A++
Počet sad: 14 sad nádobí
Spotřeba vody: 10 litrů
Hlučnost: 45 dB
Konstrukce: Vestavná
Indesit DFG 15B10 EU
V případě, že hledáte jenom občasného pomocníka do kuchyně, který umyje nádobí po náročnějším obědě, slavnostní večeři nebo zkrátka, když vám se zrovna nechce, potom vám postačí lepší průměr, jaký slibuje myčka od společnosti Indesit s označením DFG 15B10 EU. Tato myčka je standardní v mnoha ohledech – svou šířkou 60 centimetrů, také bílou spotřební barvou, rovněž energetickou třídou A+. U tohoto spotřebiče se zkrátka nehraje na design, ale na praktičnost a jednoduchost. Celkem 13 sad nádobí se snadno naskládá do útrob myčky, která je umyje se spotřebou vody kolem 11 litrů na jeden program. Programy se soustředí na to nejdůležitější, a proto se jich v myčce nachází pouze pět. Teplota vody se potom nastavuje společně s programy. Všechno je manuální, myčka nemá displej. Vše lze ale sledovat díky kontrolkám, které označují, v jaké fázi se zrovna mycí cyklus nachází. Hlučnost myčky je kolem 51 dB, což je sice lehce více, než u předchozích modelů, ale v běžném provozu je to téměř neznatelné navýšení. Značka Indesit jako taková je zárukou spolehlivých domácích spotřebičů, což si myslím, že je naplněno i v tomto případě. Ovládání a celková práce s touto myčkou mi připadá velmi jednoduchá a intuitivní, nemá žádné velké vymoženosti, což ocení jedinci, kteří nepotřebují spotřebič, který by si s nimi skoro mohl povídat. Hlavně, když zvládne svou práci, což tato myčka stoprocentně zvládne.
Energetická třída: A+
Počet sad: 13 sad nádobí
Spotřeba vody: 11 litrů
Hlučnost: 51 dB
Konstrukce: Volně stojící
Gorenje GV51010
Posledním představovaným modelem je myčka na nádobí od společnosti Gorenje, která se skrývá pod označením GV51010. Hned úvodem lze říct, že tato myčka je určena pro menší domácnosti, a to menší nejen počtem členů, ale také velikostí kuchyně. Myčka je široká pouhých necelých 45 centimetrů a do jejího vnitřku se vejde celkem 9 sad špinavého nádobí. Vysoká energetická třída A++ zaručuje, že 9 litrů, které myčka spotřebuje na jeden program, bude spolehlivě využito a s ohledem na životní prostředí. Vzhledem k absenci displeje a své vestavné konstrukci myčka snadno zapadne i do menší kuchyňské linky, aniž by bylo patrné, že se jedná o spotřebič. Vybavena je pouze několika málo elektrodami, díky kterým si snadno zvolíte program a můžete přitom sledovat, v jaké fázi mytí se myčka nachází. Není to ale nutné, protože poté, co myčka domyje, ozve se zvukový signál, který vás upozorní, že akce byla ukončena. Vybírat si lze z celkem pěti různých programů, kterým můžete odložit start i na dobu, kdy nebudete doma. Rozhodně se ale nemusíte bát vytopení, proti kterému vás chrání funkce AquaStop, která v podobném případě zastaví dodávku vody a odčerpá tu zbývající z myčky. Hlučnost této myčky se pohybuje u hranice 50 dB, takže vás její činnost nebude rušit ani v noci. Cena myčky přibližně 7 000,- Kč je průměrem. Myslím si, že tato myčka je vhodná do menších domácností s méně prostornou kuchyní, kde uspoří spoustu místa, peněz ale také času. Pokud ale máte kuchyni větší, nebojte se zvolit myčku prostornější, neboť i takové jsou v podobné cenové relaci dostupné.
Energetická třída: A++
Počet sad: 9 sad nádobí
Spotřeba vody: 9 litrů
Hlučnost: 49 dB
Konstrukce: Vestavná
AquaStop: ano
Zhodnocení závěrem
Jelikož většina značek na našem trhu představuje podobné spotřebiče, záleží na tom, co přesně vy, od té své vyžadujete. Pokud potřebujete myčku s větším obsahem, do které se vejde špinavé nádobí po početné rodině nebo při velké oslavě, potom bude lepší vybírat takovou, která má minimálně kapacitu 13 sad nádobí. Jde tedy například o myčku Beko DFN 26321 W, Bosch SMI46KS01E, Mora IM 651 nebo Indesit DFG 15B10 EU. Pro menší rodinu nebo do méně prostorné kuchyně se zase vejde Gorenje GV51010. Já u myček například upřednostňuji přehledný displej, jaký mají první dva představované modely. Výhrou je ale také myčka s malou spotřebou vody, jakou je třeba ta od Bosch nebo Mory.
Komentáře (1)
Přidání komentář