Proč si někteří lidé kupují vše od Apple a kolik to stojí?

Ze zvědavosti jsem se zeptal pár Apple fandů, proč si kupují téměř vše od této "jablečné" firmy. Trošku jsem to rozebral a dal dohromady tento článek, ve kterém ukazuji, kolik peněz může stát, když svůj telefon, notebook a možná i stolní PC vyměníte za elektroniku s logem nakousnutého jablíčka.

Firma Apple vyrábí špičkovou elektroniku, která dobře funguje i vypadá. Jablečné produkty navíc výborně fungují mezi sebou a možná i díky tomu se stává, že lidé postupně mění veškerou svou elektroniku právě za tu od Apple. Pro zajímavost jsem se zeptal pár svých přátel, kteří fungují výhradně na Apple elektronice, proč a z jakého důvodu na tuto značku přešli. Snažil jsem se dát dohromady vše, co si běžný smrtelník může od Apple zakoupit a kolik to dohromady může stát.

Čím to celé začne? Novým telefonem!

Všem jsem položil otázku: Kterou věc jste si od Apple koupili jako první? Všichni se shodli, že to byl iPhone, což jsem očekával. Zajímavý je i důvod výběru zrovna iPhonu. V případě mého kamaráda Petra to byla nespokojenost se starým telefonem. Následovalo tedy hledání jiného mobilu a Apple iPhone se jevil jako super náhrada. Jak se ukázalo časem, byla to trefa do černého. iPhonem to tedy většinou začíná a ve většině případů rozhodně nekončí. Zde máte seznam posledních iPhonů (zařadil jsem jen nejnovější modely) a jejich nejnižší cenu na trhu.

Pokračuje se v nákupu - nový notebook

Po telefonu většinou přišel na řadu notebook, respektive MacBook. Lidé, kteří používají iPhone, sáhnou po MacBooku většinou z více důvodů. Prvním z nich je pozitivní zkušenost s iPhonem. Druhý důvod je, že MacBooky jsou rychlé, dobře vypadají a ne nadarmo se říká, že fungují, ať se děje co se děje. Dalším důvodem je perfektní propojenost MacBooků s iPhonem. Na Macu totiž bez jakýchkoliv komplikací můžete číst notifikace, příjmat hovory, posílat soubory mezi sebou, nebo sdílet obsah schránky (ctrl+c a ctrl+v) a mnoho dalšího. Apple ekosystém je doopravdy skvělý. Viděl jsem to sám na vlastní oči a se svým notebookem (Windows 10) a telefonem (Androidem) si o tom mohu nechat jen zdát - tedy alespoň zatím. Poslední důvod? Produkty Apple jsou někdy ve společnosti považovány za jakousi známku luxusu a životního stylu - a ono to doopravdy funguje.

Pro běžnou práci bohatě stačí Macbook Air, pro ty náročnější je tu Macbook, a kdo chce maximální výkon, pořídí si Macbook Pro. Níže jsem pro představu vybral některé zástupce notebooků od Apple společně s nejnižšími cenami v České Republice.

Apple MacBook Air MQD32CZ/A

tento produkt se již neprodává

Apple MacBook Pro MPXQ2CZ/A

tento produkt se již neprodává

Apple MacBook Pro MR9Q2CZ/A

tento produkt se již neprodává

Něco pro opravdové fajnšmekry - iMac

Stolní PC od Apple, neboli iMac, to už je pořádný luxus. Apple iMac je vlastně počítač zabudovaný do monitoru, který má většinou opravdu vysoké rozlišení. Na výběr máte mezi "obyčejným" iMac a nebo výkonnějším iMac Pro, který bývá osazen zpravidla procesory Intel Xeon a 32 GB paměti RAM. Opět zde funguje parádní propojení s iPhonem nebo MacBookem - Apple ekosystém je zkrátka fajn věc. Pokud nepotřebujete úplně špičkový výkon a stačí Vám iMac, nebudete muset sahat až tak hluboko do peněženky. Oproti tomu na iMac Pro si budete muset připravit desítky tisíc Kč. Tyto počítače jsou ale často používány jako pracovní nástroje pro profesionály (fotografové, videomakeři) a lidé si je kupují, protože jim výkon MacBooku nestačí.

A pak tu máme i příslušenství

Co třeba parádní bezdrátová sluchátka Apple AirPods 2019? Nedávno jsem je testoval a musím uznat, že jsou povedená. A nebo chytré hodinky, které jsou nově k dispozici i v levnější variantě Apple Watch SE?

Apple AirPods 2019
Apple AirPods Pro
Apple Watch SE 40mm

No a takto bychom mohli ještě pokračovat. Suma sumárum, kdo chce veškerou elektroniku od Apple, bude si muset připravit desítky tisíc Kč. Na druhou stranu Apple elektronika funguje a vypadá skvěle a její ekosystém jentak někdo nepřekoná.

Jak jste s Apple začali vy?

Pochlubte se do komentářů a napište, který jablečný produkt byl pro Vás tím prvním.

Komentáře (8)

Petra Holcová 03.01.2019 v 18:42
To asi ne, ten je moc malý.
Petra Holcová 16.11.2018 v 10:31
Já jsem si kdysi koupila iPod 3 a tím to skončilo. Díky vzrůstající ceně jsem nakonec skončila u čínských značek a nyní jsem majitelkou Nokie 8.1 a jsem naprosto spokojená.
P. Šinkmajer 02.12.2018 v 00:27
Já mám rád kvalitu, takže proto si kupuji snad vše od Applu!
Petr 16.09.2019 ve 20:08
Apple jsem dlouhou dobu nechtěl, pak jsem si ale pořídil iPad 2018 a jsem spokojený. Využívám ho na práci, ale neobejdu se bez klávesnice (bez ní ho v podstatě využívám jen na seriály). Kdyžtak doporučuju tuhle https://www.avin.cz/ipad-2018-bezdratova-klavesnice-laptop-stribrna/
Marek 03.10.2019 v 10:52
Váhám jestli si pořídit Apple. Dřív jsem si myslel že je předražený zbytečně, postupně ale dohledávám pozitivní věci a přemýšlím jestli ano či ne.
Petr 31.12.2019 ve 22:37
Ja skusil iphone i macbook a uz nikdy bych to nechtel. Jenom predrazene.hadwer je stejnej jak na jinych pocitacich..a platit tolik za software je asi zbytecny kdyz nedelate garfiku.. Ale kdyz jim to lidi daji ci to i nevyuziji proc ne.Jenom ze tam je jabko
Martin Richta 24.04.2020 v 10:23
Děkuji, už nikdy víc. Je to jen předražená značka díky dobrému marketingu. Osobně si myslím, že si jej víc jak polovina lidí a 99% mladých kupuje jen kvůli logu na zadní straně.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.