Z trochu jiného světa - Apple MacBook Air

Otestovali jsme pro Vás Apple MacBook Air MMGF2CZ/A. Tento 13,3 palcový ultrabook toho dovede nabídnout opravdu hodně. Pokud přecházíte z Windows, začátky mohou být těžší, ale jakmile tomuto jablečnému ovoci přijdete na chuť, nebudete se ho chtít vzdát. Více už v naší recenzi.

Řadím se mezi zastánce odolných a kvalitních notebooků a doposud jsem používal výhradně značku IBM / Lenovo a jejic modelovou řadu T, která je určena pro práci a časté přenášení. K MackBooku Air jsem se dostal náhodou, kdy jsem si ho mohl na 3 týdny otestovat nejen pro účely sepsání této recenze. Předem říkám, že nejsem žádný fanatický fanoušek firmy Apple a jejich produktů a zatím jsem vyzkoušel pouze některé iPhony (iPhone SE v recenzi). Musím uznat, že jsem byl vždy spokojen.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

Do rukou se mi dostal MacBook Air MMGF2CZ/A - ultrabook s úhlopříčkou displeje 13 palců, rozlišením 1440x900 bodů, procesorem i5 na taktu 1,6 GHz, 128 GB SSD harddiskem a 8 GB operační paměti RAM. Už podle těchto parametrů je hned vidět, že se nejedná žádný o vrcholový laptop určený pro složitou grafickou práci, střih videa či hraní nejnovějších her. MacBooky Air jsou určené spíše pro kancelářskou práci, internet, hudbu, filmy  a starší hry s výhodou neskutečné mobility a výdrže. Váha tohoto prcka je totiž jen 1,35 kg a výdrž na baterii úchvatných 12 hodin při běžném surfování na internetu skrze WiFi.

Design - na vysoké úrovni jako vždy

Pokud si kupujete něco od firmy Apple, platíte nejen za perfektní funkčnost, ale také za opravdu povedený design a zpracování. Ani na tomto MacBooku Air se nešetřilo. Je vyroben z kvalitní hliníkové slitiny, která je lehká a zároveň pevná. Slovíčko Air v názvu tohoto notebooku značí vzdušnost, lehkost - a naprosto to sedí. Zkuste si někdy vzít tento notebook v prodejně do ruky a budete mít stejné pocity, jako já. Vyjádřil bych je slovy: Tak lehoučký a tenký notebook? Wow.

V zavřeném stavu je tento "drobeček" pouze 17 mm vysoký. V místě pod touchpadem jsem naměřil dokonce pouze 3 mm. To jsem u žádného jiného notebooku nikdy předtím neviděl. Váha 1,35 kg je také parádní - vůbec mi k celku neseděla, čekal jsem, že bude notebook více cítit v ruce.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

MacBook Air má unibody konstrukci, což znamená, že je kryt a tělo vyrobeno z jednoho kusu materiálu. Zvyšuje se tím pevnost (žádné zbytečné spoje, šroubky) a také zlepšuje využití prostoru. Kryt displeje je kompletně čistý, uprostřed typicky svítí logo Apple - nakousnuté jablko. Podsvícená klávesnice má příjemnou odezvu a poněkud nízký zdvih. Zvykl jsem si hned a psalo se mi na ní dobře. Spolu s krytem pantů je to jediný černý prvek z celého notebooku - vše ostatní je ve stříbrné barvě hliníku.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/AFotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/AFotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

Vyzkoušel jsem také test pevnosti, kdy jsem notebook v otevřeném stavu chytil za pravý dolní roh a zkoumal, jestli se tělo nějak nepříjemně nekroutí. Nekroutilo se, konstrukce je krásně pevná. Víko displeje jsem namáhal obouma rukama na krut - tady už byla pevnost o něco menší, i tak ale dostatečná pro to, abych o MacBooku Air řekl, že se jedná designově i konstrukčně o naprostou špičku.

Display - bývalo to lepší

Můj MacBook Air měl 13,3 palcový display s rozlišením 1440x900 bodů, což je při použité úhlopříčce tak akorát. Bohužel zde není použit typický Retina, ale obyčejný TN panel, který nenabízí tak perfektní vlastnosti, pozorovací úhly a kontrast. To neznamená, že je display nějak nekvalitní. Naopak, je to asi ten nejkvalitnější TN panel, který jsem kdy viděl, ale kdo zažil Retinu, hned pozná rozdíl - bývalo to prostě lepší. Jinak s notebookem jde pracovat i na sluníčku, jas jde nastavit na celkem vysokou úroveň. Někde jsem četl, že měl někdo problém s prosvítajícím logem Apple uprostřed displeje - já jsem nic takového nespozoroval.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

Celkově se mi líbí barevné podání i jemnost, která stačí pro běžnou práci. Celkový dojem z displeje? S Retinou by to šlo rozhodně lépe, ale mezi TN displeji nabízí MacBook Air to nejlepší, co jsem kdy viděl a jsem spokojen.

Výkon - tak akorát

Dvoujádrový procesor Intel i5 5250U pracuje na taktu 1,6 GHz. V případě potřeby se jeho frekvence zvedne až na 2,7 GHz, což už je poměrně pěkné číslo. Grafická karta Intel HD 6000 je integrovaná přímo v procesoru, jak už to u "íček" bývá. K tomu ještě 8 GB RAM a 128 GB SSD pevný disk a máme tu poměrně pěkně vybavený pracovní stroj. Jak už jsem psal výše, nejedná se o nějak zázračně vybavený notebook, ale na běžnou práci bohatě stačí. Osobně jsem měl strach z integrované grafické karty, ale zmíněná HD 6000 vůbec není špatná a poradí si i se staršími hrami. Notebook jako celek běží opravdu rychle a plynule. Mac OS je úžasně odladěný operační systém, který se prostě nezasekne. Vše funguje doslova na kliknutí - určitě i díky rychlému SSD disku. Systém bootuje na můj vkus velice rychle - mnohem rychleji, než jsem zvyklý z konkurenčních strojů s Windows, ikdyž W10 na tom nejsou zase tak zle.

Mac OS Sierra - jde to i jinak

Největší obavou pro mě byl kompletně jiný operační systém, než Windows. V mém MacBooku Air běžel Mac OS Sierra - nejnovější operační systém od Apple. Po prvním spuštění Vás čeká všemožné nastavování, naštěstí toho ale není tolik, aby to zabralo více jak 5 minut. A to mluvím i o založení účtu Apple. Vše je intuitivní a rozhodně snad aní není možnost, že byste se zasekli.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

Celé prostředí je opravdu pěkně zpracované, začíná to krásnými animacemi, pěkným designem a končí to naprostou plynulostí a poslušností. Doslova bez zádrhelů - tak by se dal označit Mac OS Sierra. Co dalšího se mi velice líbilo? Různá gesta na Trackpadu. Chvilku trvá, než si na ně člověk zvykne, ale o to více mu potom chybí, protože doopravdy urychlují a usnadňují práci.

Sierra nabízí nové funkce - v krátkosti třeba hlasovou asistentku Siri - ano, nově běží i na MacBoocích a ne jen na iPhonech. Dále je k dispozici chytré odemykání, pokud máte na ruce Apple Watch, nebo třeba funkce, která sdílí obsah zkopírovaný pomocí command (ctrl) + c do ostatních zařízení a naopak. Krom Siri jsem si ale nové funkce nemoh vyzkoušet, nemám iPhone a ani Apple Watch.

Aplikace a hry

Čeho jsem se velice obával byla softwarová výbava MacBooků. Naštěstí jsem velice rychle pochopil, že to zase takové terno nebude. Ano, pro Mac je k dispozici méně aplikací a her, ale nestalo se mi, že by mnou požadovaná aplikace na Mac neexistovala a nebo k ní nebyla k dispozici alternativa. Tak například Photoshop, Illustrator, Premiere a další programy Adobe pro Mac existují. Stejně tak nechybí například kancelářská sada Microsoft Office. O internetových prohlížečích ani nemluvím. Nechybí ani řada multimediálních přehrávačů - třeba VLC. Vše naleznete v obchodě iStore od Apple.

S hrami je to horší, opravdu jich není tolik, jako na Windows. Nicméně například v internetovém obchodě Steam dnes naleznete opravdu mnoho kvalitních titulů pro Mac OS, takže si zahrajete i hry. Není problém samozřejmě různý software doinstalovat stažením souborů z internetu. V nouzi spustíte i aplikace a hry určené pro Windows - pomocí emulátorů.

S Mac OS jsem nadmíru spokojen. Chtělo to chvilku na zvyknutí, ale systém je opravdu parádně odladěn a funguje tak, jak má. Dokonce mi pár věcí po testu Mac OS na Windows chybí. Co se dá dělat, už jen toto potvrzuje, že se jedná o kvalitní software.

Výdrž a pár postřehů

Apple na svém webu uvádí výdrž MacBooků až 12 hodin při běžném používání. Nejedná se o prostý reklamní slogan, 12 hodin je opravdu reálná hodnota, na kterou se bez problémů dostanete. Sám jsem si to vyzkoušel, kdy jsem s notebookem pracoval takřka celý den (Wifi a internet). Který jiný notebook toto umí? Moje Lenovo rozhodně ne.

Fotografie Apple MacBook Air MMGF2CZ/A

Mám ještě pár poznatků, se kterými se s Vámi chci podělit. MacBook Air je krásně tichý do chvíle, kdy ho pořádně nezaměstnáte. Ticho potom střídá tiché ševelení větráčku - je to trošku slyšet. Také teplota těla roste celkem rychle a to potvrzuje fakt, že tento notebook není primárně určen pro renderování videa a náročné aplikace a hry.

Závěrečné shrnutí

MacBook Air mne doslova uchvátil svým vzhledem, váhou a rozměry. Perfektní dílenské zpracování kazí snad jen průměrný display, pokud ale nepřecházíte z Retiny, vše se Vám bude zdát v pořádku. Dovedl bych si představit s tímto notebookem pracovat každý den, možná bych ale volil trošku větší display - přeci jen počítač tolik nepřenáším a nemám takové nároky na mobilitu. Cenově se mi zdá MacBook poměrně drahý, tak to ale už u Apple produktů bývá. Platíte za design a nakousnuté jablíčko. Operačního systému Mac OS se nemusíte bát, naopak - mohu ho doporučit. Celkově tento notebook hodnotím jako velice povedený a mohu ho doporučit všem, kteří chtějí luxus, mobilitu, výkon a perfektní funkčnost.

Klady

  • Velice tenké tělo
  • Váha jen 1,35 kg
  • Perfektní dílenské zpracování
  • Mac OS Sierra
  • Dotyková gesta

Zápory

  • Poměrně vysoká cena
  • TN Display

Komentáře (6)

Vašek 22.01.2017 ve 14:32
Na MacBooky nedám dopustit, Air mám na cestování a Pro na složitější věci - většinou nepřenáším. Zatím mne ani jeden z notebooků nikdy nenechal ve štychu. Doporučuji
Marek 01.04.2017 ve 13:44
Obchodom Stream asi myslite Steam
Jiří Šťastný 01.04.2017 ve 13:46
Děkujeme za upozornění. Opraveno.
Jan Vintr 14.06.2018 v 17:48
Dobrý den, Můžu vás poprosit o radu? Jsem student, 21 let. Chtěl bych si koupit Macbook Air, kvůli mé práci do školy (především kvůli časté práci v gisovém programu ArcMap). Jaký model Macbooku byste mi na to doporučil? Přímo tento model, o kterém je tato recenze? Nebo nějaký jiný? Jediná otázka, kterou výrazněji řeším, jsou finance. Vyplatí se mi notebook kupovat již nyní, nebo si myslíte, že ceny ještě půjdou dolů, do konce prázdnin? (Mám bohužel finanční limit max 25 000,-.) Děkuji za odpověď :)
napanee 14.06.2018 ve 21:19
Mne apple vyhovuje, nikdy bych asi jiný počítač nechtěla, popravdě ani nevím jaký jiný by mi vyhovoval v takové míře jako mac. Ale mám pár vítek - jedna z nich je to, že třetí rok, kdy se už nevztahuje na mac zaruka, mi začala blbnout baterie, pritom jsem se ji snazila co nejvíe šetřit, takze nevydrzela bez elektriky vubec a ukazovala ze je skoro cela nabita přitom poctac zhasinal, a druha ze temer ve stejny čas po tomto mi u nabíječky rupnul kabel, ze lezou ven na kousíčku dráty, přitom nabiječku nepřekrucuju ani s ní nedělám nic hroznyho, co by toto zpusobilo. Kvalitni nabijecku od apple jsem si představovala tak, že tohle se nikdy nemuze stat ..divné :-) a úpně novou za tu pálku, kterou za ni chteji si asi kupovat nebudu
kajka 15.06.2018 v 10:11
Dobrý den, po prázdninách nastupuji na střední školu a chtěla bych si pořídit MacBook Air. Jen nevím, který typ. Bohužel nemám velké finanční dispozice a jsem proto omezena. Chtěla bych se tudíž zeptat, jaký typ by byl pro mě nejvýhodnější. Předem děkuji za odpověď.

Přidání komentář

Vyplň, pokud chceš dostávat upozornění na nové komentáře.
Z odběru se lze kdykoliv odhlásit pomocí odkazu v e-mailu.