Špičkový telefon za neuvěřitelnou cenu - Xiaomi Mi4

Čínské telefony jsou u nás stále více oblíbené, protože dovedou konkurovat zaběhnutým značkám svou kvalitou a podstatně nižší cenou.Dávno neplatí, že mobily z Číny = šunt. Xiaomi Mi4 je špičkový telefon za neuvěřitelnou cenu a tato recenze to jen potvrzuje.

Hledal jsem telefon s co nejlepším poměrem cena / výkon. Značku Xiaomi mám rád a proto jsem prozkoumal jejich nabídku telefonů. Zaujal mne již předloňský vlajkový model Mi4, který i dnes nabízí dostatek výkonu a kvality za neuvěřitelnou cenu. Xiaomi Mi4 dnes stojí přibližně 3000 Kč a dovedl mne doopravdy zaujmut.

Obsah balení

Telefon dorazil v pěkné krabičce z recyklovatelného papíru. Co se obsahu týče, žádný hitparáda se nekonala. Uvnitř byl pouze samotný telefon, USB kabel a nabíječka. Dále bylo samozřejmě přibaleno kovové očko pro vysunutí šuplíčku na NanoSIM kartu. Až na pár papírů s čínským rozsypaným čajem je to vše, co v balení s telefonem dostanete. Vlastně to ale ničemu nevadí, já za tak parádní cenu vlastně ani nic jiného nečekal. A pokud Vám v balení chybí sluchátka od Xiaomi, mohu doporučit model Piston Iron.

Fotografie Xiaomi Mi4

První setkání - design a zpracování

Recenzovaný telefon Xiaomi Mi4 jsem měl k dispozici v bílé barevné variantě a působil na mne velice elegantním dojmem. Přední straně dominuje veliký display, který sahá téměř až ke stříbrnému hliníkovému rámečku kolem celého telefonu. Nad a pod displejem jsou vidět bílé skleněné proužky, na kterých se nachází senzorová tlačítka, logo výrobce, výdech sluchátka, přední kamerka, a senzor přiblížení kombinovaný se senzorem okolního světla. Rohy telefonu jsou zakulacené, ale velice ostře - díky tomu je Xiaomi Mi4 dosti hranaté, což mne nevadilo a líbilo se mi to.

Telefon působí robusním dojmem, použité materiály jsou kvalitní a vše do sebe parádně zapadá. Nic nevrže, neskřípe, telefon se nekroutí a neprohýbá. Vůbec bych neřekl, že v ruce držím telefon za tak nízkou cenu. Záda Mi4 jsou vyrobena z příjemného lesklého plastu, ze kterého vystupuje jen čočka fotoaparátu a vestavěný blesk. Ve spodní hraně hliníkového rámečku se nachází výdech reproduktoru a MicroUSB konektor. Na horní hraně je 3,5 jack konektor a IR dioda pro ovládání například televize a jiné elektroniky. Design telefonu se mi celkově líbí, protože nepřekvapí, ale ani neurazí.

Výkon - tak akorát

Mobilní telefon Xiaomi Mi4 byl před 2 lety vlajkovým modelem této čínské značky. Jeho výbava je tedy na dnešní poměry již maličko zastaralá, ale nikoliv však stará a rozhodně neurazí. Naopak za cenu okolo 3000 Kč dnes horko těžko seženete mobilní telefon, který by byl tak výkonný a vybavený. Uvnitř tiká čtyřjádrový procesor Snapdragon 801 s taktem jádra 2,5 GHz. O grafickou stránku se stará čip Adreno 330 a k tomu všemu navíc 2 GB RAM. Na většinu dnešních aplikací to stačí a ani o hry nebudete ochuzeni. Xiaomi Mi4 se prostě povedl.

Fotoaparát

Xiaomi Mi4 má fotoaparát s rozlišením 13 mpix a poměrně kvalitní optikou. Výsledné snímky jsou pěkné ostré, správně barevné, nemají vysokou hladinu šumu a na běžné focení bohatě stačí. V horších světelných podmínkách fotoaparát automatickyy volí vyšší citlivost a díky tomu je rychlost závěrky stále dostačující k tomu, aby i fotografie za šera byly ostré. Přední kamerka má 8mpix a dovede vykouzlit pěkné selfie - a možná ještě hezčí při zapnutí funkce krásná tvář, která automaticky vyhladí vrásky - fotky potom vypadají jako po aplikaci mírné vrstvy make-upu :) . S fotoaparátem v tomto telefonu jsem celkově velmi spokojen.

Fotografie Xiaomi Mi4

Grafická nadstavba MIUI

V telefonu běží Android 6 s grafickou nadstavbou MIUI, která se podle mne velice povedla. Jsem odpůrcem jakýchkoliv grafických nadstaveb a ve svém telefonu používám dlouhodobě Cyanogenmod (nyní již LineageOS). To, co Xiaomi dovedlo s prostředím udělat, je velice elegantní a hlavně to funguje svižně. MIUI může někomu připomínat iOS, protože v telefonu kompletně chybí menu a všechny aplikace se instalují na plochu, ale kupodivu mi to nevadilo. Novinek a změn oproti čistému Androidu je tu spousty - od přeorganizování nabídek přes různé grafické efekty až po widgety na plochu a další.

Fotografie Xiaomi Mi4

Závěr

Recenze telefonu Xiaomi Mi4 je u konce a já tento telefon mohu jedině doporučit. Jak už jsem psal výše, dle mého názoru se jedná o nejlepší telefon současnosti v poměru cena / výkon. Nejen, že mobil Xiaomi Mi4 dobře vypadá a fotí, je ale také výkonný a kvalitně zpracovaný.

Klady

  • Vynikající poměr cena / výkon
  • Pěkný design
  • Dostatečný výkon
  • Kvalitní fotoaparát
  • Výdrž

Zápory

  • Snad jen základní balení

Komentáře (2)

Maslák 12.06.2017 ve 12:03
Chtěl bych se jen zeptat, jakou má odolnost vůči pádům a poškrábání? Chtěl bych něco, o co bych se nemusel strachovat.
Jindřich Kuba 13.06.2017 ve 13:44
Xiaomi Mi4 rozhodně nepatří k telefonům, které vydrží hrubé zacházení. Stačí 1 nešťastný pád a můžete shánět nový display - osobní zkušenost :) ... Telefon mi upadl displejem na kámen a bylo vymalováno. Na druhou stranu nový display se dá pořídit i za cenu okolo 1000 Kč.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.