Samsung Portable SSD T5 - nejlepší externí disk

Dnes jsem si pro vás připravil recenzi externího SSD disku od firmy Samsung - konkrétně model Portable SSD T5 s kapacitou 500GB. Tento disk mě zaujal svou velikostí, vzhledem, rychlostí i poměrem cena / výkon. Více už napoví tato recenze.

Obsah balení

Samsung Portable T5 je zabalen do malé papírové krabičky, která v sobě kromě samotného disku ukrývá také uživatelský návod a 2 USB kabely: USB-C - USB-C i USB-C - USB-A, takže není problém s připojením disku k novému ani staršímu notebooku / počítači. Kvalita přiložených kabelů je prvotřídní, konektory působí robusně a po půlročním používání nejsou vyviklané. Oba kabely na sobě mají navíc pásku na suchý zip, kterou rád používám když disk převážím v batohu.

Škoda, že Samsung do balení nepřibalil ochranné pouzdro nebo látkovou kapsičku na převážení disku i kabelu - opravdu bych toto příslušenství ocenil.

Samsung Portable SSD T5 krabičkaSamsung Portable SSD T5 plastová vaničkaSamsung Portable SSD T5 a obsah balení

Vzhled a zpracování disku

Tento externí SSD disk má rozměry 57,3 x 74 mm a na výšku 10,5 mm. Hmotnost disku je pouhých 51 gramů (bez kabelu), takže se jedná o opravdu lehký a kompaktní disk, který se vejde prakticky všude. Pro lepší představu o velikosti přikládám níže fotografii disku spolu s kytarovým trsátkem a USB-A konektorem.

Porovnání velikosti Samsungu Portable SSD T5

Samsung Portable SSD T5 je vyroben ze slitiny hliníku a má elegantně zaoblené hrany. Přední strana s USB-C konektorem i zadní strana je vyrobena z plastu, což samozřejmě ničemu nevadí. Disk jsem nosil půl roku v batohu bez pouzdra spolu s kabelem a dalšími věcmi (sluchátka, baterky do fotoaparátu atd...) a za tu dobu jsem na povrchu disku nenašel jediný škrábanec. Odolnost disku proti poškrábání je tedy výborná.

Samsung Portable SSD T5 a USB-C kabelSamsung Portable SSD T5 v červené barvěZadní strana Samsungu Portable SSD T5

USB-C konektor na tomto SSD disku i po půlročním pravidelném používání nejeví známky opotřebení a kabel v něm výborně drží.

Rychlost zápisu a čtení dat

Pro zajímavost jsme také udělal test rychlosti zápisu i čtení dat. Používal jsem program CrystalDiskMark a naměřil jsem 543,6 MB/s při čtení a 518,3 MB/s při zápisu dat. Disk byl připojený do stolního počítače pomocí USB-C portu přímo na základní desce. Tyto hodnoty odpovídají tomu, co o disku uvádí výrobce. Jak je tento SSD disk rychlý při běžné práci? Z disku jsem schopný stříhat 4K videa v reálném čase, což hovoří za vše. Data tedy nemusím nikam překopírovávat, s diskem pracuji tak, jako kdyby se jednalo o interní SSD uložiště.

USB-C kabel přiložený v balení

Nabízené kapacity

Samsung Portable SSD T5 se vyrábí ve variantách 250GB, 500GB, 1TB a 2TB. Testovaný disk má kapacitu 500GB, což je dle mého názoru velikost, která stačí na běžnou práci a zároveň se nejedná o příliš drahou variantu. Dnes bych ale zakoupil 1TB variantu, která má výborný poměr cena / výkon. Níže se můžete podívat na ceny jednotlivých paměťových variant.

Samsung Portable SSD T5 nebo T7 - jaký je v nich rozdíl?

Firma Samsung také nabízí externí SSD disky řady T7. Jaký je v nich rozdíl? Disky řady T7 používají rozhraní USB 3.2 generace 2, zatímco starší modely T5 používají rozhraní USB 3.1 generace 2. Ve zkratce SSD disky řady T7 mají přenosové rychlosti čtení i zápisu okolo 1000 MB/s (dvojnásobná rychlost oproti řadě T5). Existuje také řada T7 Touch, která má na sobě navíc čtečku otisku prstů pro zabezpečení čtení i zápisu. Na počítači ale budete muset mít nainstalovaný software Samsung Portable SSD, což není vhodné, pokud SSD disku připojujete i k cizím počítačům, kde tento software nainstalovaný nebude. Níže se můžete podívat na ceny externích disků Samsung řady T7.

Který externí SSD disk vybrat?

Pokud bych si externí SSD disk kupoval dnes, zvolil bych nejspíše 1TB variantu z řady T7 bez senzoru otisků prstů. Tím nechci říci, že je senzor otisků prstů zbytečnost, ale já si raději disk zašifruji pomocí univerzálního nástroje bez použití softwaru od Samsungu. Proč jsem si ale sám zakoupil variantu T5? Čistě z důvodu, že natáčím videa a Samsung Portable SSD T5 jde připojit ke kameře Blackmagic Pocket Cinema Camera 4K / 6K. Verze T7 s kamerou nespolupracuje díky jinému druhu zápisu. Toto je ale naprosto specifický problém, který se vás nejspíše týkat nebude.

Komentáře

K této recenzi nebyl zatím přidán žádný komentář. Buď první. ;)

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.