Obří externí disk za rozumnou cenu - Samsung M3 Portable

Pokud hledáte spolehlivý externí disk s velkou kapacitou a dostatečnou rychlostí, rozhodně mrkněte na Samsung M3 Portable, který za přijatelnou cenu toto vše nabídne. V naší krátké recenzi se tomuto externímu disku podíváme na zoubek.

Záhadná šedá krabička s USB 3 konektorem

Obal tohoto pevného disku je vyroben z šedého plastu s krychličkovým patternem a díky tomu je vzhled poměrně unikátní. Použitý materiál působí kvalitně a mechanické zpracování je na dobré úrovni. Samsung M3 Portable tak působí rubusním dojmem. Na boku je pouze USB 3 konektor a indikační dioda, která problikává, když je disk používaný. Na spodní straně jsou gumové nožičky, které zabrání například pádu ze stolu z důvodu sklouznutí. Uvnitř se nachází 2.5 pevný disk s kapacitou 1 TB (vyrábí se varianty 500, 1000 a 2000 GB). Plotny rotují rychlostí 5400 otáček za minutu, což je běžná rychlost. Výrobce tvrdí, že se jedná o energeticky úsporný disk, který nepotřebuje externí napájení. Opravdu tomu tak je, disk funguje po zapojení do jednoho USB portu. Mám zkušenosti i s externími disky, které mají rozdvojený datový kabel do 2 USB portů - právě kvůli vyššímu odběru energie.

Fotografie Maxtor (Samsung) M3 Portable

Disk váží celkem 151 gramů, což je velice nízká hmotnost a rozměry jsou 112 x 19,6 x 82 mm. Tloušťka necelé 2cm je nadprůměrná, konkurenční disky jsou o pár mm užší. Pokud ale bereme v potaz kapacitu 1 TB, je tloušťka přijatelná.

Jak je disk rychlý?

Provedl jsem test rychlosti v programu CrystalDiskMark a výsledky jsou vidět na obrázku níže. Disk byl připojen do USB 3 portu a rychlost čtení i zápisu se pohybovala okolo 120 MB/s, což je velice pěkný výsledek, který ovšem nikterak nevybočuje v porovnání s dalšími externími disky jiných výrobců. Disk jsem také testoval připojený pomocí USB 2 a rychlost klesla na hodnoty kolem 55 MB/s.

Fotografie Maxtor (Samsung) M3 Portable

Pokud tedy hledáte levný a kvalitní externí disk s dostatečnou kapacitou, Samsung M3 Portable z této recenze mohu doporučit. Konkurenční disky jsou podobně rychlé, ale často o pár stovek korun dražší. Pokud Vám nevadí, že je disk nepatrně tlustší od konkurenčních disků, není co řešit.

Klady

  • Atraktivní vzhled
  • Nízká cena
  • Záruka 3 roky

Zápory

  • Mírně tlustší

Komentáře (1)

Thomass 18.09.2017 v 18:46
Můžu potvrdit, je to hodně dobrej disk. Souhlasím se vším, jen ta tloušťka mi nepřijde nijak hrozná, takže bych to jako zápor neviděl. Kolik podle vás má být optimální tloušťka?

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.